باید بدانیم

پس از مهاجرت چه مشکلاتی پیش روی شماست؟

مستقر شدن در یک کشور جدید چالش های فراوانی پیش روی شما ایجاد می‌کند. اگرچه مشکلات بسیار زیادی هم پیش از مهاجرت وجود دارند که کشور مقصد و نوع مهاجرت و چند پارامتر دیگر در سخت یا آسان شدن آن تأثیرگذار است.

اما در اینجا قصد دارم تا به تشریح مشکلات و چالش هایی بپردازم که پس از ورود شما به کشور هدف مهاجرت با آن رو به رو خواهید شد. اگرچه می‌توان لیستی بلند از مشکلات تهیه کرد و آن را به بخش های مختلف روانی و احساسی، کاری، تحصیلی و موارد دیگر به شکل جزء به جزء تقسیم بندی نمود اما من در اینجا به بیان ۹ چالش مهم و اساسی پیش روی مهاجرت اشاره می‌کنم که تقریباً مواجهه با آن حتمی است.

مشکل زبان

برقراری ارتباط بر همه عرصه‌های زندگی اثرگذار است. این اثرگذاری به قدری مهم است که ممکن است با داشتن انواع مهارت‌ و تخصص‌ هم نتوان  شغل مناسب پیدا کرد، ادامه تحصیل داد و یا حتی ارتباطات شخصی را سازماندهی نمود. به عنوان مثال فرض کنید شما به عنوان یک تکنسین برقی در کار خود بسیار تجربه دارید اما در زمان مهاجرت و ناآشنایی با زبان کشور مقصد، امکان کار در حوزه ای که در آن مهارت دارید، پایین است.

در کشورهای مهاجرپذیر البته معمولاً سازمان‌های محلی وجود دارند که برای زبان آموزی سریع مهاجران تشکیل شده اند. شرکت در این دوره‌های زبان آموزی می‌تواند به شما در حل مشکل زبان کمک زیادی کند.

همچنین فراموش نکنید که تعداد زیادی از مردم کشورهای مهاجرپذیر وجود دارند که خودشان قبلاً این چالش را گذرانده اند و ممکن است کمک زیادی از طرف آنها به شما که به زبان آنها تسلط ندارید، شود.

کار – شغل – استخدام

مانع مهم بعدی که بسیاری از مهاجران جدید معمولاً هنگام آغاز زندگی در کشور مقصد با آن رو به رو خواهند شد موضوع کار است. اگرچه یافتن شغل مناسب ارتباط اساسی با زبان دارد اما عوامل دیگری مثل رزومه و تجربه کاری مرتبط نیز بسیار مهم است. همچنین برای موقعیت های شغلی که به مدرک تحصیلی شما نیاز باشد این چالش وجود دارد که در بعضی مواقع مدارک تحصیلی در کشور هدف به رسمیت شناخته نمی‌شود.

به عوان مثال ممکن است در کشور امریکا مدرک کارشناسی حقوق یا مدرک پزشکی و دندانپزشکی شما مورد تأیید واقع نشود. بنابراین باید پیش از مهاجرت از الزامات موقعیت های شغلی کشور مقصد آگاهی کافی را کسب نمود.

مسکن

یکی از مهم ترین الویت های افراد در هنگام مهاجرت به کشور جدید، مسکن است. مهاجرین از محله ها و فرهنگ ساکنین محله ها بی اطلاع هستند و معمولاً بدون توجه به این واقعیت ها، تنها به قیمت و بودجه خود توجه دارند. از سوی دیگر عدم اطلاعات کافی در خصوص نرخ خرید یا اجاره دقیق ممکن است باعث سوء استفاده دیگران از یک فرد جدید الورود بی اطلاع شود. راه حلی که برای گذر از این چالش می‌توان معرفی کرد این است که تا مقداری که برای شما مقدور است تحقیقات پیش از تصمیم انجام دهید. در این تحقیقات سعی کنید تا همه جوانب را در نظر گرفته و برای هر جنبه و متغیر خود وزن و اهمیت جداگانه تعریف کنید. همچنین ممکن است در کشور مقصد شما، دولت خدماتی را در قالب آژانس مسکن به شما ارائه دهد.

دسترسی به خدمات

نوع خدمات، کیفیت ارائه و دریافت و نیز دامنه آن در هر کشوری مختلف است. اکثر مهاجرین اعتراف می‌کنند که آگاهی از انواع دسترسی ها به خدمات، یکی از چالش های بزرگ آنان بوده و هست.

خدمات بهداشتی و درمانی، اجتماعی، حقوقی و انواع دیگر از خدمات دولت ها به افراد در مواقعی ممکن است یک نیاز بسیار مهم به حساب آید. بنابراین لازم است تا حد کافی درباره دسترسی به انوع خدمات اجتماعی کشور مقصد تحقیق کرده و اطلاعات خود را افزایش دهید.

