بیشتر بدانیم دوره DBA

تفاوت DBA با PhD

نام DBA را امروز در بسیاری از محافل می شنویم. دوره های مهارت محوری که سالها در کشورهای توسعه یافته در حال برگزاری است و به تازگی راه خود را به کشور ما پیدا کرده است. ولی شاید تفاوت این دوره ها با دوره های دکترای تخصصی مدیریت برای ما روشن نباشد. در این نوشتار قصد داریم تا نگاهی کوتاه به تفاوتهای دوره های مهارتی DBA و دکترای تخصصی مدیریت داشته باشیم.

DBA یا همان doctorate of business administration دوره حرفه ای کسب و کار بوده که به کلی با دوره PhD یا دکترای تخصصی مدیریت متفاوت است. نخستین تفاوت این دوره ها، ورودی آنهاست. مخاطبان دوره DBA مدیرانی با سابقه بوده که به دنبال ارتقای مهارتهای حرفه ای مدیریتی خود می باشند در حالیکه مخاطبان دوره های تخصصی دکترای مدیریت، فارغ التحصیلان کارشناسی ارشد رشته های مدیریتی میباشند که با علایق تحقیق و پژوهش در زمینه علوم مدیریتی وارد دوره PhD میشوند.

تفاوت اساسی دیگر این دوره ها، رویکرد آموزشی آنهاست. هدف دوره های مهارتی DBA ارتقای مهارتهای مدیران ارشد کسب و کار که سالها تجربه کار در صنایع مختلف را دارند میباشد. سرفصلهای آموزشی این دوره ها به گونه ای طراحی شده که دانشپذیر بیش از آنکه با تئوری های صرف آشنا شده و در مورد توسعه آنها تحقیق و پژوهش انجام دهد، نحوه کاربرد این تئوری ها در دنیای واقعی و در مواقع بحران را آموخته و توانمندی های رهبری سازمانی خود را ارتقا دهد.

دنیای کسب و کار همواره با فضای دانشگاهی فاصله داشته و مدیران به دلیل مشغله های فراوان خود و رویکرد صرفا علمی دروس دانشگاهی رغبتی به کسب دانش مدیریتی از خود نشان نمی دادند. دوره های مهارتی MBA و DBA این فرصت را برای مدیران کسب و کارهای مختلف فراهم نموده تا مهارت استفاده از دانش مدیریتی را در فضای بازار آموخته و شیوه کسب درآمد خود را حرفه ای تر و به روز تر نمایند. به دلیل نو بودن دوره های DBA در کشور سعی کردیم تا در این نوشتار مرز بین این دوره ها را با دور های تخصصی دکترای مدیریت قدری پررنگ کنیم. در نوشتارهای آینده بیشتر به این موضوع خواهیم پرداخت و سعی خواهیم کرد تا از جنبه های مختلف این دوره ها را مورد بررسی قرار دهیم.

افزودن نظر

 • سلام
  در مورد دوره های DBA دانشگاه تهران می خواستم بدونم همه اساتید عضو هیئت علمی دانشگاه تهران هستند؟

  • محمد عزیز؛
   بله اکثر بزرگان و اساتید دانشگاه تهران در این دوره های حضور دارند.
   شما می توانید از منو معرفی استادان اقدام به مرور رزومه آنها نمایید.
   با تشکر
   روابط عمومی وب سایت آموزش مجازی دوره های نیمه حضوری MBA دانشکده مدیریت دانشگاه تهران.

 • سلام
  من فارغ التحصیل کارشناسی ارشد مهندسی عمران – با گرایش مهندسی و مدیریت ساخت هستم .
  در مهر ماه ۱۳۹۵ در مقطع دکترا دانشگاه علوم و تحقیقات تهران پذیرفته شدم – ولی تا این لحظه ۸ آذر ماه ۹۵ ثبت نام نکرده ام – ( قسمت عمده به خاطر هزینه ی بالای آن بوده است )
  سوالات من :
  ۱- طول تحصیل در DBA چقدر است ؟
  ۲- هزینه در طول تحصیل چقدر است یا چقدر خواهد شد ؟
  ۳- آیا با گرفتن مدرک DBA مجوز تدریس بعنوان استادیار در سایر دانشگاه ها داده خواهد شد یا خیر ؟
  ۴- آیا مدرک نهایی صادر شده از طرف شما مورد تایید وزات خانه های کشور ایران برای استخدام می باشد یا خیر ؟
  ۵- مدرک نهایی صادر شده برای ادامه تحصیل در فوق دکترا مورد قبول است یا خیر ؟
  پیشاپیش از پاسخ های شما کمال تشکر را دارم –

  با احترام – مجید تقوائی
  ۸ آذر ماه ۱۳۹۵

  • ۱- دوره دی بی ای یکساله است.
   ۲- هزینه دوره ۴۸ میلیون ریال است.
   ۳- خیر؛ مدرک این دوره ها گواهی دوره کاربردی است و قابل عرضه به عنوان مدرک PhD نیست.
   ۴- مدرک به عنوان گواهی کاربردی مورد تایید خواهد بود.
   ۵- خیر؛ این گواهی کاربردی فوق برنامه قابل معادل سازی با PhD نیست.

 • با سلام
  من مدرک کارشناسی ارشد مهندسی صنایع از مدیریت صنعتی هستم. بسیار علاقه مند با یادگیری دوره آینده پژوهی هستم آیا دوره dba تخصصی آینده پژوهی وجود داره اگه وجود نداره لطفا راهنمایی کنید برای اینکه من به هدفم برسم چه راهی پیشنهاد میکنید
  متشکرم

یک دیدگاه ارسال کنید