دوره DBA دوره MBA

توهم دکتری با DBA!

توهم دکتری با DBA!

واژه دکتر زمانی ارزش و احترام خاصی داشت و وقتی قبل از نام کسی قرار می گرفت، اعتبار و شخصیت اجتماعی والایی به او می بخشید. دکترهای روزگار گذشته همگی سالها در رشته تخصصی خود مطالعه بی وقفه داشته و به مرتبه ای از علم و دانش رسیده بودند که حتی در کشورهای بزرگ و پیشرفته نیز نام آنها به عنوان شخصیتهای علمی برجسته شناخته شده بود.

زمانیکه دوره های آزاد DBA در کشور شروع به کار کرد، به جای اینکه خلا مهارتی موجود بین مدیران کشور را پر کند، به میانبری برای افرادی تبدیل شد که رویای چسپاندن لقب دکتر به ابتدای نام خود را داشتند. این روند ناخوشایند نه تنها شان و منزلت علم و دانش را در کشور تنزل داده، نگاه مردم به دوره های آزاد DBA را نیز منفی کرده است. این دوره ها در کشورهای پیشرفته با قیمتهای نجومی پذیرای مدیران ارشد سازمانهای بزرگ جهت ارتقای مهارتهای مدیریتی آنها می باشد، ولی هیچگاه از مدرک آنها به عنوان PhD استفاده نمی شود.

بیماری مدرک پرستی و توهم اینکه مدارک تحصیلی بالاتر لزوما نشانه شخصیت اجتماعی فرد است، سالهاست که گریبانگیر نظام آموزشی کشور شده و علاوه بر پایین آوردن سطح علمی دانشگاه های کشور به چنین دوره های مهارتی نیز ضربه وارد کرده است. سو استفاده های مکرر و عدم آگاهی کافی این معضل را روز به روز وخیمتر مینماید. شاید تنها راهی که برای مقابله با این معضل وجود دارد مطالعه است. هر دوره ای محتوا و هدف خاص خود را دارد و سو استفاده از نام یک دوره نه تنها به تصویر آن در ذهن مردم لطمه وارد میکند بلکه شان و منزلت سایر اصحاب گران قدر علم و دانش را نیز در جامعه پایین می آورد.

دوره DBA دوره ای مهارتی بوده که میتواند برای بسیاری از اهالی کسب و کار فرصتی استثنایی جهت ارتقای وضعیت شغلی و حرفه ای باشد، ولی سو استفاده از آن به جای مدرک PhD سرقتی علنی و آشکار از جامعه علمی کشور میباشد. امیدواریم این نوشتار و مطالب مشابه آن تاثیری هرچند کوچک در بهبود روند ناخوشایند فعلی داشته باشد.

۵۲ نظر

 • باسلام چند تا سوال داشتم
  1-در گواینامه دقیقا عنوان دوره چه زده میشود؟ دکتری کسب و کار، مدیریت حرفه ای کسب و کار،dba ,…
  2-ترجمه dba از نظر شما چیست؟ چون تا به حال من فکر میکردم دکترای کسب وکار
  3-مسلم phd با dba متفاوت و کسی که اهل فن باشه متوجه میشود اما به هر حال به فارغ التحصیلان اولی دکتر میگویند و به دومی نیز با توجه به معنی دگتر میگویند استدلال و دلیل شما برای تغییر معادل فارسی این دوره چیست؟
  لطفا نمونه گواهینامه پایانی دوره dba بصورت کامل و پر شده با مشخصات فردی و اطلاعات دوره در سایت قرار دهید.
  تشکر

  • شما می توانید با تیم فنی آموزش مجازی تماس بگیرید و این درخواست را از آنها نمایید.
   بدین منظور به لینک تماس با ما رفته و با ما تماس بگیرید.
   با تشکر
   روابط عمومی وب سایت آموزش مجازی دوره های نیمه حضوری MBA دانشکده مدیریت دانشگاه تهران.

  • به اعتقاد من همانگونه که خودبرگزارکنندگان این دوره DBAرا درصفحه معرفی این دوره درتبلیغات خود DOCTOR OF BUSINESS ADMINISTRATION که معنی فارسی آن دکتری مدیریت کسب وکار میباشد تبلیغ ومعرفی نمودند کاملا واضح است که این معنی درست وواقعی است پس قاعدتا کسانی که این دوره ها را به صورت عملی وبا طی نمودن کلاسهای درس حضوری وبادادن آزمون وارائه رساله وهمچنین باشرط داشتن مدرک کارشناسی ارشد پشت سر میگزارند(نه به صورت مجازی و….) دراین دوره فارغ التحصیل و دارنده مدرک دورهDOCTOR OF BUSINESS ADMINISTRATION) DBA )دکتری مدیریت کسب وکارهستند.