حمل و نقل

چالش حمل و نقل را می‌توان در دو سطح بررسی نمود. اولاً اینکه گواهینامه رانندگی شما در کشور مقصد مورد قبول نیست و ممکن است هزینه هایی را برای به تأیید رساندن گواهینامه یا اخذ گواهینامه آن کشور به شما تحمیل شود. ثانیاً با توجه به عدم وجود اطلاعات جغرافیایی دقیق شما و نیز راه‌های حمل و نقل مختلف ممکن است چالشی پیش رو شما وجود داشته باشد.

هم اکنون در بسیاری از کشورها خدمات صدور گواهینامه بین المللی وجود دارد که می‌توانید از این خدمات برای گذر از مراحل اولیه ورودتان به کشور مقصد استفاده کنید.

تفاوت های فرهنگی

شاید تفاوت‌های فرهنگی جزو چالش های با الویت نخست نباشد اما اثر زیادی بر روحیه، احساسات و تمرکز فرد مهاجر خواهد گذاشت. فرهنگ رانندگی، فرهنگ معاشرت و ارتباطات و فرهنگ کاری تأثیر زیادی بر شرایط مورد نیاز فرد مهاجر خواهد گذاشت. به عنوان مثال ممکن است تمرکزهای قومیتی و دینی در بخش های مختلف کشورهای مختلف متفاوت باشد و عدم آگاهی و شناخت شما ممکن است توهین یا عدم توجه به آن هنجار به شمار آید و موجب برخورد غیر عادی دیگران با شما شود.

بچه ها

در صورتی که شما به همراه کودکان خود مهاجرت کنید احتمالاً تعداد چالش‌های پیش روی شما دوچندان شود. این چالش ها را می توان در جای دیگری مورد بررسی و توجه قرار داد اما به اختصار می‌توان به یکی از مهم‌ترین چالش کودکان اشاره کرد.

کودکان در اکثر مواقع دارای پیوندهای عاطفی در محل اصیل زندگی خود هستند و فاصله گرفتن از این پیوندها برای آنها اثرات عاطفی و روانی مختلفی ایجاد خواهد نمود. همچنین کودکان پس از مهاجرت در فرهنگ جدید غوطه ور می‌شوند و هنجارهای شکل گرفته در ذهنشان با تغییراتی کم یا بسیار زیاد مواجه می‌شود.

به نظر می‌رسد استفاده از مشاوره یک مشاور روانشناس و نیز بهره گیری از تجربیات نزدیکان در شرایط اینچنینی یک راه حل خوب و هوشمندانه باشد.

ترس و وحشت

بطور معمول انسان علاقمند به ثبات شرایط پیرامونی و محیطی زندگی خود است. این علاقمندی را در حس علاقه به خانه و محله اولیه افراد مشاهده کرد. البته افرادی هم وجود دارند که استثناء به حساب می‌آیند. بنابراین تغییرات شدید و خیلی زیاد باعث ایجاد حس هیجان، هوشیاری بالا، ترس و وحشت می‌شود. فراموش نکنید که ترس، لزوماً بد نیست و ترس نرمال موجب افزایش هوشیاری در انسان می‌شود. سلسله ای از تغییرات و لیست بلندی از ناشناخته‌ها پیش روی فرد مهاجر قرار دارد که تا زمان شناخت آن ها و عادی شدن شرایط ممکن است زمان زیادی نیاز باشد.

حس غربت و فاصله

از دست دادن حمایت خانواده، دوستان و محافل اجتماعی مورد علاقه یک چالش اصلی و مهم پیش روی مهاجران است. این چالش برای خانواده‌ها و جوامعی که سنتی تر هستند بیشتر است. بطور کلی در جوامع شرقی، خانواده محور ارتباطات و جامعه است و در کشورهای غربی فرد محور است. فرد محوری در کشورهای غربی موجب می‌شود تا حس صمیمیتی که در یک کشور شرقی وجود دارد در یک کشور غربی مشاهده نشود.

همچنین پیوندهای عاطفی میان افراد در زمان فقدان بسیار بسیار بیشتر از هر زمان دیگر رخ می‌نماید. این فقدان به واسطه دوری و فاصله زمانی زیاد دیدار حس می‌شود و ممکن است آسیب هایی را به احساسات و عواطف افراد وارد نماید. گرچه احتمال دارد این شرایط بعد از گذشت زمان زیاد از بین برود اما حس دلتنگی به خانواده، دوستان و حتی محله سابق زندگی خود تا همیشه در کنار شما خواهد ماند.

 

نویسنده: محسن بیاتی

 

یک دیدگاه

یک دیدگاه ارسال کنید