دوره DBA دوره MBA

مقایسه MBA و DBA

مقایسه MBA و DBA
 1. مقدمه

به عقیده برخی از افراد دوره های MBA و DBA مشابه یکدیگر هستند، حتی بعضی از سازمان ها این دو مدرک را دارای ارزش یکسان و معادل یکدیگر می دانند و برای استخدام افراد تفاوتی بین این دو مدرک قائل نمی شوند. اما بین این دو دوره تفاوت های اساسی وجود دارد که در ادامه به آنها می پردازیم. همچنین در انتهای این مطلب نیز اهداف  دوره DBA و انگیزه های دانش پذیران برای شرکت در این دوره بررسی می شوند.

mba دانشگاه تهران

 1. مقایسه MBA و DBA از نظر محتوا

دوره MBA یک مدرک مدیریت عمومی است که رویکرد آن کاملا کاربردی است. در واقع می توان گفت این دوره برای تقویت مهارت های مدیریتی در مواجهه با مسایل مدیریتی است. تمرکز محتویات دوره بر روی جنبه های کاربردی مدیریت است که منبع اصلی آن نیز مطالعه های موردی است. در دوره MBA هدف پژوهش و تحقیق و تولید محتوای علمی نیست بلکه همانطور که بیان شد کاربرد علم مدیریت در بازار کار است.

اما در مقابل دوره DBA یک برنامه تحقیقاتی و پژوهشی است که در آن دانش پذیر علم روز مدیریت را از ژورنال های معتبر دریافت می کند و در واقع هدف حل مشکلات مدیریتی و کاربرد مدیریت نیست بلکه هدف دانش پذیر این است که به پژوهشگری تبدیل شود که بتواند مقاله های مدیریتی در مورد علم مدیریت تالیف نماید. در این دوره تئوری های مدیریتی پنهان در  آموزه های دوره MBA که در دوره MBA به آنها توجهی نمی شود آموزش داده می شود. بعد از این دوره دانش پذیر می تواند بعنوان یک پژوهشگر در زمینه مدیریت تولید دانش کند.

۲-۱) مثال

به عنوان یک دانشجوی MBA  هدف یک مدیر فروش سودآوری است که به طور عمومی و در قالب خواندن مطالعه های موردی به این مهارت می رسد. به عنوان مثال مطالعه موردی مدیر فروشی را مطالعه می کند که با مشکلات جدی در زمینه فروش مواجه بوده است و سودآوری کمی داشته است و با ارایه راهکار هایی توانسته است مشکل را حل کند.

اما در مقابل یک دانشجوی دوره DBA در مواجه با مسئله مدیر فروش تلاش می کند تا دریابد فروش بیشتر از چه راه هایی بدست می آید، برای این کار دانش پذیر اقدام به ایجاد مطالعه موردی می کند. به عنوان مثال مدلی را ارایه دهد که در آن شرایطی بررسی می شود که حساسیت فروش به میزان  نوسانات تقاضا در آن سنجیده می شود. پس از بررسی این مدل برای چندین مدیر فروش حال فرد می تواند مقاله ای در مورد نتایج این مدل ارایه دهد. در واقع او مطالعه موردی ساخته است که می تواند مورد استفاده شرکت های دیگر باشد.

 1. گروه های هدف

 • دانشجویان MBA

دانشجویان این دوره به طور عمده سعی دارند با گذراندن این دوره جایگاه شغلی خود را در بیزنسی که در آن مشغول هستند بهبود بخشند. دلایل اصلی که می توان برای این دوره برشمرد: افزایش فرصت های شغلی، بدست آوردن دانش و مهارت مدیریتی، بدست آوردن مهارت برای ایجاد بیزنس شخصی. توجه به این نکته نیز حائز اهمیت است که دانشجویان MBA معمولا نسبت به دانشجویان DBA جوان تر بوده و تجربه کمتری دارند.

 • دانشجویان DBA

اما در مقابل مدیرانی هستند که با گذراندن دوره DBA سعی دارند تا تسلط کامل بر علم مدیریتی پیدا کنند و با دانشی که بدست می آورند به یک پژوهشگر و محقق مبدل شوند.واجد شرایط شدن برای رهبری سازمان (Leadership) نیز از جمله اهداف این دوره است. غالبا دانشجویان این دوره، دوره MBA را گذرانده اند و و افراد موفقی در بیزنس خود هستند که سعی دارند با گذراندن دوره پلی بین بیزنس و فضای آکادمیک ایجاد کنند.

