دوره MBA

تلفیق دانش و مهارت مدیریت (MBA) در بهترین بیزنس اسکول دنیا

بیزنس اسکول لندن مطابق رده بندی topuniversities.com در سال ۲۰۱۵ برترین بیزنس اسکول در دنیا می باشد. رقابت زیادی بین بیزنس اسکول هاروارد در آمریکا و این بیزنس اسکول در لندن وجود دارد و  در سال های اخیر رتبه اول و دوم همواره در اختیار این دو دانشگاه بوده است. در شکل زیر ۱۰ بیزنس اسکول برتر دنیا را مشاهده می کنیم که علاوه بر دو موردی که در بالا ذکر شد بیزنس اسکول دانشگاه های مطرحی نظیر استفورد، MIT، آکسفورد، پنسیلوانیا و … به چشم می خورد.

بیزنس اسکول لندن

بیزنس اسکول لندن (London Business School)

دلایل متعددی وجود دارد که اکثر مدیران و بزرگان کسب و کار در دنیا دوره MBA بیزنس اسکول لندن را انتخاب می کنند. از آن جمله می توان به رتبه این بیزنس اسکول در دنیا و اساتید برجسته آن اشاره کرد. اما یکی از مهم ترین دلایل آن تلفیق مهارت و دانش در مدیریت است.

بیزنس اسکول لندن

بیزنس اسکول لندن با این رویکرد که دانش صرف نمی تواند برای مدیران و دانش پذیران این دوره کاربردی باشد، اقدام به برگزاری دوره های MBA مهارتی کرد. تلفیق دانش و مهارت در مدیریت به همراه مطالعه های موردی (کیس استادی) در زمینه های مختلفی نظیر کسب و کار های بزرگ،استارتاپ ها، کارآفرینان موفق و … باعث شد توجه بسیاری از مدیران دنیا را به خود جلب کند. برای مدیرانی که درگیر تصمیم گیری های استراتژیک در بازار رقابتی کنونی هستند تجربه های افراد موفق دیگر می تواند اثربخش تر از تئوری های مدیریتی باشد.

وضعیت MBA مهارت محور در ایران

برخلاف موارد موفقی که MBA مهارت محور و کاربردی در جهان داشت، در ایران دوره MBA با این رویکرد کمتر مورد توجه بود. دانشکده مدیریت دانشگاه تهران اولین گام ها را برداشت. استفاده از مطالعه های موردی و کیس های موفق ایرانی در کسب و کار های نام آشنا و موفق، کارآفرینان و … خیلی زود با اقبال مدیران و مخاطبان دوره های MBA مواجه شد. دانشکده مدیریت دانشگاه تهران پیشگام در این زمینه شد و گام مهم دیگری هم برداشت تا اثربخشی دوره های مهارت محوری نظیر MBA و DBA افزایش یابد. این اقدام برگزاری دوره ها بصورت نیمه حضوری بود.

MBA دانشگاه تهران

با توجه به درگیری ها و مشغله های فراوان مخاطبان این دوره ها شرکت در کلاس های حضوری سخت بود، اما در دوره های نیمه حضوری بخش اعظمی از دوره بصورت آنلاین برگزار می شود و دانش پذیران می توانند در هر ساعتی از شبانه روز بصورت آنلاین در کلاس درس شرکت کنند. ثبت نام دوره مهارت محور و نیمه حضوری MBA از طریق وبسایت VLA.ir برای دانش پذیران در سراسر ایران فراهم است. آکادمی VLA برای اولین بار اقدام به برگزاری دوره های MBA و DBA نیمه حضوری دانشکده مدیریت دانشگاه تهران کرده است. باید دید موفقیت چشمگیری که بیزنس اسکول لندن پس از این تغییرات بنیادی در دوره MBA بدست آورد در ایران نیز تکرار می شود یا نه. آنچه مسلم است این است که رویکرد مهارت محور و استفاده از کیس های ایرانی در این دوره ها برای مدیران و مخاطبان این دوره ارزشمندتر است.

 

منابع:

 

 

خلاصه
تاریخ بازبینی
آیتم های بازبینی
تلفیق دانش و مهارت مدیریت (MBA) در بهترین بیزنس اسکول دنیا
امتیاز نویسنده
51star1star1star1star1star