دوره DBA

دوره DBA چیست؟

دوره DBA

DBA چیست؟

DBA مخفف Doctorate of Business Administration است که به فارسی ” دکترای مدیریت حرفه ای کسب و کار” برگردانده شده است. این دوره با هدف تربیت مدیرانی با قابلیت تحقیق و پژوهش برگزار می شود و در واقع عالی ترین سطح آموزش مدیریت برای مدیران سازمان ها است. هدف دوره DBA کاربردی کردن پژوهش های انجام شده در حوزه مدیریت و تجارت است به نحوی که بتوان از آنها برای رفع موانع پیش روی سازمان استفاده کرد. دوره های DBA پس از دوره MBA برای مدیران عرضه می شود به بیان دیگر بالاترین سطح مهارت آموزی برای مدیران است. گرچه واژه دکترای مدیریت به دوره های DBA اطلاق می شود اما باید توجه داشت که دوره DBA با دوره PhD تفاوت دارد و گواهی که پس از گذراندن دوره DBA به دانش پذیران اعطا می شود قابل مقایسه با مدرک PhD نیست و نمی توان از دید آکادمیک گواهی DBA را با مدرک PhD یکی دانست. (در این مطلب تفاوت های DBA و PhD مفصلا بیان شده است)

دوره DBA

ساختار دوره DBA

همان گونه که بیان شد هدف از برگزاری دوره DBA ایجاد مهارت تحقیق و پژوهش در مدیران است و در نهایت نیز مدیران باید بتوانند یک دستاورد علمی پژوهشی با هدف استفاده از علم مدیریت در پیشبرد اهداف سازمان ها داشته باشند. از این رو ابتدا در دوره DBA توانایی ها و دانش مدیریتی دانش پذیر ارتقا داده می شود و سپس از او خواسته می شود تا بر مبنای آموخته های مدیریتی خود به تحقیق و پژوهش اقدام کند. عموما دوره های DBA در گام اول دروس و مفاهیم مدیریتی، رهبری سازمانی و استراتژی را به دانش پذیر عرضه می کنند و در گام دوم دانش پذیر پروژه تحقیقاتی خود را عرضه می کند.

با توجه به اینکه دانش پذیران دوره DBA تحصیلات آکادمیک قابل قبولی دارند (عموما مدرک کارشناسی ارشد به عنوان پیش نیاز ورود به دوره DBA مطرح می شود) و همچنین اکثرا به عنوان مدیران ارشد و رده بالای سازمان ها مشغول به کار هستند، ساختار دوره های DBA به گونه ای طراحی می شود که دانش پذیران بتوانند در کنار شغل اصلی خود در این دوره نیز مشارکت داشته باشند.

گرچه تعدادی از دوره های DBA نیازمند حضور دائم و تمام وقت دانشجو است اما دوره های پاره وقت و نیمه حضوری نیز به واسطه مشغله کاری زیاد اکثر دانش پذیران ارائه شده و با اقبال چشمگیر مخاطبان نیز مواجه شده است.

دوره DBA

محتوای DBA

آنچه در دوره های DBA مورد بحث و بررسی قرار می گیرد عموما مسائل مربوط به رهبری سازمان، مدیریت سازمان در ابعاد کلان و برنامه ریزی برای آینده سازمان ها است. در ادامه به طور مختصر سرفصل های محتوای دوره DBA معرفی می شود:

  • رهبری سازمانی

در این بخش از دوره DBA بر ۱- مدیریت و رهبری موثر تیم ها و بخش های سازمان ۲- رهبری و مدیریت ارتباط بین سازمان ها و ارتباط بین بخش های سازمان و ۳- رهبری و اثرگذاری بر سازمان در حوزه اجتماع و جامعه کسب و کار. توجه می شود. علاوه بر این ها بر توسعه رهبری، توسعه فرهنگ سازمانی، اثر گذاری بر افراد و اعضای سازمان نیز در این بخش از DBA به دانش پذیران آموزش داده می شود.

  • تصمیم گیری براساس ریسک

در فضای امروز کسب و کار که شرایط حاکم بر مصرف کننده، فناوری، رقبا و دولت بسیار ناپایدار و متغیر شده است تصمیم گیری ها باید بر اساس معیار ریسک و با داده های جزیی تر انجام شود. فرایند سازمانی، روانی و اجتماعی تصمیم گیری در زمینه های مختلف عملکردی سازمان در این بخش بررسی می شود.

  • اخلاق، مسئولیت ها و اثرات اجتماعی

ثبات، مسائل اخلاقی و قانونی و تاثیر اجتماعی یک کسب و کار؛ تاثیر آرمان و هدف اجتماعی بر کسب و کار و تاثیر این مسائل بر سهام داران و همکاران کسب و کار مسئله و محتوای اصلی این بخش از دوره DBA است. علاوه بر این اهمیت و تاثیر صداقت و شفافیت بر کسب و کار در این بخش بررسی می شود.

  • مدیریت منابع انسانی

یکی از وظایف مدیران در سازمان ها مدیریت کارآمد و موثر بر کارمندان و سرمایه های انسانی سازمان است. مدیریت منابع انسانی از بعد مالی و استخدام نیرو، انگیزش و هدایت تیم ها و رهبری فردی نیروهای سازمان در این بخش به دانش پذیران آموزش داده می شود.

  • ابزارهای تحقیق برای مدیران

ابزارهای کمی و تحلیلی در اختیار مدیریت از جمله حسابداری و تحلیل بورس و بازار سرمایه، مدیریت پروژه و ابزارهای کمی دیگر در این بخش در اختیار مدیران قرار می گیرد. این ابزارها برای انجام تحقیقات و پژوهش های مربوط به تصمیم گیری و برنامه ریزی برای سازمان ضروری و لازم است.

گرایش های DBA

دوره های DBA در دو رده عمومی (بدون گرایش) و دارای گرایش برگزار می شود. در نوع بدون گرایش هدف اصلی ارتقای مهارت پژوهشی دانشجو در زمینه های عمومی مدیریت است و انتخاب نکردن گرایش خاص به دانش پذیر این امکان را می دهد که براساس زمینه کاری و تخصصی خود حوزه پژوهشی خود را انتخاب کند. در این دوره ها مهارت های عمومی مدیران برای رهبری سازمان ها و توسعه تئوری مدیریت مورد توجه است.

حال در برخی از مراکز آموزشی نیز دوره DBA با چند گرایش مختلف برگزار می شود. در این دوره ها دانش پذیر در زمینه تخصصی خود شرکت می کند و به طور خاص در یک حوزه به تحقیق و تحصیل می پردازد. گرایش های مدیریت حسابداری، اقتصاد کسب و کار، سیاست های سلامت، مدیریت عمومی، بازاریابی، رفتار سازمانی، استراتژی و مدیریت فناوری از جمله گرایش های ارائه شده رشته DBA در خارج از کشور است.

برای ثبت نام در دوره های نیمه حضوری DBA دانشکده مدیریت دانشگاه تهران به آدرس www.VLA.ir مراجعه نمایید.

۳ نظر

یک دیدگاه ارسال کنید