اخبار اقتصاد و سرمایه گذاری دوره DBA دوره MBA کارآفرینی

آینده کسب و کار بعد از رفع تحریم ها

آینده کسب و کار بعد از رفع تحریم ها

در سالهای گذشته و به واسطه تحریم های یک طرفه و ظالمانه قدرت های غربی بر ایران امکان تعامل و همکاری و تجارت بین المللی از شرکت های ایرانی گرفته شده بود و تحریم های همه جانبه اقتصاد ایران را به سمت انزوا رهنمون کرده بود. اما با برقراری توافق میان دولت جمهوری اسلامی و دول غربی مبنی بر رفع تحریم ها، فرصت های جدیدی برای همکاری با شرکت ها و دولت های غربی برای ایران فراهم شده است.  در حالی که بسیاری از رفع تحریم ها خشنود هستند مدیران دوراندیش از حالا در حال رصد افق بازار کسب و کار در سالهای پس از تحریم هستند. چه بر سر کسب و کارهای ایرانی می آید؟ آینده کسب و کار بعد از رفع تحریم ها چگونه خواهد بود؟ چگونه می توان در شرایط جدید به موفقیت ادامه داد؟ در ادامه برای یافتن پاسخ این سوال با ما همراه باشید…

غول های بین المللی می آیند…

شرکت های بزرگ بین المللی در عرصه های مختلف از جمله خدمات ساختمانی و راه سازی، نفتی و گازی، صنعتی و ماشین سازی، غذایی و بهداشتی، خودروسازی و … که به یمن ثروت بالا و برندهای شناخته شده جهانی از قدرت مثال زدنی برخوردار هستند آماده ورود مستقیم به بازار تازه و دست نخورده ایران هستند. با بازاری که بهره برداری از آن فرصتی تازه برای غول های غربی است. به علت بهره مندی از آخرین تکنولوژی ها و سیستم های روز دنیا و نیروی انسانی قدرتمند، این شرکت ها می توانند در عرصه رقابت کار را بر رقبای ایرانی بسیار سخت کنند و سهم زیادی از بازار را به چنگ آورند. یکی از اصلی ترین تهدید ها برای کسب و کارهای ایرانی که بسیار هم جدی به نظر می رسد رقابت با غول های غربی است. با باز شدن فضای تجارت و ورود بزرگترها به بازی، قاعده بازی هم عوض می شود اما چگونه می توان این تغییرات را مدیریت کرد؟

غول های تا بن دندان مسلح خارجی با تمام قوا وارد بازار ایران خواهند شد، به هوش باشید…

تنازع برای بقا

حضور فعال در بازار بی رحم و پر نوسان جهانی با حضور بازیگران چندملیتی که از آخرین فناوری ها استفاده می کنند و از به روز ترین سرویس ها و فرآیندهای سازمانی برخوردار هستند؛ برای کسب و کارهای کوچک ایرانی بسیار حساس و پرمخاطره است. کسب جایگاه قابل قبول در بازار ایران برای کسب و کارها از قبل دشوارتر خواهد بود.  داشتن دید درست نسبت به آینده و اتخاذ استراتژی درست برای آینده هر کسب و کار امری دشوار است که بر عهده مدیران خواهد بود. تقویت مهارت های مدیریتی برای حضور در بازار پس از تحریم ها بسیار ضروری است.

جاده دو طرفه

همان گونه که باز شدن درب های ایران به روی تجارت جهانی، اسباب شرکت های خارجی برای حضور در ایران را فراهم  خواهد کرد، جاده دو طرفه رفع تحریم ها به شرکت های ایرانی نیز اجازه می دهد تا در بازارهای جهانی شرکت کنند. با رفع موانع بانکی و بازرگانی کار شرکت های ایرانی برای حضور در بازارهای جهانی راحتتر خواهد شد. حالا که شرکت های بین المللی برای ایران برنامه ریزی می کنند چرا شرکت های ایرانی از این فرصت نهایت بهره را نبرند؟

فرصت های پیش رو

ایران فرصت های بالقوه ای برای حضور در بازارهای جهانی دارد که تا کنون به درستی از آنها استفاده نشده است. به طور مثال اغذیه، خشکبار و ادویه ایرانی برای حضور در بازار جهانی از پتانسیل بالایی برخوردار است. اعتبار بین المللی که برخی محصولات غذایی ایرانی مانند، زعفران، پسته، خاویار و … دارند فرصتی عالی برای فعالیت در خارج ازکشور را فراهم کرده است. تفاوت قیمت سرسام آور محصولاتی مثل زعفران در خارج از کشور با ایران یک زمین بکر برای فعالیت را ایجاد کرده است. تاکنون به علت دشواری در انجام معاملات بین المللی به خاطر تحریم ها، کار برای صادرات و تجارت جهانی سخت بود اما اکنون برای جهانی نشدن دیگر هیچ عذری ندارید. چه کسی میداند، شاید شما بتوانید با عرضه محصولات عالی ایرانی مثل باقلوای تبریز، شیرینی یزدی و گز اصفهان، با کیفیت اعلا در اروپا و امریکا یک نام تجاری موفق را ایجاد کنید و یک تجارت سودآور را در اختیار بگیرید، برای موفقیت همین امروز اقدام کنید تا از رقبا عقب نمانید.

