بیشتر بدانیم منابع انسانی

سیزده عادت که افرادی با ذهن قوی از آن دوری می کنند

ذهن قوی

قدرت ذهنی بیش از آنچه در شما انجام می دهید خود را بروز بدهد، توسط آنچه از آن پرهیز می کنید شناخته می شود.

امی مورین در کتاب “۱۳ کاری که افراد با ذهن قوی انجام نمی دهند” می نویسد که ساختن یک دهنی قوی نیازمند یک گرایش سه جانبه است. گرایش های اصلی آن شامل کنترل افکار، احساسات و رفتارهای شما است.

۱۳ رفتاری که افراد دارای ذهن قوی از آن اجتناب می کنند را در ادامه می بینیم:

۱- آنها وقت خود را با تاسف خوردن درباره خود به هدر نمی دهند

مورین می گوید: “احساس تاسف برای خود باعث تخریب شما می شود” افراط در خودرحمی مانع زندگی کردن به صورت کامل و خوب می شود. تاسف برای خود زمان را به هدر می دهد، احساسات منفی ایجاد می کند و به روابط شما آسیب می زند. کلید حل این مشکل “تایید نقاط مثبت زندگی” است. ” حال قادر خواهید بود قدردان داشته هایتان باشید” هدف از این کار جایگزینی تاسف در مورد خود با قدردانی از خود است.

۲- قدرت خود را از دست نمی دهند

افراد وقتی مرزهای احساسی و فیزیکی خود را از دست می دهند قدرت خود را نیز از دست می دهند. شما باید وقتی دیگران کنترلتان می کنند روی پای خود بایستید و حدود خود را مشخص کنید. بسیار مهم است که دنباله روی اهدافتان باشید و در راستای رسیدن به آنها تلاش کنید.

۳- از چالش ها هراسی ندارند

به عقیده مورین هر تغییر ۵ مرحله دارد: پیش تفکر، تفکر، آماده سازی، عمل و نگهداری. استقامت در هر مرحله از تغییر ضروری است. تغییرات ممکن است هراس انگیز به نظر برسند اما شانه خالی کردن از آنها باعث توقف پیشرفت می شود.

ذهن قوی

۴- بر چیزی که نمی توانند تغییر دهند تمرکز نمی کنند

مورین می گوید: “این که همه چیز را تحت کنترل داری به تو احساس امنیت می دهد، اما این تفکر که تمام امور در اختیار ماست می تواند مشکل ساز شود.” تلاش برای کنترل همه چیز نشانه ای از عصبانیت است. در واقع به جای تلاش برای کنترل عصبانیت خود شما سعی در کنترل محیط خود دارید. تغییر تمرکز و توجه از روی چیزهایی که نمی توانی تغییر دهی باعث ایجاد شادی می شود، استرس را کاهش داده و روابط شما را بهبود می دهد و فرصت ها و موفقیت های جدیدتری برای شما ایجاد می کند.

ذهن قوی

۵- نمی خواهند همه را خوشحال کنند

ما گاهی اوقات خود را براساس نظر دیگران راجع به خود قضاوت می کنیم که در تضاد با قدرت ذهنی است. به عقیده مورین افرادی که همواره سعی در خوشحال کردن دیگران دارند: زمان خود را هدر می دهند و به راحتی تحت تاثیر قرار می گیرند حال آنکه تو نمی توانی همه را راضی نگه داری و اینکه عده ای از تو ناراضی باشند هیچ اشکالی ندارد.

۶- از ریسک کردن به صورت حساب شده نمی ترسند

مردم همواره از ریسک کردن هراس دارند، خواه ریسک مالی باشد خواه اقتصادی یا فیزیکی یا احساسی و اجتماعی. اما این مسئله از دانش کم نشئت می گیرد. به عقیده مورین نداشتن دانش در مورد سنجش ریسک باعث افزایش ترس می شود.

۷- در گذشته زندگی نمی کنند

گذشته ها گذشته!! راهی برای تغییر گذشته وجود ندارد. زندگی در گذشته شما را از بین می برد، نمی گذارد از حال لذت ببرید و مانع برنامه ریزی برای آینده می شود. چیزی را حل نمی کند و شما را به سمت افسردگی هدایت می کند. با این حال تامل در گذشته فوایدی نیز دارد، توجه به دروسی که در گذشته آموخته ای، توجه به حقایق به جای احساسات و دیدن یک مساله از یک منظر جدید می تواند مفید باشد.

