دوره MBA

اگر می خواهید در کسب و کار پیشرو باشید، دوره MBA را بگذرانید و به تخصص خود بیافزایید

دوره MBA – باید پذیرفت که امروزه برای راه اندازی یا مدیریت یک کسب و کار، تنها با مقداری تجربه امکان موفق بودن بسیار کم است. مقالات متعددی در اینترنت در خصوص مهارت های لازم راه اندازی یا مدیریت یک کسب و کار وجود دارد. سایت هایی مثل  F6S، Appsumo و StartupStash لیستی از صدها منبع کم هزینه در اختیار شما قرار می دهند در حالیکه این منابع برای راه اندازی یا مدیریت یک کسب و کار کافی نیست.

در این حال منابعی وجود دارد که توسط بزرگان کسب و کار در حوزه مدیریت آماده سازی شده است که همان منابع موجود در دوره MBA است. با این حال گزارش اخیر نشریه Financial Times نشان می دهد که در دو سال گذشته، فارغ التحصیلان دوره MBA در کارآفرینی ضعیف عمل کرده اند. تقریباً از هر ۵ فارغ التحصیل یکی از فارغ التحصیلان دوره MBA در کارآفرینی موفق بوده است.

در اینجا چند پرسش مطرح می شود که دوره MBA برای چه کسانی مفید فایده است؟ آیا با وجود هزینه شرکت در دوره MBA فرصت های شغلی قابل قبولی نیز یافت می شود یا خیر؟

MBA ابزار مدیریت است، نه خلاقیت

برنامه ها و سرفصل های MBA در اصل برای حرفه ای سازی مدیریت اقتصاد صنعتی در اوایل قرن بیستم طراحی شده بود. از آن به بعد برنامه ها گسترش یافت تا نیازمندی های وال استریت، مشاوره های کسب و کار و سایر مشاغل یکپارچه را در برگیرد. با وجود تکامل برنامه های MBA، الگوی کلی آن هنوز باقی است. بطور کلی تعبیری که در دنیا از MBA می شود این است که کسی که MBA را گذرانده متخصص “اداره کردن” کسب و کار است.

بطورکلی سرفصل های MBA برای اداره کردن کسب و کار، طراحی مدل کسب و کار، منابع انسانی، رفتار سازمانی، برنامه های بازاریابی و … است که فرد را در چارچوب علم و بر اساس داده های تجربه شده و داده های علمی آموزش می دهد. هرچند که به واقع دنیای کسب و کار شاید به تعبیری کثیفی های خود را نیز داشته باشد.

یکی دیگر از اجزای مهم برنامه MBA استفاده از ابزارهای استاندارد و چارچوب هایی نظیر مدل SWOT است. در حالی که این مدل ها تنها به یک میزان مشخصی می توانند مفید باشند.

یک روزنامه نگار به نام فیلیپ دله برونت در خاطراتش در نیویورک تایمز از تجربیاتش در دانشگاه هاروارد می گوید که چگونه علم به استانداردسازی مسائل و محدودیت فکر منجر می شود.

بنابراین نباید فراموش کرد که MBA به عنوان یک ابزار مفید برای مدیریت است و نه خلاقیت.

ارزش دوره MBA را از چه راه های جایگزین می توان به دست آورد؟

یک بخش بزرگی از ارزش دوره MBA به صورت ضمنی است که یکی از آن ها تشکیل شبکه آموزش و زنجیره درک مشترک مدیران از مباحث مختلف است. برای این بخش تقریباً هیچ جایگزینی وجود ندارد. اما آنچه را که مربوط به سرفصل های دوره MBA می شود را ممکن است بتوان از روش های تجربی کسب نمود. به عنوان مثال ممکن است که یک کارآفرین به صورت تجربی بداند که چه مواردی در نوع برخورد وی با پرسنل باید مورد توجه باشد. اما در دوره MBA مدیران این موضوع را به صورت علم فرا می گیرند.

نکته مهم دیگر این است که گذراندن دوره MBA و دارا بودن گواهی آن به نوعی نشان دهنده و ثابت کننده این است که حداقل میزان آشنایی فرد با مباحث مطروحه در مدیریت وجود دارد. این موضوع آنجایی مورد اهمیت است که شما بخواهید به عنوان مدیر یک بخش از یک مجموعه استخدام شوید.

نیاز به مهارت و تخصص روز به روز در حال گسترش است.

امروزه اهمیت دارابودن تخصص و مهارت برای راه اندازی کسب و کار و همچنین استخدام بیش از پیش وجود دارد. تقریباً دوره و زمان کارکردن بی هیچ تخصصی به سرآمده است. دوره MBA در توسعه مهارت های شما بسیار کمک کننده است.

البته تنها گذراندن دوره MBA به معنی رها کردن مطالعات آزاد دیگر و کسب تجربیات دیگر نیست. یعنی گذراندن دوره MBA شما را از دیگر منابع مورد نیاز صددرصد بی نیاز نمی کند اما مهارت های شما را در حوزه های مختلف مدیریت توسعه می دهد.

می دانید که امروزه تقریباً برای کار در همه صنوف و تمام صنایع نیاز به مهارت هایی مثل کار با کامپیوتر، کار با اینترنت و … وجود دارد. این مهارت ها را شناسایی کنید و هرکدام را به خوبی فرابگیرید. MBA  فقط ابزار و مهارت مدیریت است.

یک برنامه عملی تدوین کنید

تعداد افرادی که امروزه بدون هیچ دلیل، علاقه، نیاز، برنامه و هدفی به دنبال تحصیل آکادمیک هستند کم نیستند. اگر شما هیچ برنامه ای برای استفاده از مهارت های دوره MBA ندارید وارد این دوره نشوید و هزینه اضافی انجام ندهید.

اما اگر قصد دارید که یک کارآفرین باشید لازم است تا لیستی از مهارت های اکتسابی تهیه کنید و یک به یک برای کسب آن اقدام کنید. زیرا که شکست شما به عنوان یک کارآفرین ممکن است بر اثر عدم مهارت و تخصص لازم برای مدیریت کسب و کار باشد.

دوره کوتاه مدت MBA دانشکده مدیریت دانشگاه تهران

دانشکده مدیریت دانشگاه تهران اقدام به برگزاری دوره های MBA و DBA به صورت نیمه حضوری در بازه زمانی یکساله توسط اساتید و مدرسان برتر حوزه MBA می نماید. مخاطب این دوره ها مدیران، کارآفرینان، صاحبین مشاغل و کارمندانی هستند که قصد به دست آوردن پست های مدیریت در سازمان خود را دارند.

همچنین در پایان این دوره، پس از قبولی دانشپذیران، گواهی معتبر از طرف دانشکده مدیریت دانشگاه تهران اعطا خواهد شد. (مشاهده نمونه گواهی)

شما می توانید برای پیش ثبت نام و مشاوره در اینجا کلیک کنید.

افزودن نظر

یک دیدگاه ارسال کنید