بیشتر بدانیم منابع انسانی

بیست ویژگی یک رهبر موفق (قسمت دوم)

بیست ویژگی یک رهبر موفق (قسمت دوم)

دانشکده مدیریت دانشگاه تهران؛ بیست ویژگی یک رهبر موفق (قسمت دوم)

در بخش اول این مطلب در مورد ۱۰ ویژگی رهبران موفق صحبت کردیم؛ حال در این بخش به دیگر ویژگی های یک رهبر موفق اشاره خواهیم کرد:

۱۱- گرته برداری کردن

درست است که تقلید کردن منجر به چاپلوسی می شود ولی در زمینه رهبری اوضاع فرق می کند؛ همه رهبران بزرگی که می شناسم، کارهای موثقی انجام می دهند، از دیگران یاد می گیرند، داستان زندگی دیگران را مطالعه می کنند، در میانه مسیر از آنان مهارت می آموزند؛ اما در این مسیر صدای اصیل خود، نظرات و مهمتر از همه تصمیم گیری اصیل خود را از دست نمی دهند.

-جرمی بلوم، بنیان گذار و مدیرعامل، Integrate

۱۲- باز بودن ذهن

یکی از بزرگترین افسانه ها این است که رهبران کسب و کار دید خوبی دارند و یکدنده و سرسخت به هدف خود می چسبند، حرف بی خودی است. حقیقت این است که رهبران باید ذهن و دید بازی داشته باشند و انعطاف پذیر باشند؛ و در صورت لزوم دید و برنامه خود را اصلاح کنند. هنگام راه اندازی استارت آپ ها اهداف ثابت نیستند و خیلی به برنامه ریزی توجه می شود حال آنکه باید به دنبال ساخت و تقویت روابط خود باشید.

-دیموند جان؛ مدیر عامل، FUBU

۱۳- قاطعیت

در دبیرستان، برای درآوردن پول اضافه حاظر بودم مسابقه بسکتبال داوری کنم، مربی داوری من می گفت : تصمیمت را سریع بگیر، بلند اعلام کن و به عقب نگاه نکن! در برخی موقعیت ها، یک تصمیم اشتباه اما قاطع به نتیجه بلندمدت خوبی منتهی می شود اما یک تصمیم درست ولی سست و آبکی خیلی نتیجه خوبی نمی دهد.

-اسکات هافمن؛ مالک Folio Literary Management

۱۴-شخصیت داشتن

هر کدام از ما یک اثر خاص در این جهان ایجاد می کنیم و همه ما می توانیم وقتی کسی واقعی نیست (تظاهر می کند) حس کنیم. هر چه بیشتر روی ارتباطات اصیل و واقعی با افراد تمرکز کنی و به روش های کمک کردن به آنها فکر کنی؛ و فقط به دنبال کمک گرفتن از آنها نباشی؛ با شخصیت تر و دوست داشتنی تر به نظر می رسی.  این ها برای یک رهبر عالی لازم نیست اما شما را به یک رهبر قابل احترام تبدیل میکند که در کسب و کار شما تغییر زیادی ایجاد میکند.

-لویس هویس، نویسنده برتر نیویورک تایمز

۱۵-توانمندسازی

خیلی از فلسفه های رهبری من از دوران ورزشی ام ایجاد شده است. بهترین تیم های من لزوما  بهترین استعدادها را نداشتند بلکه هم تیمی هایی داشتند که ترکیب مناسبی از توانایی ها، قدرت ها و اعتماد مشترک را داشتند. برای ساختن یک تیم با دستاورد عالی، شما باید مسئولیت ها و اختیارات را به دیگران تفویض کنید. دادن مسئولیت به دیگران کار راحتی نیست، شاید حتی از انجام دادن کار توسط خودتان سخت تر باشد، ولی با انتخاب صحیح پروژه و حمایت مناسب، می توان از تفویض قدرت به قدرت بیشتر رسید. با این کار می توانید توانایی های مردم را کشف کنید و بهترین نتیجه را از آنها بگیرید.

-شاون پاپاس؛ نایب رییس اول، Beachbody LIVE

۱۶-مثبت بودن

به منظور رسیدن به بزرگی، باید فرهنگ مثبت بودن داشته باشید. بالا و پایین های زیادی وجود دارد، اما غلبه مثبت اندیشی  کمپانی شما را به جلو خواهد برد. اما به هوش باشید: نیاز به شجاعت بیشتری وجود دارد. باید واقعا باور داشته باشید که می توانید غیرممکن را ممکن کنید.

-جان هریس، مدیرعامل، Mekanism

مثبت اندیشی رهبر رهبری

۱۷- بخشندگی

همیشه هدف من این بوده است که خودم بهترین خودم را عرضه کنم، همه به عنوان- یک خود واحد- پیشرفت می کنیم وقتی که من به دیگران کمک کنم و آنها را بسازم.

-کریستفور پریلی، مدیرعامل، Pixel Mobb

۱۸-پایداری

یک رهبر بزرگ به من گفت، پایداری مقاومت را شکست می دهد. بعد از کار کردن در فیسبوک، اینتل و مایکروسافت شروع کردن کسب و کار خودم، درس های بزرگی گرفتم: همه دستاوردهای بزرگ زمان می برند؛ و شما باید فارغ از شرایط پایداری و پافشاری به خرج دهید. رهبران بزرگ این گونه متمایز می شوند: تمایل به ادامه دادن وقتی دیگران می خواهند دست بکشند.

-نوا کیگن- مدیر شرکت appsumo

۱۹-ارتباطات

اگر مردم از انتظارات شما آگاه نباشند و متوجه منظور شما نشوند این تقصیر شماست که نتوانستید منظور خود را به آنها برسانید. افرادی که من با آنها کار می کنم مدام در ارتباط هستند. ارتباطات یک عمل تعادلی است، شما شاید یک نیاز یا خواسته داشته باشید اما باید طوری عمل کنید که در حال تعامل و همکاری به نظر برسید. ما همیشه می خواهیم که مردم ایده ها و نظراتشان را به ما بگویند، به همین دلیل است که این افراد با استعداد برای ما کار می کنند.

-کیم کرلانیک راسن؛ شریک اجرایی شرکت TAO Group

۲۰-جوابگو بودن

خیلی راحت است که دیگران را مقصر بدانیم و خودمان مسئولیت را بر عهده نگیریم. اما اگر می خواهید درستش را بدانید از کارشناس مالی لری رابینز یاد بگیرید، او یک نامه خاظعانه خطاب به سرمایه گذاران خود در مورد قضاوت اشتباهش نوشت که باعث ضرر او شده بود. او سپس یک نهاد مالی بدون هزینه های مدیریت و اجرایی ساخت (چنین چیزی در جهان مالی مرسوم نیست) . این یعنی شخصیت این یعنی مسئولیت پذیری. این تنها مسئولیت پذیری نیست بلکه یک گام جلوتر است، به منظور انجام کار درست و اصلاح اشتباهات.

-ساندرا کارون، نایب رییس M&C Saatchi Sport & Entertainment

ترجمه و تلخیص از: Entrepreneur.com

 

یک دیدگاه ارسال کنید