کارآفرینی

چگونگی استفاده از فریلنسرها در پروژه ها با کسب نتایج شبیه نیروی تمام وقت

مدت زمانی است که تعداد زیادی از افراد به صورت آزاد و بدون اینکه استخدام باشند، به قبول پروژه های مختلف مثل ترجمه، پشتیبانی تلفنی و … می پردازند. به این افراد به اصطلاح فریلنسر گویند.

نتایج یک تحقیق در ایالات متحده نشان می دهد که ۴۰ درصد از ۱۲۶۷ بزرگسال آمریکایی علاوه بر شغل ثابت خود به انجام پروژه های مختلف به صورت فریلنس مشغول هستند. همچنین بد نیست بدانید که ۶۰ درصد از مشاغل ایجاد شده در ایالات متحده از سال ۲۰۰۵ تا ۲۰۱۵ از نوع مشاغل پروژه ای بوده و به صورت فریلنس انجام شده است.

با توجه به رشد روزافزون استفاده از نیروهای پروژه ای در کسب و کارهای مختلف، لازم است تا مدیران نسبت به بازطراحی فضای کسب و کار خود بر اساس استفاده هرچه بیشتر از نیروهای پروژه ای اقدام کنند.

نسبت استفاده از نیروی تمام وقت به نیروی پروژه ای

برخی از شرکت ها به شکل ۵۰ – ۵۰ از نیروی تمام وقت و فریلنسر استفاده می کنند در حالیکه برخی دیگر به صورت ۹۰درصد تمام وقت و ۱۰ درصد فریلنسر استفاده می کنند. اما باید دانست که کسب و کارها در حال حرکت به نقطه ای هستند که ۱۰ درصد نیروی تمام وقت داشته و ۹۰ درصد امور را توسط فریلنسرها به پیش ببرند.

یکی از اولین کسب و کارهایی که ۹۰ درصد کارهای خود را توسط فریلنسرها انجام می دهد، انتشارات است. در حال حاضر اکثر انتشارات در دنیا تنها ۱۰درصد امور خود را توسط نیروهای استخدامی خود انجام می دهند.

اگر شما به عنوان مدیر یک مجموعه در حال حرکت به سمت برون سپاری کارهای کسب و کار خود هستید لازم است تا به چند نکته دقت داشته باشید.

۱- با ذهنیت یکسان نسبت به همه مواجه نشوید

همانطور که می دانید معیارهای همه افراد در قبال کار یکسان نیست. به عنوان مثال برخی از افراد کارهای پرچالش و برخی دیگر دوست دارند تا کارشان بر مبنای یک روند معین باشد. در خصوص فریلنسرها نیز این اصل جاری است. درست است که شما قصد استخدام دائمی فریلنسر را ندارید اما لازم است تا شناختی نسبی از او و علایق او به عنوان یک نیروی پروژه ای کسب و کار خود داشته باشید.

همانطور که برای جذب یک نیروی تمام وقت به خوبی با او مصاحبه می کنید و او را از جهات مختلف مورد ارزیابی قرار می دهید شما برای برون سپاری مثلاً طرح های گرافیکی خود به یک فریلنسر گرافیست باید شناختی نسبت به ویژگی های شخصیتی و کاری وی داشته باشید.

۲- به کیفیت کار نیروهای تمام وقت خود بیشتر بپردازید

با فرض اینکه شما در حال برون سپاری هرچه بیشتر کارهای شرکت هستید نباید فراموش کنید که نیروهای ثابت و تمام وقت خود باید با کیفیت تر کار کنند. اگر ۹۰درصد کارهای خود را به فریلنسر می سپارید و ۱۰درصد کارها را با پرسنل استخدامی خود به پیش می برید باید آن ۱۰درصد باقی مانده نیروهای با کیفیت، ماهر و متعهد باشند.

۳- رعایت نظم و قانون

امروزه بطور میانگین بیش از ۲۰ درصد کسب و کارهای مختلف به صورت آنلاین انجام می شود. این یعنی در صورتی که اینترنت از دسترس خارج شود تقریباً ۲۰درصد از کارهای یک شرکت متوقف می شود و این حداقل چیزی است که می توان پذیرفت.

در هند ۲۴درصد از نیروی کار به صورت آنلاین کار می کنند. در بنگلادش ۱۶درصد و ایالات متحده ۱۲درصد از نیروی کار به صورت آنلاین کار می کنند.

با توجه به آمار فوق، قانون گذاری کشورهای مختلف در خصوص موارد مختلف کار ترقی یافته و به روز شده است. در کشورهای زیادی قوانین خوب و محکمی برای برون سپاری کار وجود دارد که از زوایای مختلف به آن می پردازد.

مثلاً نوع قراردادها، پرداخت ها، ارائه امور، ضمانت، مجوز فریلنسر و … از جمله مواردی است که در قوانین کار بعضی کشورها به آن پرداخته شده است.

شما به عنوان یک مدیر باید موارد فوق را در صورتی که حتی قانونی برای آن وجود ندارد به دقت تدبیر کنید تا در برون سپاری کارهای خود آمار موفقی را داشته باشید.

 

منبع: www.entrepreneur.com

افزودن نظر

یک دیدگاه ارسال کنید