بیشتر بدانیم کارآفرینی

آنچه برای انتخاب یک شریک برای شروع کسب و کار باید بدانید

شریک ایجاد کسب و کار

راه اندازی یک کسب و کار کاری طاقت فرسا و خسته کننده است. اما در اغلب مواقع این کار با داشتن یک شریک و همراه بنیان گذار خیلی راحت تر می شود. وقتی این فرآیند ثمر می دهد معادله به این شکل تغییر می کند:  ۳ = ۱ + ۱ ؛ به این دلایل:

داشتن یک همکار خوب میزان تعهد شما را افزایش می دهد:

داشتن تعهدی به یک نفر دیگر شانس شما را در طی کردن مسیر برای رسیدن به اهداف افزایش می دهد. با داشتن تعهد به کسی دیگر شما در قبال کسب و کارتان و همکارتان مسئول خواهید بود.

یک همکار می تواند شما را امیدوار نگه دارد:

در روزهای سخت و پرچالش کسب و کارتان ممکن است ناامید شوید و به اصل موفقیت ایده تان و توانایی های خودتان به صورت جدی شک کنید. ممکن است با خودتان بگویید بهتر است کلا این کار را رها کنم. یک همکار که به اندازه شما شور و شوق دارد، اهدافش با شما یکی است، دید و چشم انداز یکسانی دارد می تواند شما را به خوبی تشویق کند و به شما انگیزه و انرژی برای ادامه کار بدهد. شما می توانید یک هیئت مدیره کامل، یک درمانگر و یک مشوق را در قالب یک همکار داشته باشید، این خاصیت ها را دست کم نگیرید!

همکار می تواند به شما در کار بیشتر و موثرتر کمک کند:

یک طراح محصول خلاق به یک مهندس خوب نیاز دارد. چشم انداز مناسب نیاز به یک مدیر اجرایی قوی دارد. افراد مختلف مهارت های مختلفی را به روی میز می آورند و در ایجاد تنوع در نظرات و نگاه ها نیز بسیار موثر واقع می شوند. کارآفرین ها عموما دیگران را در زمینه فکری و کاری خود هدایت و تقویت می کنند و این باعث ارتقای مهارت ها و بهبود در نتایج می شود. داشتن کسی که مهارتهایی که شما ندارید را دارد باعث بهبود و تقویت مهارتها و توانایی های شما می شود.

البته که شما باید همکار درستی انتخاب کنید چون یک اشتباه معادله را به هم میزند. شریک غلط اوضاع را به این ترتیب عوض میکند:  ۰ = ۱ +۱ . چگونه همکار درست را پیدا کنیم: چند راهنمایی:

  • کسی را در نظر بگیرید که کاملا می شناسید، هماهنگی کامل در حالتی رخ می دهد که شما تاکنون با آن شخص همکاری و هماهنگی کرده باشید. بهترین حالت این است که همکاری را پیدا کنید که می شناسید، با او چندسال کار کرده اید و از تمام زیر و بم او آگاهی دارید.
  • در نظر بگیرید او چه دستاورد مثبتی برای شما خواهد داشت؟ شما باید کسی را انتخاب کنید که مهارت ها و تجارب او مکمل مهارت های شماست. (به طور مثال اگر شما از زمینه بازاریابی و فروش سررشته ندارید کسی را برگزینید که در زمینه فروش تجربه خوبی داشته باشد)
  • باید هر کدام از گزینه ها را به خوبی بشناسید و زمان زیادی را با هم صرف کنید. راه اندازی یک کسب و کار یک تعهد بزرگ است. بهتر است که از ابتدا تمام جوانب و زوایا را در نظر بگیرید و ببینید که شراکت‌تان چگونه ادامه خواهد یافت. اگر تعامل های شما ذاتا خوب و سازنده نیستند امیدی نیست که در ادامه بهبود چندانی پیدا کنند. بهتر است قبل از وارد شدن به شراکت کاملا شریک خود و طرز فکر و قابلیت های او را بشناسید.
  • برای پیدا کردن یک شریک خوب وقت بگذارید. صرفا به خاطر راحت تر بودن و نزدیک بودن کسی را انتخاب نکنید. دنبال کسی با سطح بالایی از دانش و مهارت در حوزه خود بگردید، شاید با او قبلا کار کرده باشید اما شاید با هم تجربه همکاری و آشنایی نداشته باشید. بهتر است رابطه خود را قبل از شراکت اصلی کمی امتحان کنید.

انتخاب شریک و همکار برای بنیان گذاری یک کسب و کار شاید یکی از مهم ترین تصمیم های مدیریتی شما باشد. به نظر شما در فرآیند انتخاب شریک برای کسب و کار باید چه معیارهایی را مد نظر قرار داد؟

به نقل از : INC

افزودن نظر

یک دیدگاه ارسال کنید