اخبار چهره های کسب و کار داستان کسب و کار

مارک زاکربرگ ۹۹ درصد دارایی خودش را می بخشد

مارک زاکربرگ موسس و مدیر عامل شرکت فیسبوک در نامه ای سرگشاده به دختر تازه متولد شده اش اعلام کرد او و همسرش پریسیلا چان ۹۹ درصد از سهام خود در فیسبوک را خرج امور خیریه می کنند.

این مبلغ مستقیما در اختیار مرکز Chan Zuckerberg Initiative قرار می گیرد، مرکزی غیر انتفاعی که سرمایه گذاری های اختصاصی انجام خواهد داد تا تاثیری مثبت روی جوانب مختلف زندگی بشر داشته باشد. این مرکز به زودی تاسیس خواهد شد و در هر سال نهایتا مبلغ ۱ میلیارد دلار از سهام آقای زاکربرگ به این شرکت اهدا خواهد شد.

تخمین زده می شود که سهام زاکربرگ حدود ۴۶ میلیارد دلار ارزش داشته باشد. بدین ترتیب حدود ۴۵ سال طول می کشد تا تمام ثروت وی به این بنیاد عام المنفعه برسد. اگر سازمان در اثنای این سالها سودی کسب کند مجددا این سود به سازمان برخواهد گشت تا صرف کارهای خیریه شود.

زاکربرگ این خبر را به صورت نامه ای برای دختر تازه متولد شده خود نوشت و هدف سازمان Chan Zuckerberg Initiative را به طور کلی پیشرفت پتانسیل های بشر و ارتقای کیفیت بیان کرد. مورد اول در زمینه هایی نظر پزشکی، اقتصاد و دسترسی آزاد به اطلاعات صحبت می کند و مبحث دوم در ارتباط با کاهش فقر و قدرت بخشیدن به گروه هایی است که کمتر دیده شده اند. البته هنوز ریز عملکرد و حوزه های فعالیت این بنیاد اعلام نشده است.

زاکربرگ ۳۱ ساله بنیان گذار و مدیرعامل فیسبوک هم اکنون هفتمین انسان ثروتمند جهان است و همسرش پریسسلا چان ۳۰ ساله و پزشک است.

آقای زاکربرگ پیش از این نیز ۲۵ میلیون دلار برای مبارزه با بیماری مهلک ابولا هزینه کرده بود و ۷۵ میلیون دلار نیز برای ساخت یک بیمارستان اعانه کرده بود.

این اقدام ستودنی اقای زاکربرگ شبیه به اقدام مشابه دیگر مولتی بیلیونر های آمریکایی (وارن بافت و بیل گیتس) است که هر کدام به ترتیب ۳۰ و ۴۴ میلیارد دلار از دارایی خود را به بنیاد خیریه “بیل و ملیندا گیتس” بخشیدند.

پیش بینی می شود این اقدام زاکربرگ موج جدیدی از فعالیت های بشردوستانه را در میان بیلیونرهای آمریکایی به راه بیاندازد.

 

به نقل از New York Times

خلاصه
تاریخ بازبینی
آیتم های بازبینی
مارک زاکربرگ 99 درصد دارایی خودش را می بخشد
امتیاز نویسنده
51star1star1star1star1star

یک دیدگاه ارسال کنید