منابع انسانی

افرادی که از کار خود ناراضی هستند، خواندن این مطلب را از دست ندهند

دانشکده مدیریت دانشگاه تهران- بر اساس یک مطالعه که توسط موسسه گالوپ در ایالات متحده انجام گرفته است، حدود ۶۴ درصد از آمریکایی ها از محیط کار خود ناراضی هستند. برای بسیاری از افراد این شرایط غیرقابل قبول است. این دسته از افراد در حال تلاش هستند تا بتوانند در زندگی خود شادی بیشتری کسب کنند و در زمیه شغلی خود پیشرفت بیشتری داشته باشند.

تعداد دیگری از افراد وجود دارند که در برابر نارضایتی و خستگی خود در محیط کار، تحمل کردن را درپیش گرفته اند. عواملی مثل راحتی، ترس از تغییر، تعهدات یا حتی تنبلی مانع از این می شود که آن ها به تغییر فکر کنند.

در اینجا قصد داریم تا با طرح هفت سؤال، شما خود را در موقعیتی قرار دهید که قدم لازم بعدی خود را بشناسید.

۱- موفقیت برای شما چیست؟

بیایید ابتدا سخت ترین سؤال را پاسخ دهیم. اگر می دانید که موفقیت برای شما چه معنایی دارد، لازم است به این سؤال پاسخ دهید که آیا شغل فعلی، شرکتی که در آن مشغولید یا حرفه شما، به شما در موفق بودن کمک می کند یا خیر؟

اغلب موفقیت ها چیزهایی هستند که شما در آن موقعیت ها حس پرشور بودن دارید. به عنوان مثال اگر شما در زمان پدر یا مادر شدن احساس پرشور و هیجانی دارید، شما یک پدر یا مادر موفق به حساب می آیید.

موفقیت را در موقعیت های مختلف زندگی خود تعیین کنید تا برای پاسخ به این سؤال در مورد کار، زندگی مشترک و دیگر مسائل بتوانید میزان موفق بودن خود را بسنجید.

۲- آیا کار خود را به دست آورده اید؟

منظور از این سؤال این است که چقدر برای به دست آوردن کار خود تلاش کرده اید؟ آیا فردی هستید که با تلاش و پشتکار فراوان جایگاه شغلی خود را به چنگ آورده اید یا بر اساس اتفاق ها یا دلایل دیگر به اسن شغل خود مشغولید؟

در صورتی که شما موقعیت شغلی خود را بطور اکتسابی دارید، یک قدم بزرگ از نارضایتی از کار فاصله خواهید داشت اما در حالی که مثلا به دلیل نیاز مالی به کاری مشغولید ممکن است یک دلیل بزرگ برای خستگی و نارضایتی از کار خود داشته باشید.

۳- آیا شما در مورد چشم انداز حرفه ای کار خود به هیجان می آیید؟

کمی به این فکر کنید که آیا شما برای شغل فعلی خود چشم انداز و آینده ای در نظر دارید یا خیر؟ برخی از افراد وجود دارند که نه تنها برای شغل خود بلکه برای بسیاری دیگر از مسائل زندگی خود یک نگاه بلند مدت دارند اما در مقابل افرادی هستند که اساساً خیلی به آینده و افق کار و دیگر موارد زندگی خود فکر نمی کنند.

به هر حال به این فکر کنید که در آینده شغلی خود چه چیزی در انتظار شماست؟ اگر برای آن آینده شغلی احساس رضایت و هیجان داشتید یعنی با خستگی و نارضایتی گذرا رو به رو هستید. اما در صورتی که در مورد آینده شغلی خود احساس خوبی ندارید لذا نارضایتی شما تا حدود زیادی بر حق و منطقی است.

۴- آیا مدیری دارید که به شما در پیشرفت شما کمک می کند؟

اگر مدیر مستقیم شما فردی است که هفته ای دو مرتبه با شما در خصوص فقط و فقط مسائل کار جلسه پرسش و پاسخ دارد و در عمل هیچ شناخت شخصی و انگیزشی از شما ندارد، شما از داشتن یک مدیر ترقی دهنده محروم هستید.

مدیرانی که هیچ شناختی از علایق و انگیزه های شخصی پرسنل خود ندارند و هیچ کمکی هرچند کوچک به پیشبرد این اهداف افراد نمی کنند نه تنها مانع پیشرفت پرسنل می شوند بلکه خستگی و نارضایتی از کار را برای نیروی انسانی به بار می آورند.

بعضی مواقع وجود دارند که لازم است تا شما با مدیر خود در این مورد بطور مستقیم یا غیرمستقیم صحبت کنید. احتمال تغییر شرایط نیز وجود دارد.

۵- آیا از موفقیت شرکت خود در بلند مدت اطمینان دارید؟

در زمانی که شما به وضوح می بینید که مدیران شرکت هیچ آینده ای به موضوع فعالیت شرکت ندارند و به فعالیت های غیرمرتبط با شرکت می پردازند، طبیعتاً انگیزه شما کم کم از بین خواهد رفت.

اما در مقابل زمانی که می بینید مسیر پیشرفت شرکت به نحوی است که آینده خوبی در انتظارش است، شما هم می توانید همزمان با این پیشرفت شرکت رشد کنید.

۶- آیا در محیط کاری همکارانی دارید که به رشد و پیشرفت شما کمک می کنند؟

بهترین سازمان ها و شرکت ها به شکلی در استخدام نیروها عمل می کنند که در عمل وابستگی کارکنان به مدیران بسیار محدود باشد. چراکه پرسنل می توانند در موارد مختلف به اصطلاح با یکدیگر همپوشانی داشته باشند.

آیا می توانید همکاران خود را مربیان خود ببینید؟ از آن ها در جهت رشد خود کمک بگیرید؟ آیا همکاران شما مانع پیشرفت کاری و علمی شما می شوند؟

پاسخ به این سؤال، شما را از میزان صحت یکی از پارامترهای رضایت از محیط کار مطلع خواهد کرد.

 

۷- آیا کسب تخصص توسط شما باعث پیشرفت شغلی شما می شود؟

مدرک تحصیلی، دوره مهارتی و یادگیری جدید شما باعث پیشرفت شغلی شما می شود یا خیر؟ سازمان هایی که بر اساس شایستگی یا همان شایسته سالاری چیده می شوند در زمانی که شما شایستگی تخصصی جدیدی را کسب کنید جایگاه شغلی شما را ارتقا خواهند داد.

در مقابل شرکت هایی وجود دارند که کسب مهارت و تخصص جدید پرسنل را بهانه پرداخت بیشتر به آن فرد و ناخوشایند می دانند.

نارضایتی شاید یک فرصت است

در مورد سؤالات هفت گانه بالا به خوبی فکر کنید. اگر در مجموع از کار و محیط شغلی خود راضی هستید پس به سمت موفقیت در حال حرکت هستید. اما اگر از محیط کار خود ناراضی هستید و فضای کاری خود را خسته کننده می دانید، ممکن است وقت آن باشد که برای به دست آوردن شغلی که به شما احساس بهتری می دهد برنامه ریزی کنید.

 

منبع: www.entrepreneur.com