بیشتر بدانیم

هفت راهکار برای مدیریت زنجیره تامین

مدیریت زنجیره تامین

از جمله مهمترین مسائلی که هر کسب و کار تولیدی و بازرگانی با آن رو به رو است مسئله مدیریت زنجیره تامین است. چگونگی تعامل با تامین کنندگان ، ارتقای بهره وری در زنجیره تامین، کاهش هزینه ها و تامین نیازهای شرکت به بهترین نحو ممکن دغدغه بسیاری از مدیران است. مسئله زنجیره تامین به ویژه برای کسب و کارهایی که تامین کنندگان آنها بین المللی هستند بسیار مهمتر و تاثیر گذارتر است. در این نوشتار سعی داریم هفت راهکار مهم و حائز اهمیت در مورد مدیریت بهتر زنجیره تامین را تشریح کنیم:

۱-تیم بازاریابی و تامین کنندگان خود را با هم هماهنگ کنید

 یکی از مشکلاتی که بسیاری از کسب و کارهای در حال توسعه و رشد با آن رو به رو می شوند ناتوانی در تامین نیازها در زمان افزایش فروش و رونق بازار است. در بسیاری از موارد تیم بازاریابی با راه اندای یک کمپین موفق بازاریابی تقاضا برای تامین را افزایش می دهد اما تیم تولید در تولید و تهیه بیشتر ناتوان است. اما چرا؟

امروزه زنجیره تامین بسیاری از کسب و کارها بین المللی است، زمان تهیه قطعات به نسبت تامین کنندگان داخلی طولانی تر است و وقتی که قرار است تغییری در میزان تولید یا عرضه ایجاد شود باید از چند ماه زوتر در برنامه های تامین قطعه بازنگری و اصلاح شود.

به طور مثال اگر برنامه ریزی واحد بازاریابی بر این است که در ماه چهارم سال میزان فروش را ۵۰ درصد افزایش دهد باید از ماه اول سال با تامین کنندگان هماهنگی لازم انجام پذیرد تا میزان تولید و عرضه در ماه چهارم با انتظارات تیم بازاریابی منطبق باشد. فرض کنید که این هماهنگی انجام نشود و سطح تقاضا در ماه چهارم ۵۰ درصد افزایش یابد؛ شرکت توان تامین تقاضای اضافه را ندارد و این اضافه تقاضا تبدیل به فروش نمی شود. اما تیم تامین کننده که شاهد افزایش تقاضا بوده اند سفارش خود را افزایش می دهند تا افزایش تقاضا را پوشش دهند. با گذشت چندماه و ناتوانی شرکت در تامین تقاضای مشتریان؛ میزان تقاضا در ماه هفتم سال مجددا به سطح سابق بر می گردد. کالایی که از تامین کنندگان خارجی تهیه شده است با سه ماه تاخیر به دست شرکت رسیده و در ماه هفتم زمانی که تقاضا افت کرده است شرکت با حجم زیادی از کالای در دست روبه رو می شود؛ کالایی که اکنون تقاضا ندارد اما در ماه های قبل برای آن تقاضای زیادی وجود داشت. واضح است که برای مدیریت بهتر در تامین نیازهای شرکت باید سیاست های بازاریابی و تبلیغات با زنجیره تامین نیز هماهنگ شود.

۲- قیمت همه چیز نیست

خیلی از مسئولین تامین کالا و خدمات وقتی می خواهند از بین تامین کنندگان یکی را انتخاب کنند فقط فاکتور قیمت را مد نظر قرار می دهند. ظاهرا با کاهش قیمت کالای اولیه می توان قیمت نهایی را کاهش داد و حاشیه سود بالاتری به دست آورد اما باید توجه داشت ناتوانی تامین کننده در عمل به قرارداد و تاخیر در تامین سفارشات می تواند هزینه های تولید و فروش را افزایش دهد. از دست رفتن تقاضا به علت تامین دیرهنگام، پایان فصل فروش محصول برای محصولاتی فصلی و به هم ریختن برنامه تولید از جمله اثراتی است که همکاری با تامین کننده بی ثبات اما با قیمت پایین روی دست شما خواهد گذاشت. از انتخاب تامین کننده با قیمت بالاتر و کیفیت بهتر هراسی نداشته باشید و بدانید هزینه کردن در این مرحله شما را از آسیب های جدی در امان نگه خواهد داشت.

