بیشتر بدانیم

ده نکته برای موفقیت در سخنرانی عمومی

موفقیت در سخنرانی عمومی

دانشگاه تهران دانشکده مدیریت؛ ده نکته برای موفقیت در سخنرانی عمومی

مهارت سخنرانی عمومی نه تنها برای مدیران و کارآفرینان و رهبران سازمان ها بلکه برای همه لازم و ضروری است. هیچ رهبر بزرگی بدون توانایی در سخنرانی در جمع به موفقیت نرسیده است. بخشی از مهارت سخنرانی در جمع ذاتی است و براساس تربیت فرد و ویژگی های شخصی او شکل می گیرد اما مهارت و تمرین می تواند کاملا بر بعد ذاتی سخنرانی غلبه کند. توسعه مهارت سخنرانی برای هر کسی در هر پستی لازم و ضروری است. برای اینکه در سخنرانی عمومی موفق تر باشید این نکات را از دست ندهید:

 ۱- داستان بگویید

اگر می خواهید فقط یک نکته را از این مطلب به دست آورید به همین یکی اکتفا کنید: قصه تعریف کنید. قصه ها علاوه بر جذابیتی که برای شنونده دارند عموما بهتر به خاطر سپرده میشوند. ما قصه های زیادی را برای گفتن در ذهن داریم اما آیا به نظر شنونده منطقی خواهند بود؟ آیا شنونده قادر خواهد بود ارتباط آنها با مقصود ما را درک کند؟ باید داستان شما ارتباطی با هدف کلی سخنرانی تان داشته باشد وگرنه شما را از اصل هدف دور می کند.

۲- سخنرانی را از رو نخوانید

شما یک گوینده رادیویی نیستید که بخواهید یک بیانیه را از رو قرائت کنید. نباید از روی لپ‌تاپ یا یاداشت همه متن را قرائت کنید. ممکن است سخنرانی در جمع برای شما استرس آور باشد اما باید به مخاطب آنچه که شایسته است را ارائه کنید. برای سخنرانی خود تمرین کنید و بدانید چه می خواهید بگویید. اگر سلسله افکارتان را از دست دادید خیلی راحت و با آرامش به اسلاید یا یادداشت خود نگاه کنید. به هر حال نباید مثل یک ربات فقط از روی متنی که آماده کرده اید بخوانید.

۳- از ویدئو استفاده کنید

از سخنرانی کردن خود فیلم بگیرید و آن را چند بار نگاه کنید.

از سخنرانی کردن خود فیلم بگیرید و آن را چند بار نگاه کنید. هر چه بیشتر تمرین کنید بهتر عمل می کنید اما باید از هر بار عملکرد خود درسی بگیرید. ویدئو سخنرانی خود را مشاهده کنید مواردی از قبیل طنین و لحن صدا، اوج و فرود آن، حرکات دست و بدن، استفاده از تکیه کلام ها و حروف اضافه و … را بررسی کنید تا بتوانید در مرحله بعد سخنرانی بهتری داشته باشید. از دوستان خود بخواهید ویدئوی شما را ببینند و نظر بدهند. شاید بگویید که از دوستانم خجالت می کشم اما به این نکته توجه کنید که قرار است دهها نفر که آنها را نمی شناسید سخنرانی شما را ببینند پس بهتر است اول دوستانتان اشکالات شما را بگیرند.

آدولف هیتلر در حال تمرین سخنرانی

آدولف هیتلر در حال تمرین سخنرانی

۴- نقل کننده مطلب دیگران نباشید

برخی سخنرانان فقط به بیان نظرات دیگران و ارائه آمار و اطلاعات می پردازند و خودشان را تبدیل به تریبون دیگران می کنند اما از خودشان هیچ چیزی به  سخنرانی اضافه نمی کنند. بلندگوی افکار دیگران نباشید؛ درست است که با استفاده از آمارها و اطلاعات موثق به سخنان خود اعتبار می دهید اما اصالت متن خود را فدا نکنید. از جملات جذاب و شاخص از افراد بزرگ و شناخته شده استفاده کنید تا سخن شما زینت پیدا کند اما فراموش نکنید که این سخنرانی شما است؛ آن را به دیگران هدیه نکنید.

بلندگوی افکار دیگران نباشید.

