چهره های کسب و کار داستان کسب و کار

زندگی خصوصی استیو جابز : از پدری عرب زبان تا مادری نامهربان

زندگی استیو جابز

دانشگاه تهران دانشکده مدیریت؛ زندگی خصوصی استیو جابز : از پدری عرب زبان تا مادری نامهربان

همواره از استیو جابز به عنوان یکی از برترین کارآفرینان و موثرترین مدیران قرن اخیر یاد می شود و به گمان بسیاری او یک نابغه کامپیوتری تمام عیار بود. عموما به زندگی حرفه ای او پرداخته شده و بخش های دیگر زندگی او پنهان مانده است. در این مطلب و دو مطلبی که در ادامه می آید علاوه بر پرداختن به عوامل موفقیت جابز در زندگی حرفه ای؛ به بخش های کمتر شنیده شده زندگی او نگاهی خواهیم داشت.

استیو جابز: مردی از نژاد عرب

استیون پاول “استیو” جابز در ۲۴ فوریه ۱۹۵۵ از پدری با اصلیتی سوری به نام عبدالفتاح جندالی و مادر آمریکایی به نام جوان کارول شیبل زاده شد. پدر و مادر او پس از آنکه پدرش از دانشکده خارج شد فرزندشان را برای سرپرستی به خانواده ای دیگر سپردند. عرب بودن جندالی و اینکه همسر او از یک خانواده کاتولیک بودند باعث شده بود پدر کارول شیبل در مورد ازدواج آنها به سختی مخالفت کند. شیبل که امکان ازدواج با جندالی را نداشت برای آینده فرزندش هیچ راهی به جز دادن سرپرستی کودک به یک خانواده دیگر نمی دید و به همین دلیل بدون اطلاع جندالی کودک را در سانفرانسیسکو به دنیا آورد.

پاول جابز که در حرفه اصلی خود عمل مذموم “شرخری” (گرفتن بدهی یک نفر از کسی دیگر با توسل به زور و تهدید) را دنبال می کرد بعد از تنها ده روز نامزدی! با یک زن بیوه به نام کلارا ازدواج کرد. پس از آنکه آن دو به دلیل مسائل پزشکی از داشتن فرزند ناامید شدند استیون، فرزند جندالی و شیبل، را به فرزندی قبول کردند. در ابتدا مادر جابز مایل نبود فرزندش را به یک خانواده بدون تحصیلات دانشگاهی بسپرد اما وقتی پاول جابز قول داد که کودک را به دانشگاه خواهد فرستاد با این فرزندخواندگی موافقت کرد. مادر استیو به خاطر مخالفت های شدید پدر مذهبی اش برای ازدواج او با یک مرد عرب مجبور شد فرزندش را به دست سرنوشت بسپارد. پس از فوت پدر، کارول شیبل با جندالی ازدواج کرد ولی پس از مدتی از هم جدا شدند.

پاول جابز پدرخوانده استیو جابز که در اوقات فراغت به تعمیر خودرو و لوازم خانگی می پرداخت، پس از بزرگ شدن استیو او را کنار خود به کار مشغول کرد. کار در زمینه الکتریک خودرو و لوازم خانگی استیو جابز را به مسائل مربوط به دنیای الکترونیک علاقه مند کرد. استیو به علت اینکه خواندن و نوشتن را قبل از مدرسه از مادرش آموخته بود، عموما در مدرسه زود خسته می شد و اکثرا سر و کارش با ناظم و دفتر مدیریت بود! پس از مدتی خانواده او به شهر کوپرتینو در لس آنجلس کالیفرنیا نقل مکان کردند تا استیو در مدرسه ای بهتر تحصیل کند؛ او توانست در محله شان با مهندسان بیشتری سر و کله بزند و در زمینه علاقه خود بیشتر پیشرفت کند. در سن سیزده سالگی بیل هیولت از موسسان شرکت HP به استیو جابز یک کار تابستانی در زمینه مونتاژ دستگاه های شمارنده فرکانس الکترونیک داد.

