دوره MBA

دوره MBA چیست؟ (سر فصل های دوره MBA)

رشته MBA

MBA چیست؟

MBA مخفف Master of Business Administration است که ترجمه آن به فارسی تقریبا معادل “دوره پیشرفته مدیریت کسب و کار” می شود. رویکرد MBA به مسائل رویکردی کاربردی است نه پژوهشی و تحقیقاتی. در حقیقت تمرکز MBA روی یادگیری صرف دانش مدیریتی نیست و بیشتر روی بکارگیری دانش برای حل مسائل محیط کسب و کار تمرکز دارد. در واقع این دوره تولید علمی جدید نیست، بلکه دانشجویان این رشته به مفاهیم و ابزاری مجهز می شوند که قادر به حل مسائل مدیریتی دنیای واقعی شوند.  MBA  کاربردی علم مدیریت برای کسانی است که می خواهند وارد بازار کار حرفه ای مدیریت و مشاوره مدیریت شده یا به عنوان کارآفرین مشغول به کار شوند و مسیر شغلی خود را تغییر یا بهبود دهند. این دوره گواهی حرفه ای و مهارتی اثبات شایستگی شما در زمینه علم مدیریت می باشد.

دوره MBA دانشگاه تهران

گرایش های MBA

MBA مدیریت Business است و Business یعنی کلیه عملیاتی که از تولید تا فروش و خدمات پس از فروش کالا یا خدمات را شامل می شود و به صورت مکرر اتفاق می افتد ، در حالی که بازرگانی معادل واژه Commerce که همان خرید و فروش است می باشد. Business در واقع کل پروسه یک کسب و کار را شامل می شود نه فقط بخش بازرگانی آن را. MBA را چند دهه پیش دانشگاه های آمریکایی معرفی کردند که هدف این رشته تربیت مدیرانی حرفه ای ، چند منظوره با قابلیت بالا برای مقابله با بحران و توانایی اداره استراتژیک شرکت ها و بنگاه های کوچک و بزرگ اقتصادی بود ، در ۳۰ سال گذشته فارغ التحصیلان این رشته بالاترین میزان اشتغال و حقوق و مزایای دریافتی را به نسبت هر رشته دیگر داشتند و این قاعده تقریبا” در همه کشورهای دنیا که فارغ التحصیل MBA هست، صادق است.رشته MBA یا کارشناسی ارشد مدیریت حرفه ای می باشد که برای این رشته حدود ۳۰ گرایش مختلف در کشورهای مختلف تعریف شده است , اما چهار گرایش اصلی این رشته که تقریبا در همه دانشگاهها تدریس می شوند به شرح زیر می باشد:

۱- یازاریابی و مدیریت فروش MARKETING

۲- مدیریت مالی و مدیریت مؤسسات مالی FINANCE

۳- مدیریت تولید و سیستمهای تولید و پروژه OPERATION

۴- مدیریت منابع انسانی HUMAN RESOURCES

امروزه این رشته حتی با گرایش هایی مانند تجارت الکترونیک و فن آوری اطلاعات نیز ارائه می شود که نشان از انعطلاف پذیری بالا و نیاز روز افزون به فازغ التحصیلان این رشته می باشد. از مزایای این رشته این است که داوطلبان با هر مدرک کارشناسی از هر دانشگاهی می توانند برای رشته  MBA  پذیرش  بگیرند و حتی بسیاری با داشتن فوق لیسانس برای این رشته اقدام می نمایند.

ام بی ای دانشگاه تهران

اهداف MBA

اگر بخواهیم تعریفی دقیقتر از اهداف MBA داشته باشیم باید توجه داشت که هدف این دوره پذیرش فارغ التحصیلان دوره های کارشناسی رشته های مختلف و به ویژه رشته های فنی و مهندسی و پرورش افرادی است که قادر باشند در زمینه های ذیل انجام وظیفه نمایند:

 • اداره و راهبری موثر و کارآمد سازمان یا یک بخش تخصصی از آن نظیر بخش های تولیدی، بازاریابی و فروش، اطلاعات و مالی
 • ایجاد تحول در یک بخش تخصصی سازمان
 • طراحی، هدایت و رهبری تحول در کل سازمان پس از کسب تجارب عملی در مدیریت
 • کارآفرینی با ایجاد فعالیت های جدید در درون سازمان های جدید
 • ارائه خدمات مشاوره ای و مطالعاتی در زمینه های مزبور به مدیران سازمانهای اقتصادی و اجتماعی

زمینه های فعالیت فارغ التحصیلان MBA

فارغ التحصیلان  دوره MBA با فراگیری دانش و فنون مدیریت قادر خواهند بود در زمینه های ذیل فعالیت نمایند:

