بیشتر بدانیم

منظور از اینترنت اشیاء چیست؟ و آینده آن به کجا خواهد رسید؟

اینترنت اشاء

دانشکده مدیریت دانشگاه تهران – دنیای اطراف ما به سمت هوشمندی و مرتبط شدن بیشتر است. امروزه دستگاه های دیجیتال تنها در جیب یا دفتر کار ما نیستند، بلکه بطور فزاینده ای در خانه ها، ساختمان ها و مکان ها و شهرهای مختلف وجود دارند. این دستگاه ها از طریق “اینترنت اشیاء” (Internet of Things) قادر به ارتباط با یکدیگرند و به جمع آوری، تجزیه و تحلیل و پایش داده ها و اطلاعات کمک میکنند.

این شبکه جهانی متصل به اینترنت، به دستگاه ها اجازه میدهد تا با یکدیگر و با ما ارتباط برقرار کرده و اطلاعات را از طریق پروسه های هوشمندانه تری که کیفیت زندگی را در جهان افزایش میدهند مخابره کنند.

کارشناسان پیش بینی میکنند اینترنت اشیاء با عظیم ترین تاثیر تکنولوژیکی به علت محاسبات ابری که میتوان اطلاعات بیشتری نسبت به قبل، جمع آوری، ذخیره و تجزیه و تحلیل کرد؛ انقلابی در نحوه زندگی ما بپا کند.

اینترنت اشیاء چیست؟

سوالی که همیشه وجود دارد این است که “اینترنت اشیاء چیست؟”

پاسخ های بیش از حد فنی به این سوال صرفاً باعث ایجاد سردرگمی میشود.

در این مطلب سعی کردیم اینترنت اشیاء را به ساده ترین شکل ممکن که برای هر کسی قابل درک باشد توضیح دهیم.

اگر فقط “اینترنت اشیاء چیست؟” را در گوگل جستجو کنید، بسیاری از پاسخ ها فنی، پیچیده و غیر ضروری خواهند بود.

به عنوان نمونه:

“اینترنت اشیاء (Internet of Things : IoT) یک سیستم به هم پیوسته دستگاه های کامپیوتری، ماشین های مکانیکی و دیجیتال، اشیاء، حیوانات و یا افرادی با شناسه های منحصر به فرد و توانایی انتقال داده ها بر روی شبکه بدون نیاز به تعاملات فرد به فرد یا فرد با کامپیوتر است. “

اکثر مردم نیازی به تعریف بنیادین و اساسی IoT ندارند. بنابراین در این مطلب، یک تعریف ساده از اینترنت اشیاء و نحوه تاثیر آن بر زندگی شما ارائه خواهیم داد.

کاربردهای اینترنت اشیاء

یک توضیح ساده و غیرفنی از اینترنت اشیاء:

هم اکنون  چگونه در حال مطالعه این مطلب هستید؟ روی صفحه کامپیوتر، موبایل، تبلت یا هر وسیله دیگری که قطعاً به اینترنت متصل است.

اتصال اینترنت، فناوری فوق العاده ای است که امکاناتی را فراهم میکند که قبلاً وجود نداشتند. شاید سن شما به اندازه ای باشد که گوشی های همراه معمولی پیش از تلفن های همراه هوشمند را به یاد آورید.

در آن زمان شما میتوانستید تماس بگیرید و پیام بفرستید ولی اکنون شما میتوانید با استفاده از گوشی همراه خود کتاب بخوانید، فیلم ببینید و یا موسیقی مورد علاقه خود را گوش دهید که همه این امکانات در کف دست شما (گوشی همراه) است و فقط بخشی از کارهای خارق العاده ای است که تلفن هوشمند شما قادر به انجام آنهاست.

خانه های هوشمند

 

اینترنت اشیاء یک مفهوم بسیار ساده به معنای اتصال همه چیز در جهان به اینترنت است.

اینترنت اشیاء Internet of Things یا به اختصار IoT، در مورد گسترش قدرت اینترنت ورای کامپیوترها و گوشی های هوشمند در طیف وسیعی از اشیاء، فرآیندها و محیط است.

این اشیاء در ارتباط باهم برای جمع آوری یا ارسال اطلاعات و یا هر دو مورد استفاده قرار می گیرند. اینترنت اشیاء به افراد و کسب و کارها اجازه میدهد بیشتر به دنیای اطرافشان متصل شوند و به صورت کاراتر عمل کنند.

به عنوان نمونه ای از استفاده اینترنت اشیاء در زندگی امروز میتوان به سیستم بانکداری الکــترونیک و هوشمند اشاره کرد که شما تنهــا با گوشی های هوشمند خود و بدون نیاز به مراجعه به بانک، قـــادر به انجام کلیه عملیات بانکی خود هستید.

آینده IoT (اینترنت اشیاء) به کجا میرسد؟

اگر شما تنها یکی از محصولات بی نظیر خانه های هوشمند را خریداری کرده باشید (لامپ ها، سوییچ ها یا سنسورهای حرکتی و …) این حقیقت را اذعان خواهید کرد که اینترنت اشیاء در مرحله طفولیت خود بسر میبرد. محصولات همیشه به راحتی به هم متصل نمیشوند و مسئله امنیت نیز باید در این میان مورد توجه قرار گیرد.

گزارشی از سامسونگ بیان میکند که نیاز به حفاظت از امنیت هر دستگاه تا سال ۲۰۲۰ امری “حیاتی” است. سند باز اقتصاد شرکت بیان میدارد: “یک خطر کاملا مشخص وجود دارد و آن اینکه فناوری در حال پیشروی از برنامه است”. شرکت گفته است که بیش از ۷٫۳ میلیارد دستگاه تا قبل از سال ۲۰۲۰ نیاز به ایمن سازی توسط شرکت سازنده دارند.

طبق برآوردها تا سال ۲۰۲۰ میلیاردها دستگاه متصل به اینترنت وجود خواهد داشت. دستگاه های IoT بخش بزرگی از چگونگی تعاملات روزمره اساسی ما با اشیاء خواهد بود.

با استفاده از تکنولوژی اینترنت اشیاء، شهرها به شهرهای هوشمند تبدیل خواهند شد که موجب بهبود کارایی شهر و صرفه جویی در هزینه های دولت میشود.

به عنوان نمونه به چراغ های راهنمایی هوشمندی فکر کنید که اطلاعات ترافیکی را جمع آوری میکنند و در ساعات اوج ترافیک از این اطلاعات جهت کاهش بار ترافیکی استفاده میکنند.

نمونه دیگری از کاربرد اینترنت اشیاء را میتوان در خانه های هوشمند مشاهده کرد که اطلاعات نورپردازی منزل، ساعت تهیه قهوه توسط ساکنان آن و نیز مابقی اطلاعات در مورد الگوی عادات افراد را جمع آوری میکند تا در زمان های صحیح سرویس مناسب را ارائه دهد.

نویسنده: مائده رضائی

۲ نظر

یک دیدگاه ارسال کنید