چهره های کسب و کار

ساندر پیچای، مدیر جدید گوگل

ساندر پیچای

شرکت گوگل به تازگی تغییرات بسیار گسترده ای را در مدیریت و سازماندهی خود ایجاد کرده اند. آنها یک شرکت جدید به نام آلفابت تاسیس کرده اند که گوگل یکی از زیر مجموعه های این شرکت است.

در بخش مدیریتی آن تغییراتی انجام شده است، ساندر پیچای اهل کشور هند حالا مدیر عامل شرکت گوگل شده است و لری پیج و سرگی برین موسسان شرکت گوگل مدیریت شرکت آلفابت را بر عهده دارند.

در ابن مطلب می خواهیم با مدیر عامل جدید گوگل که اهل کشور هند است بیشتر آشنا شویم.

ساندر پیچای

پیچای در تامیل نادو، که یکی از ۲۹ ایالت هند است، به دنیا آمده. در انستیتوی تکنولوژی خاراگپور تحصیل کرده و در آنجا لیسانس خودش را در شاخه ی مهندسی فناوری گرفته است. وی سپس به استنفورد رفته تا مدرک کارشناسی ارشدش را اخذ نماید و ضمناً مدرک MBA را نیز از دانشگاه پنسیلوانیا کسب کرده.

او پیش از آمدن به گوگل به عنوان مهندس در Applied Materials (شرکتی فعال در زمینه ی نانو چیپ ها) فعالیت داشته و مدتی نیز به مشاوره در امور مدیریتی در McKinsey & Company پرداخته.

در ۲۰۰۴ پیچای عاقبت به گوگل می پیوندد و سمت معاون ارشد مدیریت محصولات به او واگذار می شود، پستی که بر اساس آن پیچای می بایست تیم های مرتبط به سیستم عامل و مرورگر کروم را رهبری کند.

توانایی بالا در امر مدیریت و البته علاقه مندی خود ساندر در عهده دار شدن مسئولیت های بیشتر سبب می گردند تا او در پروژه های متعدد دیگری همچون تولبار گوگل، گجت دسکتاپ جستجوی گوگل، گوگل Gears و… نیز حضوری پر رنگ داشته باشد.

در سپتامبر ۲۰۰۸ اوج دوران کاری پیچای رقم می خورد، زیرا ابتدا گوگل کروم به شکلی موفقیت آمیز راهی بازار شده و توجه بسیاری از کاربران را معطوف خود می نماید و سپس در کمتر از یکسال سیستم عامل کروم و لپ تاپ ها و دسکتاپ های مبتنی بر آن به ثمر می نشینند.

ساندر پیچای

دیو جیرارد، مدیر بخش اپلیکیشن های کمپانی ساکن مانتین ویو، اوایل سال ۲۰۱۲ تصمیم می گیرد شغل خود را رها کرده و استارتاپی با عنوان Upstart را بنا گذارد، لذا این پست خالی نیز به فرد لایقی همچون ساندر می رسد و البته وقتی یکسال بعد، یعنی در ۲۰۱۳، اندی روبین موسس اندروید و مدیر آن در گوگل، از جایگاهش کناره گیری می نماید کسی شایسته تر از پیچای برای مدیریت واحد توسعه پلتفرم موبایلی اهالی مانتین ویو پیدا نمی شود.

ساندر پیچای

جالب است بدانید در طول حضور ساندر پیچای در گوگل همواره از او با عنوان فردی بسیار مودب، منعطف و خوش رو یاد شده تا جایی که کارا سوییشر، از وبسایت ریکد، در رابطه با به مدیر عاملی رسیدنش ذکر نموده این یک مورد نادر به حساب می آید که فردی با مشخصه های ساندر توانسته به جایگاه واقعی خودش دست یابد و سایر افراد نتوانسته اند با حیله گری او را کنار بزنند.

کریس بکمن، مدیر محصول سابق گوگل هم پیچای را به تازگی به خاطر تواناییش در مدیریت کردن شرایط دشوار و به نتیجه رساندن پروژه ها در چنین وضعیتی مورد ستایش قرار داده و اظهار داشته او مدیری فوق العاده است که می تواند تیم های بی نظیر را گردهم آورد. بکمن خاطر نشان کرده پیچای همواره بسیار با درایت و سیاست عمل می کند و به شدت دقت می نماید تا کسی با او دشمن نگردد، وی همیشه راهکارهایی را بر می گزیند که تیمش را به موفقیت برسانند و سبب سقوط یا صدمه دیدن گروهی دیگر نشوند.

ساندر پیچای

تا پیش از این شرکت های بسیاری ابراز تمایل کرده اند تا ساندر را به خدمت بگیرند که از جمله شاخص ترین آنها می توان به توییتر و پیشنهاد سمت مدیر محصولات اشاره کرد، ولی پیچای به هیچ یک از این پیشنهادات علاقه ای نداشته و گوگل را به همه ی آنها ترجیح داده. گفتنیست مطابق شنیده ها در ۲۰۱۳ مایکروسافت هم می خواسته او را به جای بالمر بنشاند، ولی ظاهراً سرنوشت حالا جور دیگری رقم خورده و حالا وی مدیر عامل شرکت گوگل است.

 

منبع: Digiato

 

یک دیدگاه ارسال کنید