دوره MBA

چرا باید MBA بخوانیم؟؟

در سالهای اخیر رشته MBA در کشورمان رو به رشد بوده و هم از حیث اقبال دانشجویان و هم از لحاظ ارزش در بازار کار وضعیت رو به رشدی را تجربه کرده است. با افزایش اقبال عمومی به این رشته این پرسش مطرح می شود که اصلی ترین مزایای MBA چیست و چرا باید در این رشته تحصیل کرد. در ادامه برای پاسخ به این سوال با ما همراه باشید:

  • مهارت های عملی رهبری و مدیریت کسب می کنید

آموزش مدیریت در سالهای اخیر تغییرات گسترده ای کرده است. در سالهای گذشته تاکید آموزش بر ارائه ابزارهای کمی در حوزه تحلیل اقتصادی و مدیریت مالی بود و تاکید کمی بر دیگر جنبه های زندگی سازمانی داشت. حال آنکه برنامه های آموزش MBA با تاکید بر سایر جنبه های مدیریت از جمله استراتژی، رفتار سازمانی و رهبری به این نقض پاسخ دادند. گرچه امروز نیز در لیست دروش MBA دروس و مطالبی مانند اقتصاد و حسابداری وجود دارد اما این آموزش ها به یک پیش نیاز اولیه تبدیل شده اند و حوزه اصلی تمرکز MBA نیستند.

مدارس کسب و کار به درستی متوجه شده اند که فارغ التحصیلان MBA بیش از آنکه به دنبال مهارت های فردی از جمله تحلیل اقتصادی باشند به دنبال کسب مهارت های رهبری و برنامه ریزی سازمانی هستند. از این رو مدارس کسب و کار نیز تمرکز بیشتری بر روی مهارت های رهبری، کار با دیگران و برنامه ریزی استراتژیک قرار داده اند.

باید توجه کنیم که مهارت های آماری و تکنیکال یک فارغ التحصیل MBA بی ارزش نیست اتفاقا ابزاری بسیار مفید در مدیریت سازمان است اما اصلی ترین مزیت فارغ التحصیلان MBA به دیگر مدیران در توانایی های ارتباط سازمانی آنها، توانایی رهبری و تفکر سیستمی است که طی دوره های MBA به دست آورده اند.

  • می توانید کسب و کار خودتان را راه بیاندازید

اگر قصد دارید کسب و کار خودتان را راه بیاندازید اما نمی دانید که هنوز تخصص لازم برای راه اندازی یک استارت آپ را در فضای رقابتی کسب و کار امروزی  دارید یا نه بهتر است در دوره های MBA شرکت کنید. MBA به شما این توانایی فنی و عملی را می دهد که یک طرح کسب و کار بنویسید، سرمایه و نظر سرمایه گذاران را استفاده از یک طرح توجیهی جلب کنید و سپس سازمان خود را در ابتدای کار به خوبی مدیریت کنید. تحقیقات نشان داده است که در آمریکا کسب و کارهای تازه کاری که توسط فارغ التحصیلان MBA راه اندازی شده، تا ۵۰% کمتر شکست خورده اند.

  • می توانید در حوزه های جدید و نوظهور مدیریت کنید

همان طور که با کسب مدرک MBA توانایی شما در انجام مدیریت در حوزه های سنتی و پایه ای کسب و کار بالا می رود می توانید در حوزه های جدید و نو ظهور نیز مدیر قابلی باشید. توانایی تفکر سیستمی، تحلیل سیستم و دیگر جنبه های نوآورانه و خلاقانه آموزشی که شما دیده اید این توانایی را به شما می دهد تا حوزه های جدید را به خوبی درک کنید. حوزه های مدیریت برند، مدیریت فناوری اطلاعات، تجارت الکترونیک و تجارت موبایلی انتظار شما را می کشند!!

  • شبکه حرفه ای از فارغ التحصیلان خواهید داشت

در طی دوره های MBA و به خاطر تاکید این دوره ها بر کار گروهی و تیمی و افزایش ارتباطات کاری و فردی، علاوه بر افزایش مهارت کار گروهی و تیمی در شما، دستیابی به یک شبکه حرفه ای از مدیران و تحلیل گران برای شما در آینده بسیار مفید خواهد بود.

شما طی دوران تحصیل با مدیران آینده کشور تعامل دارید که این تعامل و آشنایی فرصت های کم نظیری برای یادگیری و کار در اختیار شما قرار خواهد داد. تاثیر پذیرفتن از دیگر مدیران موفق باعث افزایش روحیه کارآفرینی و تلاش در شما نیز خواهد شد و شما خواهید توانست از یافتن الگوهای قدرتمند از میان این افراد نهایت بهره را ببرید.

MBA

  • فرصت های شغلی بهتر و امنیت شغلی بیشر خواهید داشت

دارندگان یک مدرک MBA در اکثر کسب و کارها و سازمان ها شانس زیادی برای پیشرفت دارند. حتی اگر شما کسب و کار خود را هم آغاز نکنید فرصت های بسیار بهتری در کار فعلی تان به شما عرضه خواهد شد. امکان کسب پست های مدیرتی و رده بالا در اکثر سازمان های برای افرادی با مدرک MBA وجود دارد و مدیران رده بالای سازمان نیز از مهارت های مدیریتی شما استقبال خواهند کرد.

لازم به ذکر است که علاوه بر افزایش شانس ارتقای شغلی و حفظ امنیت شغلی به طور متوسط دارندگان مدرک MBA از حقوق و مزایای بالاتری نسبت به کارمندان هم رده خود برخوردار هستند.

البته باید توجه داشت که صرف حضور در دوره MBA و کسب مدرک آن ضامن موفقیت شما نمی شود و از شما یک مدیر قابل نخواهد ساخت بلکه MBA یک فرصت مناسب و کم نظیر برای تقویت دید مدیریتی و مهارت های رهبری در شماست. حال اینکه چه قدر از این فرصت بهره ببرید کاملا به میزان تلاش و همت شما بستگی خواهد داشت.

خلاصه
تاریخ بازبینی
آیتم های بازبینی
چرا باید MBA بخوانیم؟؟
امتیاز نویسنده
51star1star1star1star1star