بیشتر بدانیم منابع انسانی

دکوراسیون محل کار

دکوراسیون محل کار

آیا تا به حال به طراحی دکوراسیون داخلی محل کار خود فکر کرده اید؟ به نظر شما دکوراسیون داخلی فضای کاری شما چقدر روی بازده کارمندانتان موثر است؟ آیا سرمایه گذاری در این زمنیه به صرفه است؟

تحقیقات انجام گرفته توسط Lifehack نشان می دهد که فضای کاری با دکوراسیون مناسب میتواند تا 20 درصد بازده کارمندان را افزایش دهد. متاسفانه با وجود تاثیر به سزای دکوراسیون داخلی، بسیاری از مدیران به سرمایه گذاری در این بخش فکر نمیکنند.

در گذشته ای نه چندان دور، صاحبان کسب و کار برای خود دفترهای بزرگ با مبلهای راحت تاسیس میکردند تا روی آن لم بدهند و احتمالا چرت کوتاهی هم بزنند. شاید امروز این ذهنیت وجود داشته باشد که فضاهای بزرگ و راحت فقط برای کارهای خلاقانه مناسب است و بقیه کسب و کارها میتوانند در فضاهای کوچک و بدون دکوراسیون خاص، به فعالیت خود ادامه دهند. البته نباید از این موضوع غافل شد که این کوچکسازی فضا برای شرکتها بسیار به صرفه بوده و علاوه بر کاهش هزینه سربار، هزینه اجاره بها یا خرید ملک نیز به میزان قابل توجهی کاهش می یابد. این کاهش هزینه در دید نخست برای مدیر بسیار خوشایند و باب طبع میباشد، ولی بیشتر اوقات هزینه هایی که این امر به بار می آورد بیش از صرفه جویی اولیه میباشد.

دکوراسیون خوب = افزایش بازدهی

شاید کارآفرینهایی که کسب و کار کوچک خودشان را از یک کافی شاپ آغاز میکنند، انتخاب طراحی دفتر کارشان آخرین چیزی باشد که به ذهنشان می رسد، چون معمولا کارآفرین به فکر اجرای کار است نه اجرای کار با بازدهی حداکثر. ولی غفلت از طراحی صحیح دکوراسیون داخلی دفتر کار میتواند فرصت افزایش بازدهی کارمندان را با سرمایه گذاری نه چندان زیاد از دست مدیران شرکت بگیرد. البته موضوع تنها افزایش بازدهی نیست. دفتری با طراحی دکور مناسب روی سلامت روحی و روانی همه کارکنان اثر مثبت میگذارد. در ادامه به چند نکته ساده برای بهبود طراحی فضای داخلی محیط کار شما اشاره میکنیم.

نور

مثل غذا، نور طبیعی برای بدن مفیدتر از نور مهتابی یا لامپهای رشته ای است. سعی کنید دفتری با پنجره های بزرگ و متعدد انتخاب کنید. تحقیقات ثابت کرده که افرادی که در نور طبیعی کار میکنند به میزان کمتری عصبی شده و دیرتر خسته میشوند.

البته تعدد پنجره برای بسیاری از شرکتها مقدور نیست. در این موارد میتوانید تا جای ممکن شیشه ها را تمیز نگه دارید تا حداکثر نور طبیعی وارد فضای کار شما شود. همچنین میتوانید میزها را نزدیک پنجره قرار دهید تا هرچه بیشتر از این نعمت خدادای بهره مند شوید.

دیوارها را برگردانید!

بیشتر فضاهای کاری امروزی بدون دیوار بوده و کارمندن در کنار هم قرار دارند. سعی کنید قدری حریم خصوصی فضای کار را بیشتر کنید و به کارمندان خود اجازه دهید تا از داشتن حریم شخصی خود (هرچند کوچک و محدود) لذت ببرند.

قدری بایستید

نشستنهای طولانی پشت میز میتواند برای سلامتی مضر باشد. در صورتیکه بودجه کافی دارید میزهای ایستاده تهیه کنید و اگر فکر میکنید که هزینه تهیه این میزها را نمیتوانید تقبل کنید، به سادگی با کمک چند کتاب یا هر وسیله دیگر ارتفاع کیس و مانیتور و کی بورد را افزایش دهید تا میز شما به یک میز ایستاده تبدیل شود!

از رنگها استفاده کنید

دکوراسیون محل کار

فضای کاری یک رنگ میتواند بسیار خسته کننده باشد. سعی کنید به جای استفاده صرف از رنگ سفید، قدری هم از رنگهای شاد در رنگ آمیزی دیوارها استفاده کنید تا علاوه بر افزایش سطح انرژی افراد، قدری هم محیط کار خود را زیبا کنید.

 

برگرفته از سایت business.com

یک دیدگاه

  • با سلام.
    من مقاله شما را مطالعه کردم و بسیار لذت بردم. بنظرم کمی هم راجب استفاده از گیاهان و گل کاری در حاشیه دیوار ها نیز بحث کنید. وجود گل و گیاهان معطر و خوشرنگ به شدت روی رویه و شادابی کارکنان تأثیر گذار است.

    همکار شما از : شرکت طراحی دکوراسیون آسال سازه پرگاس

یک دیدگاه ارسال کنید