باید بدانیم کارآفرینی

کارآفرینان چگونه تعطیلات آخر هفته خود را سپری کنند؟

دانشکده مدیریت دانشگاه تهران – تلاش زیاد و سخت کوشی بخشی از DNA کارآفرینان است. آن ها به تلاش زیاد در راه کارآفرینی متعهد بوده و از کارآفرینی لذت می برند. با این حال لازم است تا آن ها همانطور که برای روزهای کاری خود بهترین برنامه ریزی را دارند در روزهای آخر هفته و تعطیلات خود نیر به نوعی بهترین استفاده را از این تعطیلات داشته باشند.

کارآفرینان موفق همه وقت خود را در روزهای آخر هفته صرف کار نمی کنند. همه ما نیاز به استراحت داریم و کارآفرینان نسبت به دیگران نیاز بیشتری به تفریح دارند.

در اینجا به بیان ۹ نکته می پردازیم که کارآفرینان موفق در طول تعطیلات آخر هفته آن را رعایت می کنند:

۱- همان زمانی بیدار شوید که در طول هفته بیدار می شوید

در صورتی که ریتم بدن در مورد زمان خوابیدن و بیدار شدن تنظیم شده باشد بطور طبیعی بدن شما می داند که در چه زمانی بخوابد و چه زمانی از خواب بیدار شود. تعیین این ریتم با عادت دادن و عادت کردن شکل می گیرد. کارآفرینان موفق که در طول هفته طبق یک نظم زمانی از خواب بیدار می شوند و به رختخواب می روند می دانند که شب بیداری در تعطیلات آخر هفته یا دیر از خواب بیدار شدن آن ها باعث تغییر ریتم تنظیمی در طول هفته آینده می شود.

سعی کنید در آخر هفته و تعطیلات نیز الگوی زمانی خواب خود را حفظ کنید.

۲- صرف وقت با کیفیت با عزیزانتان

احتمالاً در طول هفته زمان زیادی را پشت کامپیوتر گذرانده اید. از فرصت تعطیلات برای اینکه از کامپیوتر دور بمانید استفاده کنید. با دوست، همسر یا فرزندتان به پیاده روی بروید و به حفظ ارتباطات شخصی خودتان نیز توجه کافی را داشته باشید. اوقات خود را در کنار عزیزانتان به شکلی برنامه ریزی کنید که علاوه بر حفظ عمق ارتباطات شخصیتان بتوانید نیازهای غیر مرتبط با کارتان را در کنار آن ها پاسخگویی کنید.

۳- یک علاقه و اشتیاق شخصی را دنبال کنید

برخی از کارهای هنری وجود دارند که انجام آن ها نتایج بسیار مثبتی را برای آن فرد در پی دارد. مثل نقاشی، معرق، ساخت مجسمه و … . کارهای دیگری هم هستند که امروزه انجام آن ها علاوه بر پر کردن اوقات فراغت، حس نشاط را نیز به همراه دارد. مثلاً ساخت Dubsmash یکی از کارهای جدیدی است که می توان به شکلی خلاقانه و توأم با نشاط انجام داد.

بعضی از افراد نیز هستند که از انجام کارهای معمولی لذت می برند. مثلاً باغبانی و آب دادن به گل ها، مرتب کردن انباری و … .

۴- یک ماجراجویی کوچک ترتیب دهید

ماجراجویی کوچک می تواند با پیاده به سمت نقطه ای حرکت کردن شک بگیرد. ماجراجویی به تخلیه هیجانات و انرژی هیجانی شما بسیار کمک می ‌کند. صبح روز تعطیل به سمت کوه حرکت کنید و ماجراجویی را در قالب کوه نوردی ایجاد کنید.

۵- به ذهن خلاق خود سوخت رسانی کنید

کارآفرینان موفق می‌دانند که خلاقیت انتهایی ندارد. خلاقیت خلاقیت می‌آفریند. اما ذهن خلاق هم نیاز به خوراک دارد تا بتواند همچنان فعال و پویا باشد. نظرهای مختلفی وجود دارد که چگونه می‌توان خوراک ذهن خلاق را تأمین کرد اما بی شک یکی از چیزهایی که می‌تواند پویایی ذهن خلاق را حفظ کند هنر است. بازدید از موزه، گوش دادن به موسیقی، تماشای فیلم و دیگر نمودهای هنری می تواند ذهن خلاق را حفظ و یا به تحرک جدید بیاندازد.

در تعطیلات آخر هفته خود سعی کنید به سینما بروید یا وقتی را برای بازدید از یک موزه اختصاص دهید.

۶- آرامش، تفکر و تجدیدنظر

از آنجاییکه یک کارآفرین در طول هفته مشغولیت اصلی خود را برای کار و ارزش آفرینی خود اختصاص می دهد لازم است تا از تعطیلات آخر هفته و فرصت استراحت خود برای آرامش، تفکر و تجدید نظر بر همه مسائل جاری خود کمال استفاده را داشته باشد. تفکر یکی از راه های اصلی کسب اطلاعات است و رشد یادگیری و رشد شخصی در گرو تفکر است.

۷- خارج شدن از خانه و ورزش

اگر قرار است کل هفته را در یک دفتر بگذرانید چرا باید در تعطیلات آخر هفته هم در خانه بمانید؟ در فرصت تعطیلات سعی کنید از خانه خارج شوید و از طبیعت و هوای تازه و نور خورشید کمال استفاده را داشته باشید. همچنین می توانید با ورزش کردن در بیرون علاوه بر تفریح، میزانی کالری اضافی را هم خواهید سوزاند. فراموش نکنید که تلاشگری شما در گرو سلامتی شماست.

۸- اجتماعی زیستن و شبکه سازی

کارآفرینان موفق می دانند که شناخت افراد جدید کسب اطلاعاتی جدید را در پی خواهد داشت. در میان اجتماع بودن علاوه بر اثرات و مزایای شخصی و روحی برای فرد می تواند به فراگیری اطلاعات جدید و شناخت کانال های احتمالی منجر شود. همچنین شبکه سازی موضوعی است که می توان در یک جمع فامیلی، دوستان یا یک محله کوچک آن را راه اندازی کرد و از مزیت های بسیار آن به بهترین نحو استفاده کرد.

۹- در استراحت قرار دارید

خواب طولانی می تواند موجب اختلال خواب شبانه شما شود. بنابراین سعی کنید در طول روز و به خصوص بعد از صرف ناهار زیاد نخوابید. یک چرت زدن کوتاه به میزان لازم برای شما سرزندگی به همراه خواهد داشت.

فراموش نکنید که تعطیلات آخر هفته فرصتی است محدود که پس از آن وارد یک هفته کاری می شوید که باید در راه موفقیت در آن تلاش کنید.

منبع: www.entrepreneur.com

یک دیدگاه ارسال کنید