ترانزیت و صادرات

ایران به علت قرار گرفتن در یک موقعیت ژئوپلتیک و سوق الجیشی توان بالایی برای انجام ترانزیت و صادرات کالا را دارد. ارتباط با تنگه هرمز و اقیانوس هند (از طریق بندر چابهار) و داشتن بنادر بزرگ، فرصتی عالی برای تامین کالای کشورهای مجاور ایران از جمله افغانستان، ترکمنستان و سایر کشورهای قفقاز و آسیای صغیر است.

اکنون که فرصت برای تجارت جهانی ایجاد شده است از ظرفیت ها حداکثر استفاده را ببرید…  

دارو و گیاهان دارویی

ایران به واسطه داشتن اقلیم گیاهی متنوع و پربار و بهره مندی از گیاهان دارویی خاص و مفید امکان نقش آفرینی به عنوان یکی از بزرگان صنعت داروی گیاهی در جهان را دارد. کافی است با سرمایه گذاری در این عرصه و انجام تحقیق و توسعه قوی و شناساندن برند خود به خریداران جهانی یک تجارت سودآور را ایجاد کنید.

توریسم و گردشگری

ایران به علت برخورداری از فرهنگ غنی چندهزارساله با تنوع بالا و اثار باستانی و فرهنگی بی نظیر یک مقصد گردشگری ممتاز در جهان است. حال با رفع تحریم ها و به علت برخورداری از امنیت قوی ایران به یک مقصد رو به رشد گردشگری تبدیل شده است که این امر خود نوید فرصت های فراوانی را به کسب و کارهای ایرانی در این حوزه می دهد.

نقش تعیین کننده مدیریت

فرصت های فراوانی بعد از رفع تحریم ها پیش روی کسب و کارهای ایرانی قرار می گیرد که آنچه در بالا عنوان شد تنها چند مثال بود، همچنین از سوی دیگر با ورود رقبای جهانی به ایران، کار رقابت بسیار سخت تر ار گذشته می شود. پیش بینی آینده کسب و کار در بازار رو به تغییر ایران کاری دشوار اما حیاتی است. با تغییر شرایط کسب و کار نیاز همه شرکت ها به بهره گیری از مدیران توانمند و استفاده از آخرین متدهای مدیریتی و اجرایی روز دنیا اجتناب ناپذیر است. طبیعتا در بازار کسب و کار آینده ایران نقش مدیریت علمی پیش از پیش مهم و تاثیر گذار خواهد بود. به بیان دیگر اکنون همه کسب و کارها در همه حوزه ها نیازمند استفاده از مدیریت علمی هستند.

دوره MBA دانشگاه تهران

دوره های MBA و DBA

یکی از مسائل پیش روی کسب و کارها در برهه کنونی، داشتن استراتژی درست برای آینده و زمان پس از رفع تحریم ها است، داشتن دید درست نسبت به جهت گیری بازار و مشتریان، درک درست روند حرکت رقبا و فعالان بازار و یافتن زمینه های کاری سودآور در سالهای آتی برای هر مدیری لازم و ضروری است. مباحث یادشده در علم آینده پژوهی مورد بحث و بررسی قرار می گیرند.

دانشکده مدیریت دانشگاه تهران افتخار دارد به عنوان دیرپا ترین و معتبر ترین دانشکده مدیریت کشور با بهره مندی از اساتید به نام و باتجربه، به جامعه مدیریت کشور برای کسب مهارت و توان بالاتر مدیریتی کمک کند.

بهره مندی از تجارب اساتید گران‌قدری مانند دکتر سعید خزایی (پدر علم آینده پژوهی ایران) ، دکتر مسعود حیدری (پدر علم مذاکره ایران) و… در دوره های MBA و DBA نیمه حضوری دانشگاه تهران، فرصتی کم نظیر برای تقویت مهارت مدیران ایران برای گذر از دوران حساس پیش روی کسب و کارها است. شما می توانید هم اکنون با مراجعه به پایگاه اینترنتی www.vla.ir و یا با مراجعه حضوری به دانشکده مدیریت تهران، واقع در بزرگراه چمران، پل گیشا، مرک