   • خدمت آقای شهابی عرض کنم که در تمام کشورهای دنیا آموزش الکترونیکی به سرعت جای حضور درکلاس ها را می گیرد .
    استفاده از کلاسهای اینترنتی با کلاسهای حضوری هیچ تفاوتی ندارد و هر دو فرد در صورت استفاده ی مطلوب از آموزش می توانند DBA کسب کنند و موفق عمل کنند.

 • به نظر من دکتر واقعی کسی است که می تواند با اتکا به توان دانشی، تجربی و ذهنی خود مشکلی از مشکلات مردم و کشور را حل کند و اصولا کلمه دکتر از پزشکی به دنیای علم وارد شده است و البته برای کسانی که کار حرفه ای بلد نیستند دوره مطالعه طولانی تری لازم است تا دکتر شوند. بنابراین dba دکتر واقعی است و phd تلاشی زیادتر برای کسب توانی صرفا تئوریک برای کسب برابری با دکتر واقعی است.

 • در مدیریت بیزنس D.B.A. و Ph.D. بیشتر اوقات مشابه هم هستند . به همین دلیل وزارت آموزش ایالات متحده و بنگاه ملی علوم امریکا D.B.A. و Ph.D. را معادل یکدیگر می دانند و تفاوتی بین آنها قائل نمی شوند .

 • سلام . مقاله شما دلسوزانه بود اما اشتباه نتیجه گیری کرده بودید.
  DBA دکتری است . دکتری هست و اگر نباشد شما و همه البته آنرا مخفف DOCTOR OF BUSINESS ADMINISTRATION می دانند.
  طبیعی است که phd نیست .
  اگر کسی به جای phd از آن استفاده کند اشتباه کرده است .
  ولی dba دکتری است و شخص به شکل کاملا علمی نه به قول شما متوهمانه حق دارد خود را دارای مدرک دکتری بداند. اما دکتری DBA که به شکل مشخص برای همه قابل فهم است با phd فرق دارد.
  این لحن بیان شما در مورد توهم و … شایسته ی یک وبلاگ دانشگاهی که خودش هم اتفاقا در این زمینه فعالیت می کند نیست .

 • سلام . همانطور که همه میدانند دکتری حرفه ای با دکتری phd در چند مورد تفاوت دارد بخصوص در دوره dba موسسات و دانشگاههای ایران که قابل مقایسه با کشور ایالات متحده امریکاقاعدتا نمیباشد . اما دوستان توجه داشته باشندکه دوره دکتری بیزینس از لحاظ محتوا و عملکرد دانشپذیر بواسطه تجربه کاری و حرفه ای در زمینه کسب و کار فرایند و عملکرد اجرایی فوق العاده ای خواهد داشت. لذا از آنجائیکه تعدادی از علمای تاثیر گذار علم مدیریت فاقد تحصیلات عالیه آنچنانی بوده اند پس تعریف مطلق دکتری مربوط به سیستمهای آکادمیک بوده و فارق از کارایی فقط به عناوین توجه دارد . اگر چه تعدادی افراد بدلیل نظارت کم دوره ها در نظام آموزش چه دوره های آکادمیک و چه دوره های کاربردی مثل dba برای استفاده از عناوین بدون بازده عملی ، سوء استفاده میکنند . به هر حال خود من افرادی را در این دوره ها دیده ام که سطح نگرش و تحلیل و عملکرد آنها بمراتب بهتر و بیشتر از فارق التحصیلان دوره phd بوده است . پس دوستان گفتن پیشوند دکتر به افراد یک تشریفات معمولی در جامعه بوده و ارزش افراد بر اساس عملکرد آنها مورد داوری و انصاف باید باشد . با تشکر

