بیشتر بدانیم دوره DBA دوره MBA

آزمون GMAT چیست؟

دانشکده مدیریت دانشگاه تهران؛ آزمون GMAT چیست؟

آزمون GMAT که مخفف عبارت (Graduate Management Admission Test) است امروزه به عنوان یکی از معتبرترین و قابل اتکا ترین ابزارهای سنجش مهارت های فردی و ذهنی متقضیان شرکت در دوره هایی مثل MBA و (MPA Master of Public Administration) شناخته می شود. امروزه بسیاری از موسسات آموزشی و دانشگاه های معتبر برگزارکننده های این گونه دوره ها؛ نمره آزمون GMAT را به عنوان یک معیار برای ارزیابی دانشجویان متقاضی درنظر می گیرند.

این آزمون عموما به صورت هوشمند و کامپیوتری برگزار می شود و در این آزمون پاسخ هر سوال از طرف دانشجو در تعیین سوال بعدی تاثیرگذار است. در این آزمون داوطلب نمی تواند سوالی را بی پاسخ رها کند، به سوال بعد یا قبل برود و پاسخ خود را نمی تواند عوض کند. نمره داوطلب به صورت لحظه ای محاسبه می شود و به محض پایان به او اعلام می شود.

نمره قبولی در آزمون GMAT یک نمره ثابت نیست بلکه با توجه به ترکیبی بودن آزمون هر موسسه ای یک سطح از نمره را به عنوان معیار قبولی خود مطرح می کند.

تاریخچه آزمون

در سال ۱۹۵۳  انجمن Graduate Management Admission Council  معروف به GMAC با همراهی ۹ مدرسه کسب و کار تصمیم گرفت یک آزمون استاندارد برای قبول کردن دانش پذیران ارائه دهد. در سال اول این آزمون حدودا ۲۰۰۰ بار داده شده اما اکنون حدودا ۲۳۰۰۰۰ بار در هر سال گرفته می شود. هم اکنون حدود ۲۱۰۰ مدرسه و ۵۹۰۰ برنامه آموزشی در سرتاسر جهان این تست را برگزار می کنند.

بخش‌های آزمون

در تاریخ ۵ ژوئن ۲۰۱۲  با اضافه شدن بخش استدلال یکپارجه بخش های آزمون GMAT به این ترتیب تغییر کرد:

۱- ارزشیابی نگارش تحلیلی (Analytical Writing Assessment : AWA )

این بخش از یک بخش نوشتاری ۳۰ دقیقه ای تشکیل شده است که به دنبال یافتن مهارت کاربر در یافتن استدلال پنهان در پس یک تحلیل و سپس نقد آن تحلیل است. برای ارزیابی نیز دو نمره ارائه می شود و از میانگین این دو نمره؛ نمره نهایی کاربر داده می شود. نمره اول توسط برنامه تحلیل نوشتار کامپیوتری داده می شود و نمره دوم نیز توسط یک مصحح ارائه می شود.  نمره این بخش نیز از یک (کمترین) تا شش (بیشترین) به صورت نیم واحدی تغییر می کند. نمره صفر نیز در صورتی ارائه می شود که داوطلب هیچ چیزی ننوشته باشد!

۲- بخش استدلال یکپارچه (Integrated Reasoning)

این بخش از آزمون نیز ۳۰ دقیقه است. در این بخش توانایی کاربر در بررسی و ارزیابی داده های ارائه شده در چند قالب و از چند منبع را بررسی می کنند. این بخش از ۱۲ سوال در ۴ بخش مختلف تشکیل شده است:

تفسیر بصری (Graphic Interpretation)

در این بخش باید سوالات جای خالی بر اساس شکل یا نمودار ارائه شده پر شوند.

تحلیل دوقسمتی (Two-Part Analysis)

یک سوال با دو زیرسوال داده شده که باید پاسخ های ممکن از جدولی که گزینه ها را به شکل ستونی نشان می دهد انتخاب شود.

تحلیل جدول (Table Analysis)

یک جدول قابل مرتب شدن ارائه می شود که باید تحلیل شود و بر اساس آن به سوالات چندبخشی با پاسخ های صحیح و غلط جواب داده شود.

 استدلال چند منبعی ( Multi-Source Reasoning )

در این نوع از سوال چند منبع اطلاعاتی در قالب نامه ها و متن های رسمی ارائه می شود و باید بر اساس این اطلاعات به سوالات مربوطه پاسخ داد.

۳- مهارت محاسباتی (Quantitative )

در این بخش سوالاتی ریاضی و محاسباتی ارائه می شود. این سوالات نیازمند مقداری دانش محاسباتی و جبری است. سوالات این بخش در دو دسته حل مسئله و کفایت داده مطرح می شود که در بخش کفایت داده باید پاسخ دهید که آیا اطلاعات داده شده برای حل قطعی و یکتای مسئله کفایت می کند یا خیر. این بخش از آزمون ۷۵ دقیقه زمان دارد و نمرات آن در بازه ۰ تا ۶۰ است البته کسب نمره بالای ۵۰ و زیر ۷ بسیار غیرمعمول است.

۴- مهارت کلامی (Verbal)

این بخش از آزمون از ۴۱ سوال تشکیل شده و ۷۵ دقیقه زمان دارد. نمرات این بخش از بازه ۰ تا ۶۰ است و البته نمرات بالای ۴۵ و زیر ۹ بسیار نادر است. در این بخش باید به سوالات درک مطلب، تحلیل انتقادی و تصحیح جمله جواب داد. سوالات نیز ۵ گزینه ای هستند. طبق اعلام طراحان در این بخش توانایی شما برای تحلیل اطلاعات و استخراج یک نتیجه گیری بررسی می شود.

نمره دهی

نمره آزمون GMAT از ۲۰۰ تا ۸۰۰ در نوسان است و نمره بخش های ارزشیابی نگارش تحلیلی و استدلال یکپارچه به صورت مجزا ارائه می شود. نمرات کلی به صورت ده دهی ارائه می شود و طبق اعلام موسسه GMAC نمره میانگین داوطلبان حدودا ۵۴۰ بوده است. برای نمره گرفتن باید در نظر داشتن که تست به صورت انطباقی عرضه می شود و در صورتی که شما به سوالات درست جواب دهید سوالات سخت تری برای شما طرح می شوند. البته ممکن است شما به یک سوال اشتباه جواب دهید اما کامپیوتر تشخیص دهد این یک مورد پرت بوده و به آن توجه نکند. در مجموع الگوریتم نمره دهی به GMAT یک الکوریتم چندمعیاره پیچیده است.

اهمیت آزمون GMAT

حدود دو سوم از ۱۹۰۰ مدرسه کسب و کار در سرتاسر جهان برای ورود دانش پذیر یک آزمون GMAT را برگزار می کنند. اکثر مدارس کسب و کار معتبر در آمریکای شمالی برای پذیرش به نمره آزمون GMAT توجه می کنند. این آزمون گرچه نمی تواند تمام توانایی های داوطلب را بسنجد اما می تواند ترکیب خوبی از توانایی های عمومی لازم برای تحصیل در رشته های مدیریت ارشد کسب و کار (MBA و DBA) ، دوره های تخصصی امور مالی، حسابداری، اقتصاد و مدیریت روابط عمومی باشد. شما هم اگر می خواهید در این دوره ها شرکت کنید بهتر است توانایی های خود در این زمینه ها را با گرفتن یک آزمون GMAT از خود بسنجید.

منبع:
west.net
wikipedia

۱۷ نظر

یک دیدگاه ارسال کنید