۱٫ اداره امور واحدهای ستادی سازمانهای تولیدی و اجتماعی در جهت کمک به مدیران این سازمانها برای اداره مؤثرتر سازمانهای خود

۲٫ اداره و راهبری مؤثر و کارآمد یک سازمان یا یک بخش تخصصی از آن نظیر بخش های تولید، تحقیق و توسعه، مالی، فروش، پرسنلی و اطلاعات

۳٫ ایجاد تحول در یک بخش تخصصی سازمان با تجدید تشکیلات، رویه ها و شیوه های اداری آن بخش

۴٫ کارآفرینی در یک سازمان برای شروع فعالیت های جدید یا ایجاد و اداره سازمانهای جدید

۵٫ طراحی تحول در کل یک سازمان و رهبری و هدایت تحولات کلی بعد از کسب تجربیات مدیریتی

MBA

چرا MBA بخوانیم؟

۱۰ دلیل برای گذراندن دوره MBA را مورد بررسی قرار می دهیم:

 1. دوره MBA برای توسعه کسب و کار ضروری هستند.
 2. دوره MBA به ایجاد کسب و کار جدید و کار آفرینی کمک می کنند.
 3. دوره MBA به ارتقای شغلی در سازمان و یا شرکت کمک می کند.
 4. دوره MBA با توجه به مطالعه های موردی (کیس استادی) دانش پذیر را با فضای کسب و کار کشور آشنا می کنند.
 5. دوره MBA دانش پذیر را با روش های درآمد زایی آشنا می کند.
 6. دوره MBA به تصمیم گیری اثر بخش مدیران با توجه به پیچیدگی های امور داخل سازمان ها کمک می کند.
 7. دوره MBA به دانش پذیر در هر تخصص و دانشی امکان می دهد تا ذهن خود را متوجه خلاء ها، نیازها, شکاف ها و کمبودهای بازار کند و بر اساس تکنیک ها و تاکتیک هایی که بازار و کسب و کار می طلبد بهترین راه برای توسعه کسب و کار خود را پیدا کند و سهم خود را در بازار افزایش دهد.
 8. دوره MBA تا حدی به دانش پذیر می آموزد که در ایجاد یا توسعه یک کسب و کار چگونه اولین باشد اما تا حد بسیار زیادی به دانش پذیر یاد می دهد چگونه در کسب و کار خود و در بازار رقابتی بهترین باشد.
 9. دوره MBA یک نظام مدیریتی با توجه به مقتضیات و نیاز های روز کشور بر مبنای دانش مدیریت ارایه می دهد.
 10. دوره MBA به رشد مهارت هایی که یک مدیر باید در سازمان خود باشد کمک می کند.

دوره MBA دانشگاه تهران

دوره آنلاین MBA

در دوره آنلاین و نیمه حضوری MBA دانش پذیر می تواند به کمک پلتفرم آنلاین تجربه بی نظیر کلاس مجازی و تعامل با سایر دانش پذیران را تجربه نماید. بعلاوه اینکه دانشپذیر لازم نیست وقت و هزینه زیادی را برای حضور در کلاس و رفت و آمد به کلاس اتلاف کند. تنها کافی است برای شرکت در دوره MBA آنلاین در هر ساعتی از شبانه روز به کمک رایانه شخصی در کلاس مجازی حضور یابد. به این ترتیب دانش پذیران همزمان با یادگیری مهارت در کلاس های آنلاین MBA می توانند به کسب و کار نیز مشغول باشند و مهارت هایی را که فرا گرفته اند در کار خود پیاده کنندو اثرات آن را مشاهده نمایند.

شرایط رزرو و ثبت نام دوره MBA نیمه حضوری دانشکده مدیریت دانشگاه تهران

علاقه مندان می توانند برای ثبت نام و یا رزرو دوره MBA دانشکده مدیریت  دانشگاه تهران به سایت اینترنتیwww.VLA.ir مراجعه و یا با حضور در دانشکده مدیریت دانشگاه تهران به آدرس بزرگراه چمران، پل گیشا، مرکز آموزش های نیمه حضوری MBA و DBA اقدام به ثبت نام نمایند. همچنین مشاوران دانشکده با تلفن ۸۸۷۶۳۸۶۶ پذیرای پاسخگویی به سوالات داوطلبان خواهند بود.

دوره MBA و DBA

خلاصه
تاریخ بازبینی
آیتم های بازبینی
دوره MBA چیست؟ (سر فصل های دوره MBA)
امتیاز نویسنده
51star1star1star1star1star

یک دیدگاه ارسال کنید