اقتصاد و سرمایه گذاری بیشتر بدانیم

برترین کشورها برای کسب‌ و کار کدامند؟

برترین کشورها برای کسب‌ و کار کدامند؟

دانشکده مدیریت دانشگاه تهران؛ برترین کشورها برای کسب‌ و کار کدامند؟

سایت نام آشنای فوربس هر ساله لیست برترین کشورها برای کسب و کار و تجارت را منتشر می کند. این لیست کشورها را بر اساس یازده معیار بررسی و رده بندی می کند:

معیارهای حقوق مالکیت (مالکیت مادی و معنوی) نوآوری، مالیات، فناوری، فساد، آزادی (شخصی، تجاری و مالی) خطوط قرمز، حمایت از سرمایه گذار و عملکرد بازار سرمایه برای این رده بندی مورد بررسی قرار گرفته اند.

در صدر این لیست برای سال دوم دانمارک قرار گرفته است. دو سوم ۲۵ کشور برتر مربوط به قاره سبز، اروپا، هستند. به خاطر رده بالا در زمینه آزادی و فساد در صدر قرار دارند. جنوب شرق آسیا نیز با هفت کشور در صدر ۲۵ کشور خودنمایی می کند.

ایالات متحده نیز با افت ۴ رده ای نسبت به سال ۲۰۱۴ در رده ۲۲ قرار دارد. این ششمین سال پیاپی است که سردمدار اقتصاد جهان با افت جایگاه روبه رو می شود. شش رده از ده رده پایین نیز در اختیار کشورهای آفریقایی است که به خاطر خطوط قرمز و تشریفات اضافه، فساد و مالیات در این رده ها قرار دارند.

متاسفانه کشور عزیزمان ایران نیز در جایگاه ناامیدکننده ۱۳۰ از ۱۴۴ قرار دارد. ایران در بخش آزادی تجاری در رده آخر قرار دارد و در این رده بندی پایین تر از کشورهایی مانند موریتانی، گابن، مالی، هندوراس، لبنان و قرقیزستان قرار دارد. کشورهای عرب حوزه خلیج فارس (عربستان سعودی، بحرین، قطر و امارات متحده) نیز به ترتیب در رده های ۷۴، ۷۰، ۴۸ و ۴۰ قرار دارد.

امیدواریم مسئولان اقتصادی کشورمان با در نظر گرفتن تمهیداتی در راستای حذف فساد و ساختارهای ناکارآمد اجرایی، حمایت از حقوق سرمایه گذار و کارآفرین، تسهیل تجارت آزاد با جهان و همچنین بازسازی ساختار اداری و مالی کشور؛ بتوانند شرایط و بسترهای سرمایه گذاری و توسعه اقتصادی را در کشور عزیزمان هر چه بیشتر فراهم کنند تا بیش از پیش شاهد اعتلای اقتصاد و صنعت این مرز و بوم باشیم.

در پایان نیز توجه شما عزیزان را به ده کشور برتر برای کسب و کار جلب می کنیم:

۱- دانمارک

دانمارک

دانمارک

۲- نیوزیلند

نیوزیلند

نیوزیلند

۳- نروژ

نروژ

نروژ

۴- ایرلند

ایرلند

ایرلند

۵- سوئد

سوئد

سوئد

۶- فنلاند

فنلاند

فنلاند

۷- کانادا

کانادا

کانادا

۸- سنگاپور

سنگاپور

سنگاپور

۹- هلند

هلند

هلند

۱۰- انگلستان

انگلستان

انگلستان

به نقل از Forbes

 

خلاصه
تاریخ بازبینی
آیتم های بازبینی
برترین کشورها برای کسب‌ و کار کدامند؟
امتیاز نویسنده
51star1star1star1star1star

یک دیدگاه ارسال کنید