باید بدانیم

خلق و دستیابی به برنامه استراتژیک شخصی

برنامه استراتژیک شخصی

برنامه استراتژیک شخصی شما چیست؟ چه هدفی را برای خود تعیین کرده اید؟ چگونه تصمیم دارید تا به آن هدف دست یابید؟ در مسیر رسیدن به هدفتان باید چه قله هایی را فتح کنید؟ در راه فتح این قله ها چه کارهایی را باید انجام دهید؟ و آیا در نهایت به هدف خود خواهید رسید؟

همه ما رویاها، چشم اندازها یا اهدافی از جایی که می خواهیم در آن باشیم داریم. رویای شما میتواند داشتن یک خانه زیبا، یک خانواده گرم و صمیمی و شاید یک خانه تابستانی یا گذراندن تعطیلات در هتل های لوکس و گران قیمت باشد. اهداف شغلی ممکن است شراکت و سهامداری در یک شرکت بزرگ یا سمتی با درآمد بالا در یک سازمان خلاق باشد. ممکن است هدف شما سفر به جهان به عنوان نویسنده یا عکاس و یا گذراندن دوران بازنشستگی در یک کلبه ساحلی باشد.

در مورد اهداف زندگی خود فکر کنید. در مراحل مختلف زندگی اهداف متفاوتی خواهید داشت که برخی به سادگی قابل دستیابی و مابقی نیاز به تلاش و برنامه ریزی بیشتری دارند. با شناخت اهداف خود، می توانید برای رسیدن به آنها برنامه ریزی کنید. تهیه برنامه استراتژیک شخصی را با پنج پرسش کلیدی شروع کنید.

پنج پرسش کلیدی:

اهداف اصلی شما در برنامه استراتژیک شخصی چیست؟

در هر دهه، مثلا دهه ۳۰، ۴۰، ۵۰، ۶۰، ۷۰ زندگی تان و فراتر از آن، میخواهید کجا باشید؟ آیا قله های هدف شما با هم سازگاری دارند؟ برخی اهداف خطی هستند؛ ممکن است هدف شما داشتن یک ملک اشتراکی در دهه ۳۰ زندگی و کسب درآمد برای خرید یک خانه در ۴۰ سالگی و پس از آن رسیدن به یک پس انداز خوب برای دوران بازنشستگی تان باشد. گاهی اهداف خطی نیستند، مثلاً اینکه شما بخواهید در ۳۰ سالگی خانه شخصی داشته باشید ولی در ۴۰ سالگی آرزوی چتربازی داشته باشید. فارغ از نوع هدفی که انتخاب می کنید، برنامه ای برای رسیدن به آن داشته باشید.

قله بعدی در برنامه استراتژیک شخصی شما چیست؟

افزایش حقوق؟ داشتن یک ماشین جدید؟ چقدر با این هدف فاصله دارید؟ برای حذف فاصله بین جایی که هستید و جایی که می خواهید باشید به چه چیزی نیاز دارید؟ استراتژی شما برای حذف این فاصله چیست و آیا محدودیت زمانی وجود دارد؟ استراتژی ای برای رسیدن به قله ها دارید؟ زمان دائماً در گذر است و باید از فرصت ها استفاده کرد. با برنامه ریزی برای وقت و منابع خود می توانید برای رسیدن به اهداف تلاش کنید.

 آیا اهداف تحت کنترل شما هستند؟

اهداف خود را بررسی کنید. آیا دستاوردها تحت کنترل شماست یا برای شما غیرقابل پیش بینی هستند؟ اگر هدف شما صرف زمانی برای مطالعه در روز باشد کنترل قابل توجهی روی آن خواهید داشت، درحالی که اگر هدف شما افزایش سه برابری ارزش سرمایه خود طی ۹۰ روز آینده باشد، احتمالا کنترل کمتری روی خروجی آن خواهید داشت. در تنظیم برنامه استراتژیک شخصی خود واقع بین باشید. برنامه ای برای مقابله با موارد غیرقابل کنترل و جبران آنها داشته باشید.