 • با سلام خدمت همه دوستان مطالب مفیدی گذاشتید چند نکته هم بنده اضافه کنم:
  ۱- mba , dba در صورتی که degree باشند مقاطع تحصیلی کارشناسی ارشد (master) و دکتری (phd) در ایران ارزیابی می شوند و در کشورهای غربی و امریکا doctor of business administration رو همان phd in business administration می دانند حالا کمی کابردی تر بودنش به تحقیقاتی بودنش می چربه
  ۲- الان فقط mba در ایران به صورت degree فقط چندتا از دانشگاه ها دارند و dba به صورت degree که هیچ دانشگاه و … داخلی نداره
  ۳- کسی بخواد dba رو مقطع تحصیلی بخونه باید در دانشگاه های بیرون از ایران بخونه که ارزشیابی در وزارت علوم میشه phd ولی mba رو میشه از طریق کنکور تو همین ایران هم خوند که سطحش از فوق لیسانس های دیگه کمی بالاتر هم است
  ۴- الان دوره های mba و dba رو دارند خیلی از موسسات و دانشگاهای داخلی و خارجی به صورت گواهینامه برگزار می کنند که در پایان certificate داده میشه خوب طبیعی هست که این دوره ها ارزشمند هستند اما مقطع تحصیلی به حساب نخواهند آمد و با degree تفاوت دارند و قابل ارزشیابی نیستند
  ۴-

 • با سلام به همه دوستان
  لطفا بی طرف متن بنویسید و ارزش تحصیلات کسی رو با یک متن کم یا زیاد نکنید.
  اینکه بعضی از موسسات داخلی با دریافت پول و در مدت کمی مدارک کم ارزشی به اسم DBA صادر می کنند دلیل کم ارزش بودن این سطح علمی نیست و همینطور که دوستان در پیام های قبلی فرمودند ارزش مدرک به نحوه تحصیل علم آنها و عملکرد افراد است نه به اسم مدرک.
  تفاوت دکتری Phd با دکتریDBA :
  Phd که مخفف( Doctor of Philosophy ) به خلق تئوری های جدید می پردازد و برای کسانی که به دنبال تدریس در دانشگاه ها و یا ادامه تحصیل در دوره پست دکتری هستند مناسب است و فارغ التحصیلان PhD بیشتر به صورت یک تئوریسین هستند تا یک مدیر اجرایی درحالیکه دوره DBA به شیوه های کاربرد آن تئوری ها در رفع مشکلات سازمانی و همچنین به هر چه حرفه ای تر شدن فرد در کسب و کار خود توجه دارد.
  دانشپذیران دوره دکترای DBA باید دارای پیشینه های اجرایی و تجارب مدیریتی مختلف هستند. در صورتی که برای دوره دکتری Phd نیازی به پیشینه های اجرایی و تجارب مدیریتی نیست و بیشتر به سطح علمی توجه می شود تا تجربه کاری و مدیریتی.
  DBA که مخفف (Doctor Of Business Administration) است را می توان آخرین گام برای رهبران بین المللی و مدیران ارشد نامید تا دانش و تخصص خویش را توسعه داده و ارتقاء بخشند.
  DBAبه مدیران کمک می کند تا مهارت های لازم جهت حل مسائل سازمان خود را به شایستگی فرا گیرند و خود را آماده تجزیه وتحلیل های پیچیده و تصمیم گیری های مقتضی نمایند.
  DBA که دوره دکترای حرفه ای مدیریت است به گونه ای طراحی شده است که مدیران با فراگیری مهارت های رهبری در جهت رفع چالش های موجود اقدام نمایند.

 • سلام به دوستان. خوبه یه مقایسه ای هم با دانشگاه های به روز دنیا داشته باشیم. من دو نمونه دانشگاه های Manchester و City University of Hong Kong رو نام می برم و لینک های وب سایت این دانشگاه ها رو در زیر قرار میدم. دوره DBA معمولاً حدود ۵ سال طول می کشه و دو سال اولش به گذروندن درس های پیشرفته تحقیق میدانی کسب و کار میگذره و دو سال آخرش هم کاملاً به تحقیق میدانی کسب و کار در جامعه اختصاص داره. دوره های DBA در دانشگاه های مطرح دنیا خیلی خیلی قدرتمند و ساختاریافته طراحی شده. در ادامه از شما می خوام تا دو لینک زیر رو، که مربوط به دانشگاه های ذکرشده هستند، به خوبی بررسی کنید:
  http://www.cb.cityu.edu.hk/dba/programme/structure/
  https://hongkong.portals.mbs.ac.uk/Programmes/DBA.aspx
  برای دانلود بروشور از لینک دوم یه سری اطلاعات کلی و ساده رو وارد کنید تا امکان دانلود بروشور برای شما فراهم شه.
  با تشکر