۵- پر انرژی باشید

فرض کنید بعد از صرف نهار در یک کنفرانس طولانی یک روزه سخنران جمعی انسان بی انرژی و خسته و خواب زده هستید؛ حال اگر شما انرژی لازم به جمع تزریق نکنید همه خواهند خوابید و کسی به شما گوش نخواهد کرد. به مخاطب انرژی بدهید، کلمات را زنده و محکم ادا کنید، لحن و حجم صدای خود را بالا و پایین کنید تا مخاطب را از خواب بیدار کنید، حتی اگر لازم بود اندکی روی صحنه راه بروید. مثل یک مرده سنخرانی نکنید، زنده و پر انرژی باشید. از حرکات دست و بدن به خوبی استفاده کنید تا مخاطب انرژی شما را با تمام وجود خود حس کند.

Sleeping Tories

۶- لازم نیست جوک بگویید

برخی از افراد برای سخنرانی سعی می کنند کسی باشند که در واقع نیستند، عموما تلاش می کنند یک کمدین شوند. اگر تجربه جوک گفتن در جمع ندارید لازم نیست صحنه سخنرانی اولین تجربه شما باشد، لزومی ندارد جوک بگویید، می توانید با یک شوخی ساده اندکی به سخن خود طنز اضافه کنید. قرار نیست شنونده مدام به شما بخندد. اضافه کردن یک یا دو شوخی به متن نوشته جالب است اما باید مواظب باشید خنده زیاد شما را از هدف دور نکند و ارائه شما را لوس و لوده جلوه ندهد.

۷- ارتباط چشمی برقرار کنید

مطمئنا مخاطبان یک سخنرانی شلوغ سریع خسته می شوند و اگر شما نتوانید با آنها ارتباط چشمی برقرار کنید دیگر به سخنان شما اهمیت نخواهند داد. باید با مخاطبان تان به صورت فردی و تکی ارتباط چشمی برقرار کنید. این که به صورت گذرا به همه نگاه کنید شما را از متنتان دور می کند و فایده ای ندارد. حین بیان کردن هر جمله به یکی از مخاطبان نگاه کنید و وقتی که جمله تان تمام شد نگاه خود را به یک نفر دیگر متوجه کنید. با اینکار انگار با تک تک مخاطبان خود صحبت کرده اید و می توانید توجه آنها را به سخنرانی جلب کنید. علاوه بر این می توانید با اینکار خستگی را از مخاطب خود دور کنید.

۸-مخاطب خود را بشناسید

با هر کسی باید با زبان خودش سخن گفت. سطح علمی، اجتماعی و هدف مخاطب خود را بشناسید. شما نباید برای مردم عادی و نخبگان دانشگاهی یک طور سخنرانی کنید. استفاده از واژه ها، جملات، محتوا و رفتار شما باید با مخاطب تناسب داشته باشد. سطح علمی و بار محتوای خود را با مخاطب هماهنگ کنید تا مخاطب مطلب شما را درک کند. می توانید برای مخاطبانی از قوم و یا حرفه خاص یک یا چند شوخی و مطلب مرتبط را به متن خود اضافه کنید تا مخاطب شما را از خودش حساب کند.

با هر کسی باید با زبان خودش سخن گفت.

۹- برنامه ای برای پایان داشته باشید

برخی از سخنرانان خود را آماده می کنند تا بدون هیچ پایانی ساعت ها سخنرانی کنند. یک متن بدون جمع بندی و بی پایان مثل یک مقدمه بدون هدف است؛ بی نتیجه و بی دلیل. ناقص سخنرانی نکنید، ابتدا یک یا چند مقدمه مطرح کنید، ضرورت، مثال ها و شرایط موجود را تشریح کنید، یک تنه اصلی به متن بدهید و در پایان یک نتیجه گیری و مرور مختصر داشته باشید. سخنرانی خود را پیکر بندی شده و منسجم ارائه دهید.

۱۰- تشکر کنید

از مخاطب و شنونده بابت حضور در جلسه شما و گوش دادن به سخنرانی خود تشکر کنید. از میزبان و برگزارکننده تشکر کنید تا این روحیه سپاس گذاری در مخاطب اثر کند. به مخاطب ثابت کنید به او احترام می گذارید و وقت و انرژی او برای شما اهمیت دارد.

خلاصه
تاریخ بازبینی
آیتم های بازبینی
ده نکته برای موفقیت در سخنرانی عمومی
امتیاز نویسنده
41star1star1star1stargray

یک دیدگاه ارسال کنید