۳- فقط یک تامین کننده نداشته باشید

نباید برای تامین یک کالا یا خدمت به یک تامین کننده متکی باشید، داشتن دو تامین کننده که یکی در نقش جبرانی ظاهر شود می تواند علاوه بر افزایش ضریب ایمنی شما در مواقع بروز بحران (بحران هایی از جمله به مشکل خوردن تامین کننده اصلی، بروز بحران های تجاری و سیاسی، افزایش قیمت و یا تغییر در شرایط قرارداد) می تواند به شما در داشتن قیمت بهتر کمک کند. مدام مسئله حضور تامین کنندگان دیگر و شرایط آنها را به تامین کننده اصلی خود گوشزد کنید تا او نیز برای حفظ شما تلاش کند. سعی کنید با برانگیختن حس رقابت میان تامین کنندگان، بهترین شرایط را برای خود فراهم کنید. البته نباید با استقاده از تامین کنندگان متعدد، کار مدیریت خرید را برای خود سخت کنید.

۴- حسن نیت خود را به تامین کنندگان ثابت کنید

سعی کنید برای تامین کنندگان خود تنها نقش خریدار را نداشته باشید، با آنها مثل همکار و هم تیمی رفتار کنید. انعطاف پذیر باشید و اگر مشکلی به صورت ناخواسته رخ داد از آن گذشت کنید، خوش حساب باشید و مطمئن باشید اگر این رفتارها را نشان دهید باعث می شوید آنها نیز شما را به چشم شریک و همکار ببینند.

انعطاف پذیر باشید: به طور مثال شاید بتوانید با تغییر زمان سفارش، اندازه سفارش یا دیگر شرایط در قرار داد به انها کمک کنید، این اقدامات ساده گرچه هزینه زیادی برای شما ندارند اما شما را در جلب نظر تامین کنندگان موفق خواهند کرد. طوری رفتار کنید که تامین کنندگان برای حفظ شما حاضر به ارائه شرایط قیمتی به صرفه تر باشند.

با تامین کنندگان خود ارتباط داشته باشید. بسیاری از شرکت ها تنها برای سفارش دادن با تامین کنندگان خود ارتباط برقرار می کنند. این اشتباه را مرتکب نشوید، به طور مرتب با آنها ارتباط داشته باشید و به فرهنگ و خط مشی کاری آنها احترام بگذارید، با تامین کنندگان رفتار دوستانه داشته باشید تا از بهترین پیشنهاد های آنها نیز بهره مند شوید.

۵- از سیستم کنترل موجودی در لحظه استفاده کنید

یکی از مسائل مطرح در حوزه تامین کالا، زمان و اندازه سفارش دهی و نحوه کنترل موجودی است. بسیاری از شرکت ها، به ویژه شرکت های وارداتی  و بازرگانی در زمان های زیادی با کمبود کالا روبه رو هستند؛ تنها به این دلیل که بدون اطلاع دقیق و لحظه ای از میزان موجودی خود دیر اقدام به سفارش کرده اند یا به علت سفارش زودهنگام مقدار بیش از حد نیاز در انبارهای خود کالا ذخیره کرده اند. استفاده از یک سیستم کنترل موجودی (در دو بعد سخت افزار و نرم افزار) که بتواند شما را در کنترل لحظه ای موجودی کمک کند در ابتدا هزینه بر به نظر می رسد اما باید توجه داشته باشید که به زودی با اصلاح سیستم سفارش دهی می توانید هزینه های آن را نیز جبران کنید.