 • چنین تحلیلی جای تعجب داره!
  ترجمه DBA که مخفف Doctorate Business Administration است چیست؟
  کلمه Doctorate را شما دوره عالی ترجمه میکنید؟!
  خیلی منطقی تر بود شما بی طرفانه تر به موضوع نگاه میکردید، هرچند سو استفاده برخی موسسات از نام DBA محرز است اما در مورد دوره ای که در دنیار ارزش آن در حوزه مدیریت بالاتر از Phd میباشد نباید جفا کرد.
  جالب است یکی از دوستان که مدرک MBA از یک دانشگاه انگلیسی داشت بعد از مصاحبه وقتی با ادامه تحصیلش در دوره DBA موافقت نشد دانشگاه به او پیشنهاد داد دوره Phd مدیریت کسب و کار را که یک دوره ریسرچ است بجای DBA طی کند.
  آنوقت در کشور ما در مورد این دوره توسط متخصصین این حوزه چنین تحلیلهایی ارائه میشود! باعث مسرت خواهد بود که تحلیلهای عمیقتر و دقیقتر را از موسسه محترم شما شاهد باشیم.

  • احسنت به دیدگاه شما دوست گرامی. حضرت علی علیه السلام می فرمایند : دانشی مفید است که در عمل به کار آید. با تشکر

 • چند ماهی است که دوره DBA را ثبت نام نموده و شروع کرده ام باندازه تمام دوران تحصیلاتم در این مدت مطالعه نموده و سعی نموده ام که کاملا موضوعات را درک و مسلط شوم و باندازه تمام انشاء هایی که نوشته بودم پروژه و تمرین نوشته ام. با مقایسه عناوین و محتوای دروس دکترای دانشگاهی و دوره DBA به کاربردی بودن این دوره ها برای مدیران و کارشناسان ارشد سازمان ها میتوان امید بست. اکثر کسانی که در این دوره ها شرکت می نمایند از بی ارزش بودن مدرک این دوره ها توسط وزارت علوم آگاه هستند.

  • من با مدرک فوق لبسانس از دانشگاه آزاد واحد مرکز تهران وبا توجه به پروژه های تحقیقاتی که در سطح ملی در ایران انجام داده ام و لوح تقدیر گرفته ام و زمان طولانی ( ۲۴ سال ) در سمت مدیریت اداره کل در وزارتخانه بوده ام و بیش از ۳۰ سیستم و نوع آوری در سطح کشور کشور اجرا نموده ام سالها بعنوان مشاور در شرکت ها کار کردم .
   مدارک و رزومه خودم را برای یکی از کشور ها ارسال نمودم
   پس از ۷۰۰ ساعت بصورت آموزش از راه دور مدرک DBA را برام ارسال نمودند
   سئوال آیا این مدرک ارزش دکترا دارد ؟ یا خیر
   بااین مدرک رسما میتوانم در دانشگاه ها و همایش ها و ……. علمی شرکت کنم ؟

   • ما نسبت به موسسه ای که شما در آن دوره گذرانده اید اطلاعی نداریم و نمی توانیم اظهار نظر کنیم.
    صحت و کیفیت گواهی باید از وزارت علوم و نهادهای ذی ربط پیگیری شود.
    اما در مجموع گواهی ارائه شده در دوره های کاربردی مدیریت قابل معادل سازی با مدرک دانشگاهی نیست و نمی توان برای حضور و تدریس در دانشگاه از آن استفاده نمود

 • کاش میشد در کشور عزیزمان ایران بجای تنگ نظری و ارایه نظرات شخصی بدون پشتوانه علمی کمی منصف تر و آگاهانه تر ابراز نظر می کردیم ، اگر phd فقط دکتر است پس کلیه پزشکان و دندانپزشکان و پیراپزشکان را باید چه بنامیم ؟؟؟؟ آیا در تمام نقاط جهان دکتر فقط کسانی هستند که phd دارند؟؟ این همه توهم نویسی و بخل حسد برای چیست ؟؟ متاسفم برای کسانبکه بجای استفاده صحیخ از افکار خود برای پیشرفت و تحقق اعتلای انسانی به فکر تخریب و تضعیف هستند .

  • در دانشگاه های کشور ایالات متحده آمریکا مانند هاروارد، بعنوان پیشروان علوم مدیریتی، بدون هیچگونه تعصب خاصی مدرک مهارتی DBA را معادل مدرک تحقیقی PHD می دانند و شاید بدلیل کاربردی بودن محتوی آن این عنوان برای مدیران خبره معتبرتر و بالاتر از حتی phd بدانند. بهتر است کمی در سایت های موسسات علمی دنیا کمی تحقیق نمایید تا به این نتیجه برسید. ولی در کشور ما متاسفانه مغرضانه و بدون دلیل خاصی با اعطای این عنوان به دانشجویان و فارغ التحصیلان دانشگاهی کم لطفی می نمایند.