آشنایی با استیو وزنیاک

استیو جابز در دبیرستان با استیو وزنیاک، یک عاشق تمام عیار الکترونیک، دیدار کرد. استیو جابز و استیو وزنیاک سالها بعد با هم اپل را بنیان گذاردند. در این دوران جابز به ادبیات، موزیک و ادیان شرقی علاقه مند شد. جابز سپس به دانشکده Reed  در کالیفرنیا رفت اما پس از تنها گذراندن یک ترم چون دید در دانشگاه چیز خاصی نمی آموزد تصمیم گرفت دانشگاه را ترک کند. جابز عموما اهل درس و مدرسه و نشستن در کلاس نبود و نمی توانست در مدل کلاس درس چیزی یاد بگیرد.

خانواده جابز شرایط مالی مساعدی نداشتند و استیو که دید دانشگاه برای او آورده ای ندارد و تنها اتلاف پول است از درس خواندن در دانشگاه انصراف داد. البته حضور در کلاس های خطاطی در این زمان روی ذهن جابز تاثیر زیادی گذاشت و او را به مسئله زیبایی در طراحی بسیار علاقه مند کرد.

استیو جابز و استیو وزنیاک

استیو جابز و استیو وزنیاک

آغاز فعالیت حرفه ای جابز

در این زمان وزنیاک یک دستگاه بازی ویدئویی ساخته بود و این دستگاه را به جابز داد. جابز ساخته وزنیاک را به شرکت آتاری برد و مدیر آتاری که به این دستگاه علاقه مند شده بود به گمان اینکه جابز آن را ساخته او را استخدام کرد. استیو جابز که دانش زیادی در زمینه الکترونیک نداشت در آتاری مشغول به کار شد. جابز با پولی که در این زمان پس انداز کرد به مدت هفت ماه به هند سفر کرد تا با ادیان هندی بیشتر آشنا شود. پس از سفر به هند جابز مدتی نزد والدین خود ماند و حتی چند مرتبه از دارو های روانگردان استفاده کرد. پس از این مدت جابز مجددا به آتاری برگشت. او به کار بهبود چیپ های مجتمع مشغول شد اما چون دانش کامپیوتری کمی داشت کار را به وزنیاک سپرد و به او قول داد درآمد حاصل را نصف خواهد کرد. پس از آنکه کار عالی وزنیاک باعث شد جابز ۵۰۰۰ دلار برای یک پروژه حقوق بگیرد، جابز به وزنیاک گفت تنها ۷۰۰ دلار پول گرفته و سهم وزنیاک ۳۵۰ دلار است! جابز توانست با استفاده از شم اقتصادی خود و بهره بردن از هوش الکترونیکی وزنیاک راه خود را به صنعت الکترونیک باز کند.

استیو جابز در جوانی

استیو جابز در جوانی

وزنیاک که یک مغز کامپیوتری به تمام معنا بود در این زمان دستگاهی ساخت که به صورت غیرقانونی هزینه تماس های تلفنی راه دور را به شدت کاهش می داد، جابز که از این دستگاه خوشش آمد به صورت غیرقانونی و پنهانی این دستگاه را فروخت. فروش Blue Box عالی پیشرفت و این جرقه در ذهن جابز شکل گرفت که واقعا می توان از الکترونیک پول هم درآورد! او می گوید به خاطر Blue Box فهمید که می توان بر شرکت های بزرگ غلبه کرد. زوج وزنیاک و جابز که یکی نقش مخترع و دیگری نقش بهره بردار را ایفا میکرد در آستانه خلق اپل قرار داشتند. جابز به خوبی دیده بود که حتی اگر یک مهندس الکترونیک قوی نباشد می تواند با استفاده از هوش تجاری و اقتصادی خود و موقعیت سنجی، فرصت های خوبی خلق کند.

این نوشته ادامه دارد…

خلاصه
تاریخ بازبینی
آیتم های بازبینی
زندگی خصوصی استیو جابز : از پدری عرب زبان تا مادری نامهربان
امتیاز نویسنده
51star1star1star1star1star

یک دیدگاه ارسال کنید