آیا زمان آینده و حال شما با یکدیگر همخوانی دارند؟

آیا تمرکز بر جزئیات زندگی کنونی سبب نادیده گرفتن نیل به آینده رویایی تان شده است؟ یا اینکه تا حد زیادی درگیر کار و حرفه خود هستید که قادر به لذت بردن از زندگی خود نیستید؟ بین حال و آینده و همچنین زندگی شخصی و حرفه ای خود تعادل برقرار کنید. شما در تلاش برای پس انداز و ذخیره منابع برای لذت بردن از آینده خود هستید ولی تضمینی برای اینکه آینده طبق برنامه ریزی شما باشد وجود ندارد.

آیا برای موارد غیر منتظره آماده هستید؟

مسیر رسیدن به هدفتان را بررسی کنید. شما برای تامین مالی رویاهای خود نیاز به پول و امنیت دارید. مثلاً  یک بیماری غیرمنتظره یا یک تصادف ممکن است باعث شود تا نتوانید به اهداف خود دست یابید. جهت رسیدن به  رویای خود برنامه ریزی کنید. مثلاً استفاده از خدمات بیمه ای شما را تا حد زیادی برای مواجهه با موارد غیر منتظره کمک میکند.

برنامه استراتژیک شخصی

ایجاد طرح استراتژی شخصی شما:

پس از بررسی سوالات کلیدی طرح خود را ایجاد کنید.

  • قله های هر دهه زندگی خود را در قالب اهداف شخصی و حرفه ای فهرست کنید. در اینجا سعی کنید کاملاً خیال پرداز باشید.
  • لیستی از موارد تأثیرگذار بر اهداف خود تهیه کرده و امکان پذیری آنها را بررسی کنید.
  • ارزیابی کنید کجا هستید و قله ها یا قدم بعدی هدف خود را پیش بینی کنید. زمان رسیدن به هرکدام را تعیین کنید. از قابل دستیابی بودن آنها اطمینان حاصل کنید. ممکن است برخی اهداف نیاز به سال ها یا حتی دهه ها برنامه ریزی و توقف داشته باشند. از همین حالا شروع کنید.
  • راهبردها و اقدامات خود را برای رسیدن به اهداف استراتژیک تنظیم کنید. گام های کوچک در جهت درست می تواند به نتایج بزرگ برسد.
  • فراموش نکنید که یک هدف انجام شده بهتر از پنج هدف معوقه است.
  • هنگامی که به یک هدف رسیدید جشن بگیرید و تمرکز خود را روی هدف بعدی قرار دهید.
  • اگر به هدف خود نمی رسید، علت آن را بیابید و فعالیت خود را برای موفقیت های آینده افزایش دهید.
  • دو بار در سال، اهداف و موفقیت های خود را مورد بازبینی قرار داده و در صورت لزوم تغییراتی را اعمال کنید. همه چیز تغییر کرده و ممکن است اهداف شما نیز با آنها تغییر کنند. بنابراین منعطف باشید، اما فراموش نکنید که هدفتان چیست.

طرح استراتژی شخصی شما، چشم انداز، اهداف و اقدامات شما را تعیین می کند. در مورد اهداف مهم زندگی خود فکر کرده و برای رسیدن به آنها تلاش کنید. برخی رویاها برای به واقعیت پیوستن نیاز به زمان و برنامه ریزی دارند. همین حالا شروع کنید و آینده رؤیایی خود را بسازید.

 

برای ثبت نام در دوره های MBA و DBA نیمه حضوری دانشکده مدیریت دانشگاه تهران میتوانید بر روی این (لینک) کلیک کرده یا با شماره ۲۲۱۳۶۷۶۴ جهت مشاوره تماس حاصل فرمایید.

 منبع: business2community.com

نویسنده: مائده رضائی

یک دیدگاه ارسال کنید