 • با سلام خدمت دوستان محترم…
  خدمت دوستان عزیزی که اطلاق عنوان دکتر به فارغ التحصیلان DBA را سرقت علمی آشکار می دانند عرض کنم که اولا اینگونه نسبت دادن به دیگران درست نیست.ثانیا اگر سرقتی هم در کار باشد،این سرقت از طرف رشته های PHD می باشد نه DBA!!!!!!
  زیرا که PHD در واقعی نوع خاصی از دکترا است که دکترای تخصصی نام دارد نه تمام دکترا!!!!!!!
  ما دکتراهای دیگری هم داریم که pHD ندارند.مانند پزشکان،دکتراهای افتخاری و …
  نوعی از دکترا هم که مبتنی بر تجربه و زمینه های کاربردی است،دکترای حرفه ای کسب و کار است که DBA نام دارد…
  پس بهتر است دوستان PHD بدانند که واژه دکترا منحصرا مختص به آنان نیست…

 • با سلام خدمت دوستان محترم…
  خدمت دوستان عزیزی که اطلاق عنوان دکتر به فارغ التحصیلان DBA را سرقت علمی آشکار می دانند عرض کنم که اولا اینگونه نسبت دادن به دیگران درست نیست.ثانیا اگر سرقتی هم در کار باشد،این سرقت از طرف رشته های PHD می باشد نه DBA!!!!!!
  زیرا که PHD در واقعی نوع خاصی از دکترا است که دکترای تخصصی نام دارد نه تمام دکترا!!!!!!!
  ما دکتراهای دیگری هم داریم که pHD ندارند.مانند پزشکان،دکتراهای افتخاری و …
  نوعی از دکترا هم که مبتنی بر تجربه و زمینه های کاربردی است،دکترای حرفه ای کسب و کار است که DBA نام دارد…
  پس بهتر است دوستان PHD بدانند که واژه دکترا منحصرا مختص به آنان نیست…

  • والا الان مهم کار بلد بودن تو بازاره کاره وگرنه مدرک ها که شده فقط یه برگ کاغذ
   چندتا دکتر بیسواد براتون بیارم راضی بشین ؟ اینهمه phd بیکار داریم که دلیل اولش اینکه که چیزی بلد نیستن جذب کار بشن
   این مقاله کلا مشکل داره و توهین آمیزه بهتره برداشته شود

 • با سلام خدمت دوستان محترم…
  خدمت دوستان عزیزی که اطلاق عنوان دکتر به فارغ التحصیلان DBA را سرقت علمی آشکار می دانند عرض کنم که اولا اینگونه نسبت دادن به دیگران درست نیست.ثانیا اگر سرقتی هم در کار باشد،این سرقت از طرف رشته های PHD می باشد نه DBA!!!!!!
  زیرا که PHD در واقعی نوع خاصی از دکترا است که دکترای تخصصی نام دارد نه تمام دکترا!!!!!!!
  ما دکتراهای دیگری هم داریم که pHD ندارند.مانند پزشکان،دکتراهای افتخاری و …
  نوعی از دکترا هم که مبتنی بر تجربه و زمینه های کاربردی است،دکترای حرفه ای کسب و کار است که DBA نام دارد…
  پس بهتر است دوستان PHD بدانند که واژه دکترا منحصرا مختص به آنان نیست…

 • با سلام خدمت دوستان محترم…
  خدمت دوستان عزیزی که اطلاق عنوان دکتر به فارغ التحصیلان DBA را سرقت علمی آشکار می دانند عرض کنم که اولا اینگونه نسبت دادن به دیگران درست نیست.ثانیا اگر سرقتی هم در کار باشد،این سرقت از طرف رشته های PHD می باشد نه DBA!!!!!!
  زیرا که PHD در واقعی نوع خاصی از دکترا است که دکترای تخصصی نام دارد نه تمام دکترا!!!!!!!
  ما دکتراهای دیگری هم داریم که pHD ندارند.مانند پزشکان،دکتراهای افتخاری و …
  نوعی از دکترا هم که مبتنی بر تجربه و زمینه های کاربردی است،دکترای حرفه ای کسب و کار است که DBA نام دارد…
  پس بهتر است دوستان PHD بدانند که واژه دکترا منحصرا مختص به آنان نیست…

