دوره MBA

زمینه های فعالیت فارغ التحصیلان MBA

MBA دانشگاه تهران

فارغ التحصیلان  دوره MBA با فراگیری دانش و فنون مدیریت قادر خواهند بود در زمینه های ذیل فعالیت نمایند:

۱٫ اداره امور واحدهای ستادی سازمانهای تولیدی و اجتماعی در جهت کمک به مدیران این سازمانها برای اداره مؤثرتر سازمانهای خود

۲٫ اداره و راهبری مؤثر و کارآمد یک سازمان یا یک بخش تخصصی از آن نظیر بخش های تولید، تحقیق و توسعه، مالی، فروش، پرسنلی و اطلاعات

۳٫ ایجاد تحول در یک بخش تخصصی سازمان با تجدید تشکیلات، رویه ها و شیوه های اداری آن بخش

۴٫ کارآفرینی در یک سازمان برای شروع فعالیت های جدید یا ایجاد و اداره سازمانهای جدید

۵٫ طراحی تحول در کل یک سازمان و رهبری و هدایت تحولات کلی بعد از کسب تجربیات مدیریتی

اگر به بازار کار MBA در ایران نگاه کنیم ایران حداقل تا ۱۰ سال آینده نیازمند متخصصین این رشته خواهد بود. این پیش بینی با توجه به تراکم زیاد مهاجرت فارغ التحصیلان این رشته از کشور برای کار یا ادامه تحصیل در خارج کشور و نیاز شدید سازمان های بزرگ و اقتصادی و شرکت های دولتی و خصوصی که تعدادشان کم هم نیست صورت گرفته است. در مورد سابقه رشته MBA، این رشته در کشور ما نسبت به جهان بسیار نوپاتر است. قدمت این رشته در دنیا بیش از ۱۰۰ سال است(اولین بار در بیزنس اسکول Tuck در دانشگاه Dartmouth آمریکا این رشته متولد شده است) در حالیکه سابقه این رشته در کشور ما کمتر از ۲۰ سال است.

اما بازار کار MBA در خارج از کشور نیز از جایگاه مطلوبی برخوردار است و کشور های نظیر  آمریکا و کانادا فارغ التحصیلان این رشته هم بازار کار مناسبی دارند و هم حقوق بالایی دریافت می کنند. بسیاری از دانشجویان این رشته از همان ابتدای تحصیل دعوت به کار می شوند و در حین تحصیل مشغول به کار هستند.

کسانی که دارای مدرک MBA می باشند وارد عرصه مدیریت می شوند و در سطوح مختلف مثل مدیر تولید یا بازاریاب یا مدیر مالی مشغول به کار می شوند یا نهایتا مدیرعامل شرکت می شوند. گروه دوم وارد کار مشاوره می شوند. برخی در شرکت های مشاوره مدیریت  کار می کنند و گروهی به عنوان کارشناس مثلا تحلیلگر مالی یا تحلیلگر بازار یا متخصص نیروی انسانی بدون اینکه وارد کار اجرایی شوند، در سازمانها کار می کنند. گروه سوم که درصد کمی هستند ممکن است ادامه تحصیل بدهند و دکترا دریافت کنند و استاد دانشگاه شوند. رویکرد کنونی دنیا، رویکرد کار آفرینی است به این معنا که ما باید فارغ التحصیلان MBA را تشویق کنیم تا خودشان کسب و کار راه بیاندازند.

خلاصه
تاریخ بازبینی
آیتم های بازبینی
زمینه های فعالیت فارغ التحصیلان MBA
امتیاز نویسنده
31star1star1stargraygray

یک دیدگاه ارسال کنید