 1. MBA یا DBA کدامیک بهتر است؟

شاید این سوال برای برخی از مدیران و یا دانشجویان این دوره ها پیش بیاید که کدام یک از این دوره ها بهتر است؛ در پاسخ باید گفت این سوال اساسا گمراه کننده است، بدلیل اینکه اهداف این دو دوره همانطور که در بالا نیز ذکر شد متفاوت هستند و در واقع این دو دوره جایگزین یکدیگر نیستند. با گذراندن دوره DBA یک مدیر توانایی انجام پژوهش و تحقیق در فضای آکادمیک را بدست می آورد حال آنکه در دوره MBA می آموزند چگونه مدیر بهتری باشند. حال پاسخ این سوال به دانش پذیر بستگی دارد، آیا او می خواهد مهارت های یک مدیر موفق در بیزنس را کسب کند و یا دانش پژوهش را!

 

 

۵٫ اهداف و انگیزه های دانش پذیران برای گذراندن دوره DBA

همانطور که  اشاره شد دوره DBA و MBA از لحاظ محتوایی و همچنین از نظر اهداف متفاوت هستند، در این قسمت می خواهیم به بررسی این موضوع بپردازیم که آنچه انگیزه دانش پذیر را برای گذراندن دوره DBA تقویت می کند چیست. ذکر این نکته نیز حایز اهمیت است که همانطور که گفته شد دوره MBA رویکردی کاربردی دارد و به تقویت مهارت های مدیر می پردازد حال آنکه دوره DBA رویکردی تحقیق پژوهشی دارد، اما در VLA رویکرد و نگرش برای هر دو دوره MBA و DBA رویکردی مهارتی است که دانش پذیر در هر کدام از دوره ها مهارت هایی را یک مدیر موفق باید داشته باشد را فرا می گیرد. اما این مهارت ها برای این دو دوره یکسان نیست. حال می خواهیم به بررسی این نکته بپردازیم که با نگرش فوق دوره DBA چه دستاورد هایی برای کاربر می تواند داشته باشد:

 • بدست آوردن مهارت های رهبری (Leadership) سازمان و ارتقای دانش پذیر جهت مبدل شدن به یک رهبر و مشاور بین المللی. در دوره MBA تمرکز بر بدست آوردن مهارت های مدیریتی است.
 • کسب بالاترین مدرک مدیریتی (همانطور که گفته شد این مدرک معادل مدرک PhD نیست اما اعتبار آن هم تراز با مدرک دکتری است به عبارتی می توان آنرا دکترای مدیریت اطلاق کرد)
 • ایجاد توانایی حل مسایل سازمانی با بهره گیری از نظریات علمی مدیریت
 • پرورش دیدگاه آینده نگری با استفاده از ابزارهای آینده پژوهی
 • ارتقای دانش مدیریتی با توجه به آخرین دستاوردهای تحقیقاتی روز دنیا در حوزه مدیریت و توانایی انطباق آنها با شرایط موجود در سازمان های ایران
 • رویکرد متفاوت این دوره که صرفا نگاه کسب و کار (Business) نیست، بلکه آموزش علمی و به روز مدیریت در جهت رشد و توسعه مدیرانی که می خواهند مسایل نوین مدیریت را فراگیرند را نیز شامل می شود.
 • درک عمیق تر کاربردی و مهارتی در مورد مباحث مربوط به کسب و کار نسبت به دوره MBA
 • آگاهی از روش های پژوهش و تحقیق و همچنین آشنایی با روش های ارائه مقاله در زمینه مدیریت گسب و کار
 • کسب توانایی های تحلیلی و کاربردی و اسفاده از آنها برای مشکلات موجود در کسب وکار
 • ایجاد آشنایی و شبکه قوی با با مدیران حرفه ای کسب و کار
 • توانایی تصمیم گیری در شرایط پیچیده و مشکلات چند بعدی با اتکا بر دانش مدیریتی به روز
 • پاسخگویی اثربخش به نیازهای کسب و کار در سطوح ملی و بین المللی
 • کسب بینش و نگرش عمیق برای ایجاد کسب و کار جدید
 • دوره MBA برای فارغ التحصیلانی با سن کمتر و تجربه کاری کمتر است حال آنکه دوره DBA

آکادمی VLA برگزار کننده دوره های نیمه حضوری MBA و DBA دانشکده مدیریت دانشگاه تهران است.

دوره MBA و DBA

منابع:

[۱]: http://www.dba-compass.com/Knowledge/Difference-between-a-doctor-of-business-administration-DBA-degree-and-the-MBA

[۲]: http://www.dbastudies.com/page14/

[۳]: http://guides.wsj.com/management/developing-a-leadership-style/what-is-the-difference-between-management-and-leadership/

 

خلاصه
تاریخ بازبینی
آیتم های بازبینی
مقایسه MBA و DBA
امتیاز نویسنده
41star1star1star1stargray