 • با سلام خدمت همه دوستان
  البته دوره ها با هم تفاوت دارند و این موضوع امری کاملا بدیهی است اما مورد استفاده از مدرک در این جا مهم است در جایی که افراد با مدرک دکتری می خواهند برای خودشان شان اجتماعی طلب کنند این حرف ها موضوعیت دارد اما وقتی صحبت از دانش افزایی باشد بدلیل اینکه افراد باید از گزینش های بسیار از جمله کنکور مصاحبه مقاله پارتی سفارش مدرک زبان و …. بهره مند باشند قطعا به این موارد روی می آورند که البته در نوع خودش بخش عملی عملشان را ارتقا می دهد و چالش اصلی دانش آموختگی در ایران که جدایی دانشگاه از حوزه عملیاتی است را پوشش مناسب می دهد. جالب اسن بنده زمانی که به دانشگاه آزاد برای گذراندن دوره لیسانس رفتم بعضا نه تنها مورد تشویق قرار نمی گرفتیم البته در آن دوران بلکه تمسخر هم می کردند اما حالا افراد تحصلیکرده تا مدارج بالای علمی هم رسیده اند و در قیاس با دولتی ها اگر بیشتر نباشند کمتر هم نیستند. در پایان باید گفت افرادبه نسبت عملکرد و تلاششان به مدرکشان بها می دهند و اگر خوب عمل کممد جامعه خودش لقب مناسب را به ایشان اعطا می کند.

 • با سلام خدمت همه دوستان
  البته دوره ها با هم تفاوت دارند و این موضوع امری کاملا بدیهی است اما مورد استفاده از مدرک در این جا مهم است در جایی که افراد با مدرک دکتری می خواهند برای خودشان شان اجتماعی طلب کنند این حرف ها موضوعیت دارد اما وقتی صحبت از دانش افزایی باشد بدلیل اینکه افراد باید از گزینش های بسیار از جمله کنکور مصاحبه مقاله پارتی سفارش مدرک زبان و …. بهره مند باشند قطعا به این موارد روی می آورند که البته در نوع خودش بخش عملی عملشان را ارتقا می دهد و چالش اصلی دانش آموختگی در ایران که جدایی دانشگاه از حوزه عملیاتی است را پوشش مناسب می دهد. جالب اسن بنده زمانی که به دانشگاه آزاد برای گذراندن دوره لیسانس رفتم بعضا نه تنها مورد تشویق قرار نمی گرفتیم البته در آن دوران بلکه تمسخر هم می کردند اما حالا افراد تحصلیکرده تا مدارج بالای علمی هم رسیده اند و در قیاس با دولتی ها اگر بیشتر نباشند کمتر هم نیستند. در پایان باید گفت افرادبه نسبت عملکرد و تلاششان به مدرکشان بها می دهند و اگر خوب عمل کنند جامعه خودش لقب مناسب را به ایشان اعطا می کند.

 • با سلام

  دکترای غیر پزشکی بویژه این نامهای جدید ویژه دولتمردانی است که کابلشون وصله و همزمان با مدیرکلی یا معونت یا … مدرکشون نیز آماده میشه.

  تز دکترای این افراد را ببینید یک کپی پیست اینترنتی است.
  هیچ مشکلی از این کشور را نمی توانند حل کنند.

  البته به علاقمندان واقعی علم که اصطلاحا دود چراغ خوردن خیلی احترام می گذارم که نهایت کار این بزرگواران نیز این است که در این کشور استاد دانشگاه شوند نه اینکه منصب دولتی داشته باشند که نوعی دهن کجی به زحمات خودشونه.

 • باسلام
  دوست عزیزمون این مقاله رو بت لحن تندی نوشته و متأسفانه احساسی صحبت کرده
  Phd و dba هردو دکترا هستند اما در دو بخش جداگانه مورد اول جهت تولید علم و نظریه پردازی در دانشگاه است
  ولی dba دکترای کار و تجارت است یعنی حالت عملی به کار بستن نظریه های علمی در کار و تجارت
  دوست عزیز بهتره برید و مطالعه کنید تعریف DBA رو در ویکیپدیا
  تعصب بیهوده فقط باعث عقب ماندگیست
  https://fa.m.wikipedia.org/wiki/%D8%AF%DB%8C%E2%80%8C%D8%A8%DB%8C%E2%80%8C%D8%A7%DB%8C

