منابع انسانی

چگونه به کارکنان خود انگیزه بدهیم؟

انگیزه دادن به کارکنان برای سال کاری پیش رو یکی از مهمترین کارهایی است که باید یک مدیر در هر سازمانی انجام دهد. سازمان هایی که نیروهای بی انگیزه دارند و در سال های گذشته افزایش حقوقی برای کارمندان خود در نظر نگرفته اند باید برای افزایش بهره وری در سال آتی تغییراتی در مدیریت منابع انسانی خود به وجود بیاورند.

در سالهای اخیر در کشورمان شاهد افت ارزش پول و قدرت خرید مردم بوده ایم، با افزایش فشار اقتصادی بسیاری از کارمندان به داشتن کاری با حقوق بالاتر متمایل شده اند. طبیعتا سازمان ها نیز برای حفظ و انگیزش نیروی انسانی خود به پرداخت حقوق بیشتر فکر کرده اند اما تنها راه حل افزایش انگیزه در نیروی انسانی افزایش حقوق نیست. می توان با در پیش گرفتن راهکارهایی مناسب و با هزینه کمتر در کارکنان سازمان انگیزه ایجاد کرد. در ادامه به چند راهکار مفید اشاره می شود:

  • کارکنان را در کارشان دخیل کنید:

کارکنانی که در کار و شرکت دخیل بوده اند تا ۲۰ مرتبه رضایت مشتری بیشتری ایجاد کرده اند، وفاداری بیشتری به سازمان داشته اند و رضایت شغلی بیشتری داشتند. برای تقویت حس دخیل بودن کارکنان در سازمان باید مهمترین نقطه قوت آنها را شناسایی کنید و به آنها اجازه دهید آنچه را باعث رضایت بیشتر آنها می شود انجام دهند، به آنها قدرت و اختیار دهید تا توانایی های بالقوه خود را شکوفا کنند، آنها را در موفقیت سازمان سهیم بدانید و با ایجاد حس حمایت و پشتیبانی در آنها، به آنها این حس را بدهید که جزیی از سازمان هستند. به آنها اجازه بدهید به صلاح دید خود در کارشان تغییر و بهبود ایجاد کنند.

  • برنامه ای برای دادن هدیه و پاداش داشته باشید:

اگر افزایش حقوق ممکن نیست حتی الامکان برنامه ای برای پاداش غیرنقدی داشته باشید، تایید و تشکر از کار درست همواره تاثیر بیشتری نسبت به معیارهای کیفی دارد. پرداخت مالی بیشتر بعد از خرج کردن پول فراموش می شود حال آنکه حس ناشی از تایید عملکرد خوب تا مدت زیادی باقی می ماند.

  • رفتار ایده آلی که را می خواهید از کارمندان‌تان ببینید مشخص کنید و کارمندانی که این رفتار را نشان می دهند شناسایی کنید:

برنامه های تاییدی می توانند باعث افزایش عملکرد سازمان شده و بهره وری را ارتقا ببخشند. با ایجاد فرهنگ تایید کاری در سازمان توسط مدیران و همکاران می توانید بدون پرداخت هزینه اضافی در تمام طول سال انگیزه بالایی در کارکنان ایجاد کنید حال آنکه افزایش حقوق تنها در زمانی که قرارداد جدید ثبت شده تاثیر دارد و پس از مدتی اثر خود را از دست می دهد.

I Love My Job

  • به همه کارکنان هدیه و تشویق بدهید نه فقط برترین ها:

اگر می خواهید افزایش عمکلرد را در تمام کارکنان سازمان ببینید، برنامه تشویقی را برای همه در نظر بگیرید نه فقط موفق ترین و برترین کارکنان. برترین کارکنان عموما از سطح رضایت شغلی و مالی خوبی بهره مند هستند اما ایجاد انگیزش در کارکنانی که هنوز به سطح رضایت و انگیزه بالا نرسیده اند تغییری بزرگ در عملکرد منابع انسانی ایجاد خواهد کرد.

  • به مدیران قدرت بیشتری بدهید:

به مدیران اجازه دهید تا در بخش تحت مدیریت خود بنا به تجربه و نظرشان اصلاحاتی اعمال کنند، آن را بهبود دهند تا در برابر آن احساس مسئولیت و تعلق خاطر داشته باشند. دیکتاتور نباشید تا مدیران میانی شرکت همراه شما حرکت کنند و برای بهتر شدن عملکرد سازمان (که اکنون خود را در شکست و پیروزی آن سهیم می دانند) تمام تلاش خود را به کار بندند. در صورتی که مدیری طرحی خوب و جدید ارائه داد از او استقبال کنید و بعد از موفقیت طرح از او تشکر کرده و از او تشویق به عمل آورید.

  • برای کارکنان هدف گذاری انجام دهید:

در مورد پیشرفت مهارت های فردی و عملکرد شخصی هر کارمند یک هدف گذاری مدت دار انجام دهید و پس از پایان مدت با بررسی پیشرفت او به او بازخورد دهید، نشان دهید که پیشرفت کارمندان برایتان مهم است تا آنها هم با تمام توان برای پیشرفت تلاش کنند.

  • خسیس و تنگ‌دست نباشید:

به کسب و کارهای مشابه توجه کنید و میزان حقوق دریافتی کارمندان در شغل و با توانایی های مشابه را در نظر داشته باشید. اگر کارمندان شما بدانند که با همین توانایی در دیگر مشاغل حقوق بیشتری می گیرند به شدت از انگیزه آنها کم می شود. لازم نیست از همه رقبا بیشتر حقوق بدهید اما نباید حقوق پرداختی شما از مقدار معمول کمتر باشد.

در پایان توجه شما را به یک اینفوگرافیک در مورد اهمیت به رسمیت شناختن کارمندان جلب می کنیم:

Infographic

خلاصه
تاریخ بازبینی
آیتم های بازبینی
چگونه به کارکنان خود انگیزه بدهیم؟؟
امتیاز نویسنده
51star1star1star1star1star