کارآفرینی

پنج کار ضروری که قبل از شروع استارتآپ تان باید انجام دهید

پنج کار ضروری که قبل از شروع استارتآپ تان باید انجام دهید

چگونه بدون تجربه استارتآپ راه بیاندازم؟ ابتدا به شما برای این تصمیمتان تبریک می گوییم! گرچه تجربه در کارآفرینی و مدیریت کسب و کار امری مهم و تاثیر گذار است اما با داشتن دانش کافی، انرژی، اشتیاق زیاد و بهره گیری از تجارب افراد موفق و شکست خورده می توانید بر این کمبود غلبه کنید. در این مطلب به ۵ کار ضروری که باید قبل از راه اندازی استارتآپ تان به آن توجه کنید خدمت شما ارائه می شود:

۱- تحقیقات خود را کامل کنید

مهمترین کاری که باید قبل از راه اندازی استارتآپ انجام دهید تحقیقات کامل و مفصل بازار است. اطمینان حاصل کنید که محصول شما بازار مناسبی دارد و وقتی آن را عرضه کردید تقاضای کافی برای آن وجود خواهد داشت. باید روند بازار و وضعیت آن در سالهای آتی را نیز مد نظر قرار دهید. رقبا را بشناسید، آیا در این بازار تنها هستید یا رقبای زیادی وجود دارند؟ قدرت و ضعف رقبای شما در کجاست، یا بهتر بگوییم قوت و ضعف (نسبی) محصول شما در چیست؟ کالای جایگزین وجود دارد؟ امکان صادرات دارید؟ آیا محصول شما وجه تمایز شاخصی با دیگر  محصولات موجود در بازار دارد؟

پاسخ به همه سوالات بالا یک تحقیق عظیم و مفصل نیاز دارد تا بدانید آیا ایده و محصول شما به یک شرکت پولساز و سودآور تبدیل می شود یا نه؟

۲- مکان مناسب را انتخاب کنید

میزان عرضه و تقاضا، سیاست های دولتی و محلی، امکان صادرات و واردات، وضعیت اقتصادی فعلی و آتی، هزینه ها و درآمدها می تواند در نقاط مختلف کشور با هم تفاوت های اساسی داشته باشد. اجازه دولت برای تولید، صادرات و واردات، حمایت های دولتی و تفاوت های اقلیمی مسئله انتخاب مکان برای بعضی استارتآپ ها را بسیار مهم کرده است. با انتخاب مکان مناسب شما میتواند در هزینه های خود صرفه جویی کنید، به بازار خود نزدیک تر باشید و از حمایت های مناسبی بهره ببرید.

۳- یک طرح کسب و کار عالی داشته باشید

یک طرح کسب و کار یکی از عناصر اصلی و پایه ای برای یک کسب و کار موفق است. در واقع یک طرح برای آینده کسب و کار شما است، اکنون چگونه است و در آینده چگونه تغییر خواهد کرد؟ بسیاری از کسب و کارها طرح ندارند و این مهمترین نقصی است که باید از آن دوری کنید. در واقع طرح کسب و کار یک لازمه برای موفقیت کسب و کار است. طرح کسب و کار می تواند نظر سرمایه گذار را به طرح شما جلب کند، توجه شما را به نقاط ضعف قوتتان نیز جلب خواهد کرد.

طرح کسب و کار

۴- افراد مناسب را استخدام کنید

اکنون شما یک ایده مناسب دارید، آن را به خوبی بررسی کرده اید، مکان مناسبی انتخاب کرده اید و طرح شما نیز عالی است؛ اما همه اینها بدون یک تیم مناسب از افراد که بتوانند ایده شما را با صرف زمان و انرژی فراوان به واقعیت تبدیل کنند چه ارزشی دارد؟

برای استارتآپ ها خیلی مهم است که افراد مناسب را استخدام کنند تا نیازها و ارزش های استارتآپ شان را پوشش دهند، آماده کار جدید و ماجراجویی باشند و از انرژی زیادی بهره مند باشند. انتخاب افراد مناسب برای اجرای ایده و شرکای خوب برای کار استارتآپ که بتوانند شما را همراهی کنند و در این مسیر پرسختی همراه شما باشند امری مهم و حیاتی است.

۵- مسائل قانونی را فراموش نکنید

مسائل قانونی در صورتی که مورد غفلت واقع شوند می توانند برای کارآفرینان مشکل ساز شوند. از قرارداد استخدامی کارکنان تا شرایط استفاده از محصولات و خدمات بسیار مهم است که شما از قانون پیروی کنید تا بعدا انرژی و زمان شما صرف مسائل شکایت و مشکلات قانونی نشود. مسائلی چون حق ثبت معنوی محصول، ثبت اختراع، مالکیت شرکت و نحوه سهام بندی آن (سهامی عام، سهامی خاص و …)، قراردهای کاری با مدیران و کارمندان، مجوزهای قانونی از نهادهای دولتی و ثبت صورت های مالی و پرداخت های مالیاتی باید به دقت مورد توجه قرار بگیرند وگرنه ممکن است زمان و هزینه زیادی را از شما تلف کنند.

به نقل از:  Inc.com

افزودن نظر

یک دیدگاه ارسال کنید