 • دوست عزیز در هر سطح علمی لطف کنید این پست رو بردارید چون کلا غلطه و اعتبار شمارو به عنوان یک شخص عاقل و با سواد زیر سوال میبره
  و نشان دهنده حس حسادت و بی سوادی شماست
  شما داری تعریف جهانی Dba رو عوض میکنی به چه حقی؟ ادعای علم داری مقاله درست بنویس
  شما نکردی یه سرچ ساده بزنی بعد اومدی و مقاله مینویسی البته از phd های امروز بیش از این هم انتظاری نیست اکثرا خیلی بیسوادن خیلی اکثرا
  شما حتی اینو نمیدونی که ارزش dba در کار بسیار بالاتر از phd ست !
  برید ویکیپدیا مطالعه کنید اینکه کاری نداره

 • حسادت خوب نیست برادر جرامی….
  دکتری حرفه ای مدیریت کسب کار از پی اچ دی هم کاربردی تره لطف کنید فقط یه سرچ ساده بزنید و هر کدام دوست داشتید رو انتخاب کنید و بعد معنی کنید شما اعتبار پی اچ دی رو زیر سوال بردی!!!!!؛؟؟؟؟

 • من از یک دانشکاه با رنک ۳۰۰ dba پذیرش گرفتم. طول دوره به صورت فشرده ۳ سال و پارت تایم ۵ ساله.۱ سال کورس داره و بقیه پایان نامه.۲ تا سمینار باید بدیم و ۲ تا مقاله!
  من نمی دونم یعنی طبق گفته نویسنده بعد چنین دوره سنگینی من دکتر نمیشم؟!

 • سلام
  من لیسانس و ارشدم تهران خواندم و با رتبه کمتر از ۲۰ ارشد قبول شدم اما بلافاصله رفتم سر کار و الان شاغل هستم دلیلش عدم توانایی در پذیرفته شدن در دوره کنکور نبود نمیگم قبول شدنش آسونه و یا بی ارزشش کنم حداقل برای من کار سختی نبود اما من آینده کاری برام مهم بود و ترجیحم ورود به بازار کار بود و به محض اینکه کار مناسب پیدا شد قید ادامه تحصیل زدم. ترجیحم و برداشت ذهنیم این بود که کسی که میره سراغ دکتری باید همه فکرو ذهنش درس باشه اما واقعا الان دانشجوای دکتری حتی بیکاراش واقعا دغدغه اصلیشون اینه؟ بماند . الان بعد از چند سال تجربه و شکر خدا ارتقا میخواستم هم اطلاعات کاربردی بشه و هم وقتم برام مهمه و هم خروجی دانشگاه رو که دیدم مایوس شدم . من هنوز دوره DBA ثبت نام نکردم که بخوام بخاطر خودم و هزینه پرداختیم دفاع کنم از این دوره اما واقعا همه ی فارغ التحصیلای دانشگاه تهران و بهشتی و علامه لایق کلمه دکتر هستند. نمیخوام برم سراغ دانشگاه آزاد که اصلا صحبتی در مورد اونا ندارم شاید توی دانشگاه آزادم افرادی باشن که واقعا باسواد هستن و لایق واژه دکتر پس بهتره یه بازنگری در مورد دوره دکترای تخصصی بشه اخه خیلیا بدون زحمت با مدرک اکادمیک (Ph.d) توهم دکتری میزنن.

 • خب اسم دوره و مدرک Doctorate of Business Administration هست. میخواین ترجمه دیگه ای کشف کنید؟
  مشکل اینه که در محیط خارج از دانشگاه افرادی که دکترای تخصصی و چه هر مدرک دیگه ای دارند که اسمش دکتراست صرف نظر از دانششون تمایل دارند بهشون بگن دکتر.
  باراک اوباما رییس جمهور سابق امریکا هم از هاروارد دکترا داشت. دیدید جایی بهش بگن رییس جمهور دکتر اوباما؟
  نگارش این مطلب در واقع بیشتر توهین به مخاطبان دوره بود و گویا برگزار کنندگان دوره دوست داشتند به مخاطبان تاکید کنند که شما از ما پایین تر هستید چرا ما PHD داریم و باید به ما دکتر بگویند.
  قصد داشتم در دوره DBA شما ثبت نام کنم اما فهمیدم که چه اشتباه بزرگی بود.
  خوب شد در دوره های شما ثبت نام نکردم.

