باید بدانیم

چگونه یک بودجه بندی مالی ساده انجام دهیم؟

فارغ از اینکه اولین کسب و کار خود را آغاز کرده اید یا سال های زیادی به عنوان کارآفرین تجربه داشته اید، داشتن برنامه بودجه بندی مالی حائز اهمیت والایی است. نوشتن برنامه مالی برای کسب و کار شما، راهنمایی برای درآمدها و هزینه های پیش بینی شده ارائه میکند و شما را قادر به مقایسه اهداف مالی پیش بینی شده و ارقام واقعی میکند و در واقع به عنوان فشارسنجی برای کسب و کار شما عمل میکند. همچنین این برنامه شما را در برنامه ریزی و ایجاد تغییرات مورد نیاز کمک میکند.

شما میتوانید به هر نحوی مایل هستید، اعم از استفاده از کاغذ و قلم، استفاده از برنامه های صفحه گسترده کامپیوتری مانند اکسل و یا برنامه های حسابداری، بودجه ریزی خود را انجام دهید. درحالیکه ممکن است شما بازه های زمانی ماهانه، فصلی یا سالانه را برای بودجه بندی مالی خود انتخاب کنید، یک بودجه بندی ماهیانه را هم برای مقایسه ارقام پیش بینی شده با اعداد واقعی در فواصل زمانی نزدیکتر در نظر بگیرید.

برای نوشتن برنامه بودجه، به صفحه ای مانند شکل زیر نیاز دارید:

هزینه های بدون تغییر مانند: اجاره، پرداخت های وام یا هزینه های پیش پرداخت شده به عنوان “هزینه ثابت” و هزینه های متغیر مانند: خدمات، منابع و … به عنوان “هزینه متغیر” در نظر گرفته می شوند. در هر دسته هزینه های بودجه را با میانگین هزینه های گذشته تخمین بزنید. عنوان “بودجه” را برای زیرمجموعه هزینه ها قرار دهید. اگر شما در میانه شروع کسب و کارتان هستید و میانگین های قبلی جهت کار با آنها را ندارید، در مورد هزینه های مرتبط با کسب و کارتان جستجو کنید و و میانگینی بر اساس آنها ایجاد کنید.

پس از آن، درآمد پیش بینی شده خود را از درآمدها و سایر منابع مورد انتظار تحت عنوان “بودجه” برای زیرمجموعه “درآمد” وارد کنید. در انتهای ماه درآمد واقعی و هزینه ها را در ستون “واقعی” وارد کنید.

در نهایت اختلاف بین ارقام پیش بینی شده و اعداد واقعی را محاسبه کنید. ارقام را در ستون “اختلاف” وارد کنید و بررسی کنید برنامه مالی شما منطبق با اعداد واقعی بوده یا نه. در صورت عدم انطباق، شناسایی دلیل اختلاف بین اعداد واقعی و ارقام بودجه فارغ از اینکه شما متحمل هزینه بیشتری شده اید یا درآمد بیش از آنچه پیش بینی شده بود داشته اید، حائز اهمیت است.

با تعیین دلیل اختلاف، شما می توانید مشکل بالقوه ای را شناسایی کنید و به حل آن بپردازید یا اینکه روی فرصت بالقوه ای که قبلا شناسایی نکرده بودید سرمایه گذاری کنید. پس از کشف علت هر اختلاف، بودجه ماه بعد را در ذهن خود با اطلاعات جدید اصلاح و  تجدیدنظر کنید. به یاد داشته باشید چابکی و اعمال تغییرات مورد نیاز در بودجه ریزی بسیار مهم است.

این دو نکته را برای کمک به بهبود روند بودجه در نظر بگیرید:

تنظیمات را طبق بودجه بندی انجام دهید.

در طی دوران سخت اقتصادی، ممکن است کارآفرینان در جستجوی راهی برای کم کردن هزینه ها جهت افزایش جریان نقدینگی باشند. اگر نیاز به کاهش هزینه های کسب و کار خود دارید گزینه های غیرضروری را یافته و آنها را حذف نمایید.

با یک فرد حرفه ای مشورت کنید.

این فرد میتواند یک CPA مورد اعتماد، مشاور مالی یا یک بانکدار برای کمک به نوشتن برنامه بودجه شما باشد. یک خبره مورد اعتماد میتواند شما را در مورد شروع با بهترین سیستم بودجه بندی که مناسب نیازهای شخصی شما باشد، کمک کند.

داشتن برنامه مالی کسب و کار، شما را قادر به برنامه ریزی میکند، تخصیص بودجه شما را اولویت بندی میکند و تلاقی پیش بینی های مالی شما را بررسی میکند. همچنین این برنامه شما را قادر می سارد تا برای افزایش فعالیت های کسب و کار خود با وضوح و کارایی تصمیم گیری کنید.

 

جهت ثبت نام در دوره های MBA دانشکده مدیریت دانشگاه تهران و نیز DBA دانشگاه تهران می توانید بر روی این (کلیک) کرده یا با شماره ۲۲۱۳۶۷۶۴ تماس حاصل فرمایید.

 

نویسنده: مائده رضائی

یک دیدگاه ارسال کنید