اخبار اقتصاد و سرمایه گذاری

زیان گسترده مالی عربستان بعد از قطع رابطه با ایران

پس از اقدام خشن و تحریک آمیز دولت عربستان سعودی مبنی بر اعدام ۴۷ نفر و در راس آنان روحانی برجسته شیعه “نمر باقر النمر” و واقعه حمله به سفارت عربستان در تهران؛ دستگاه دیپلماسی سعودی اعلام کرد تمام روابط دیپلماتیک خود را با جمهوری اسلامی قطع خواهد کرد. رقابت های سیاسی و مذهبی دو قدرت بزرگ منطقه ای پس از مرگ ملک عبدالله و روی کار آمدن ملک سلمان در راس قدرت خاندان سعودی ابعاد گسترده تری به خود گرفت تا اینکه در پی اتفاقات اخیر روابط دیپلماتیک دو کشور کاملا قطع شد.
ناظران سیاسی معتقدند این اقدام عربستان پاسخی در مقابل بهبود روابط ایران و قدرت های غربی است و می تواند اهداف ضمنی در راستای افزایش قیمت نفت نیز داشته باشد.

فوربس می نویسد: قطع رابطه با ایران اگر مانع ورود زوار ایرانی به عربستان شود خسارت هنگفتی روی دست عربستان خواهد گذاشت. سالیانه ده ها هزار حاجی ایرانی در موسم حج به عربستان سفر می کنند. حدود ۵۰۰ هزار زائر نیز برای زیارت عمره به عربستان مشرف می شوند. ایران سهمی ۵ درصدی از میان ۲ میلیون شرکت کننده در مراسم حج را در هر سال دارد.

در ادامه آمده است: حج تاثیر زیادی در اقتصاد دولت سعودی دارد؛ درآمد ۱۸٫۶ میلیارد دلاری عربستان از محل حج و عمره که مقدار ۸٫۵ میلیارد دلار آن مربوط به مراسم حج تمتع است؛ نقش مهمی در اقتصاد عربستان دارد. این رقم حدودا برابر با ۱۰ درصد از درآمد نفتی عربستان است. اتاق اقتصادی مکه گزارش داده است که هر حاجی حدود ۵۰۰۰ دلار را در عربستان خرج می کند.

در پایان این گزارش آمده است: اگر این رقم را برای حجاج ایرانی در نظر بگیریم سعودی ها حدود ۵۰۰ میلیون دلار را در زمان حج از دست داده اند. با در نظر گرفتن رقمی مشابه در دوران عمره، خسارات دولت سعودی می تواند تا رقم شایان توجه ۳ میلیارد دلار افزایش یابد.

حال به نظر می رسد با کاهش شدید قیمت نفت و کسری بودجه ۹۸ میلیارد دلاری در عربستان، این کاهش درآمد برای دولت سعودی تبعات منفی فراوانی به همراه داشته باشد.

افزودن نظر

یک دیدگاه ارسال کنید