ذهن قوی

۸- یک اشتباه را تکرار نمی کنند

واکنش نشان دادن به اشتباهات مانع از تکرار مجدد آنها می شود. بسیار مهم است که بفهمی چه چیزی مشکل ساز شده بود، چه چیزی را می توانستی بهتر انجام دهی و چگونه مرتبه بعد آن را به طریق متفاوتی انجام دهی.

افراد دارای ذهن قوی مسئولیت اشتباهات‌شان را بر عهده می گیرند و یک برنامه دقیق و متفکرانه برای پرهیز از آن اشتباه در دفعات بعدی می چینند.

۹- از موفقیت دیگران ناراحت نمی شوند

نفرت مثل عصبانیت پنهان می شود و سرانجام سرریز می شود. توجه به پیشرفت دیگران و حسادت به آنها مسیر را برای شما هموار نمی کند بلکه باعث تخریب شما می شود. حتی اگر موفق هم شده باشی توجه به موفقیت دیگران باعث می شود به احساس رضایت از خود دست پیدا نکنی و حتی از استعدادها و ارزش ها و روابط خود دست بکشی.

راه صدساله موفقیت یک شبه طی نمی شود.

 

۱۰- بعد از اولین شکست از تلاش دست نمی کشند

موفقیت فوری به دست نمی آید و همیشه شکست یک مانع است که باید از آن عبور کنید.  به طور مثال Dr. Seuss (نویسنده کودک و نوجوان اروپایی) را در نظر بگیرید. او بیش از ۲۰ بار توسط ناشران رد شد تا توانست امروز به یک نام شناخته شده تبدیل شود. این تفکر که شکست قابل قبول نیست و به معنای این است که شما به اندازه کافی خوب نیستید اصلا نشان دهنده قدرت ذهنی نیست. “درواقع با قدرت برگشتن بعد از شکست شما را قوی تر خواهد کرد”

۱۱- از زمان های تنهایی نمی ترسند

کنار گذاشتن زمان برای تناه بودن با خودتان و افکارتان می تواند یک تجربه و یک ابزار قوی برای رسیدن به اهدافتان باشد. رسیدن به قدرت ذهنی می طلبد که گاهی از روند کاری روزانه فاصله گرفته و بر روی رشد خودتان تمرکز کنید.  مورین در بیان فواید تنهایی موارد ذیل را ذکر می کند:

  • تنهایی در محل کار باعث ارتقای بهره وری می شود.
  • تنهایی باعث افزیش همذات پنداری شما می شود.
  • مهارت های تنهایی برای سلامت روانی مفید هستند.

“در حقیقت کسی چیزی به شما بدهکار نیست، خودتان باید همه چیز را به دست آورید.”

 

۱۲- از جهان اطراف طلب کار نیستند

اینکه جهان را به خاطر شکست و یا عدم موفقیت‌تان سرزنش کنید خیلی راحت است ولی در حقیقت کسی چیزی به شما بدهکار نیست، خودتان باید همه چیز را به دست آورید. مورین معتقد است “قرار نیست زندگی عادلانه باشد” در زندگی عده ای از شادی ها و مواهب بیشتری بهره مند هستند اما این بدین معنا نیست که اگر سختی کشیده اید قرار است کسی در عوض چیزی به شما هدیه دهد!!

نکته اصلی تمرکز بر تلاش هایتان است، انتقادپذیر باشید، نقص هایتان را قبول کنید و دست از تلاش برندارید. اگر به آنچه می خواهید نرسیده اید مقایسه کردن خودتان با دیگران تنها باعث ناامیدی شما می شود.

۱۳- انتظار نتیجه فوری ندارند

اگر می خواهید به اهدافتان برسید داشتن توقعات منظقی و درک اینکه راه هزار ساله را نمی توان یک شبه پیمود؛ بسیار ضروری است. افراد دارای ذهن ضعیف عموما ناشکیبا هستند. آنها توانایی های خود را بیش از حد ارزیابی می کنند و تغییرات بزرگ را دست کم می گیرند، از همین رو بسیار کم طاقت هستند.

خیلی مهم است که چشمتان به هدف باشد و برای رسیدن به اهداف بلند مدت‌تان بی رحمانه تلاش کنید. در مسیر شکست هایی خواهید داشت ولی اگر به هدف نهایی نگاه کنید و پیشرفت هایتان را اندازه بگیرید، موفقیت در انتظار شما خواهد بود.

ترجمه و تلخیص از Business Insider

۳ نظر

یک دیدگاه ارسال کنید