۶- از داده های شرکت خود بهره ببرید

داده ها ارزشمند ترین داشته و ذخیره سازمان هستند

بسیاری از کسب و کارها داده های کاری خود از جمله گزارش های فروش، سفارش و … را با دقت ذخیره می کنند اما خیلی کم از آن استفاده می کنند. اگر قصد دارید سیستم خرید خود را بهبود دهید هر چه سریعتر یک تیم متخصص داده کاوی استخدام کنید، الگوهای خرید و فروش را استخراج کنید، زمان رسیدن هر سفارش را بررسی کنید و با استفاده از الگوهای فصلی و تکنیک های تعیین سهم بازار و اندازه بازار میزان سفارش خود را بهینه کنید. داده ها ارزشمند ترین داشته و ذخیره سازمان هستند، هر مدیر عاقلی برای مدیریت علمی باید از داده های شرکت خود استفاده کند. با کار علمی روی داده ها آنها را به دانش تبدیل کنید و خط مشی خرید و سفارش دهی خود را بر اساس دانش سازمان تنظیم کنید.

۷-از تکنولوژی های روز نهایت استفاده را ببرید

یکی از حوزه های مدیریتی که فناوری درآن خیلی مفید واقع خواهد شد، حوزه مدیریت زنجیره تامین است؛ نرم افزارهای حوزه مدیریت زنجیره تامین، با استفاده از معیارها و ابزارهای متفاوت (زمان رسیدن سفارش، موجودی در هر لحظه، سرمایه درگیر و …) فرایند سفارش دهی، کنترل موجودی و مدیریت تامین کننده را برای شما تسهیل می کنند.

علاوه بر این استفاده از ابزارهای به روز ارتباطی مثل ویدئو کنفرانس و تماس های اینترنتی، می تواند کار شما را برای ارتباط با تامین کنندگان‌تان در آنسوی مرزها راحتتر کند ، به شما در یافتن تامین کنندگان خارجی کمک کند و رابطه شما با تامین کنندگان‌تان را تقویت کند.

Supply Chain

با توجه به جهانی شدن بازارهای کسب و کار و ایجاد امکان تجارت بین المللی در سطوح مختلف برای کسبو کارها، مدیریت زنجیره تامین و کاهش هزینه ها در این حوزه و ارتقای توان کسب و کار بیش از پیش حائز اهمیت شده است. مدیریت زنجیره تامین در شرایط حساس رقابتی کنونی امری است که نیازمند مهارت های عالی مدیریتی است؛ مهارت های تبیین استراتژی و برنامه ریزی برای سازمان، مهارت کلامی و مذاکره، یافتن بازارهای جدید برای خرید مایحتاج سازمان و دیگر مهارت های مدیریتی در این حوزه برای هر مدیری لازم و ضروری به نظر می رسد.

آموزش مدیران این مرز و بوم و افزایش توانایی های مدیریتی آنها برای مدیریت بهتر کسب و کار و شکوفایی اقتصادی میهن عزیزمان از جمله اهداف عالی دانشکده مدیریت دانشگاه تهران است. دیرپاترین دانشکده مدیریت کشور با بهره مندی از تجارب و دانش اساتید ممتازی از جمله دکتر مسعود حیدری، پدر علم مذاکره ایران، دکتر علی اکبر فرهنگی، چهره ماندگار کشور در حوزه مدیریت و شماری دیگر از اساتید گرانقدر که ذکر نامشان در این مقال نمی گنجد؛ آماده تربیت مدیران و کارآفرینان ایرانی است.

دوره MBA دانشگاه تهران

آکادمی یادگیری مجازی با بهره مندی از به روزترین سامانه آموزش مجازی ، برترین متدهای آموزشی  و دانش و اعتبار اساتید دانشکده مدیریت دانشگاه تهران برای اولین بار در ایران اقدام به برگزاری دوره های یک ساله نیمه حضوری mini MBA و mini DBA کرده است. کسب مهارت های مدیریتی در این دوره ها به همراه اعطای گواهی مهارت آموزی از جانب دانشکده مدیریت دانشگاه تهران یک فرصت طلایی برای مدیران ایرانی است. شما نیز می توانید هم اکنون با مراجعه به پایگاه www.VLA.ir  و یا تماس با شماره تلفن ۸۸۷۶۳۸۶۶ در دوره های یکساله mini MBA و mini DBA دانشگاه تهران شرکت کنید.

خلاصه
تاریخ بازبینی
آیتم های بازبینی
هفت راهکار کاربردی برای مدیریت زنجیره تامین
امتیاز نویسنده
51star1star1star1star1star

یک دیدگاه ارسال کنید