 • توسعه می کنم حتما مقاله های اقایان پویا ودایع و محمدرضا شعبانعلی را در این مورد بخوانید . مقاله شما برداشتی کوتاه ازن دو بزرگوار است و به جا است نوع برداشت شما .

 • حتی اگر در عنوان پایان نامه عبارت دکتر و یا هرچیز دیگه ایی درج بشه، بعلت امکان تحصیل در این رشته برای همه و بدون درنظر گرفتن شرایط خاص و ارائه مدارکی که حتی موسسات خیلی معتبر صرفاً با پرداخت پول صادر می کنند، این رشته ارزش و اعتبار مدرک آکادمیک اون رو نداره.
  این گواهینامه صرفاً مناسب دارندگان کسب و کارهاییه که این دوره رو با حضور در کلاس ها و اخذ مشاوره از اساتید جهت ارتقاء دانش خودشون طی می کنند و در کارشون ازش بهره می برند و صد البته بخاطر قدرت کاری و پاچه خواری اطرافیان عبارت “دکتر ” بهشون اطلاق خواهد شد.حالا اگر که این شرایط شامل شما نشه چون همه می دونن که با پرداخت رقم شهریه عملاً مدرک ارائه میشه، این عنوان و گواهینامه در ایران و با این شرایط تحصیلی و اخذ مدرک، هیچ ارزشی نداره که بنظر من مثل فارغ التحصیل شدن در یک مقطع بالاتر در یک دانشگاه ضعیف تر، ارزش مدرک قبلی آدم رو کمتر میکنه.

 • متاسفانه عده ای سودجو با طی دوره های کوتاه مدت هفتگی ادعای مدرک دکتری دارند و از آن برای سوء استفاده از مردم و مجموعه های بهره می برند که به شدت بایستی با این نوع کلاه برداری برخورد شود. دوره های MBA و DBA صرفا دوره های آموزشی مانند سایر دوره هاست و اصلا نبایستی از این عنوان برای آنها استفاده نمود.

 • با سلام خدمت دوستان عزیز

  ۱-متاسفانه کلمه دکتر در کاربردهای متفاوتی مطرح شده است که از لحاظ سطح علمی تفائت های فراوانی با هم دارند و این موضوع منجر با سوء تفاهم ها و نیز سوء استفاده های مختلفی شده است

  ۲- به نظر میرسد هر چه سریعتر این ابهامات از بین برود، روند سوء تفاهم ها و نیز سوء استفاده ها سریعتر متوقف خواهد شد.

  ۳- به نظر میرسد منطقی ترین راه برای حل این مشکل این باشد که عنوان دکتر یا PhD برای آن گرئهی که از سطح علمی بالاتری برخوردارند بکار گرفته شود و برای سایر گرئه ها از عناوین دیگری استفاده شود.

  ۴- به نظر من معیار های متنوعی میتوان برای تععین سطح علمی مطرح نمود که شاید ساده ترین آنها این باشد که تعداد واحدهای درسی گذرانده شده در یک دوره مد نظر قرار گیرد( البته روشهای دقیق تری نیز میتوان مطرح کرد) مثلا منطقی و عادلانه نیست که برای شخصی که پس از دوره کارشناسی ارشد یک دوره یک یا دو ساله را میگذراند همان عنوانی در نظر گرفته شود که برای شخصی که یک دوره سه یا چهار ساله را بعد از دوره کارشناسی ارشد میگذراند

  ۵- در مورد رشته های پزشکی نیز باید گفت که آنچه در دوره های پزشکی آموزش داده میشود بیشتر از کارشناسی ارشد نیست ولیکن در مدرک کلمه دکترای حرفای را درج میکنند و در عمل از ذکر کلمه حرفه ای هم اغماض شده و عنوان دکتر را تصاحب میکنند که به نظر من اصلا منصفانه نبوده و منجر به وارد شدن خسارت های فراوانی به کشور شده که اینجا مجال طرح جزییات نیست

 • برادر چرا قاطی میکنی مباحث رو ؟؟!!
  یکی دکتری حرفه ای و اون یکی دکتری تخصصی است همین.‌‌..
  لاقل فرق بین تخصصی و حرفه ای رو یاد بگیر بعد بیا مطلب بنویس !!!
  شما مثلا دکتری تخصصی هستی ؟؟؟!!!
  بزار حداقل ph.d رو زیر سوال نبری..‌.

یک دیدگاه ارسال کنید