بیشتر بدانیم منابع انسانی

کار در خانه و یا دورکاری

دورکاری

خیلی‌ها آرزو دارند که از محیط اداری فرار کنند، در کنج خانه بمانند و با خیال راحت به کارشان برسند. تصور کارکردن در لباس راحتی، بدون ترافیک، آلودگی و استرس دیررسیدن به شرکت، برای برخی فوق العاده است بدون آنکه بدانند کار در خانه هم می‌تواند چالش‌هایی به همراه داشته باشد.

مواردی که در این مطلب بیان شده است برای کسانی که در خانه کار می‌کنند بسیار آشناست؛ کاری که مانند هر نوع کار دیگری مزایا و معایب خود را دارد.

لباس رسمی شما، لباس خواب‌تان است

چه فرقی می‌کند چه به تن دارید؟ کافی‌ست از سر میز صبحانه مستقیم به سراغ لپ‌تاپ بروید. دل‌تان می‌خواهد بهانه‌ای برای لباس رسمی پوشیدن پیدا کنید؟ مهم نیست! مهم این است که شما اجباری برای آماده شدن و لباس مرتب پوشیدن ندارید. همین امر که در خانه لباس رسمی به تن ندارید شاید باعث شود انگیزه شما برای کار کردن و کار کردن با کیفیت بالا کاهش یابد.

 

با کسی گپ نمی‌زنید

گاهی نیاز دارید میان روز کار را رها کنید، با یک نفر درباره‌ی آب و هوا گپ بزنید و یا از تعطیلات آخر هفته بگویید. وقتی در خانه تنها مشغول کار کردن هستید شاید خستگی ناشی از امر باعث شود انگیزه کار کردن کمتر شود.

تقریبا ۲۴ ساعته کار می‌کنید

امان از ایمیل‌ها! هر ساعت از شبانه‌روز یک ایمیل و یک دستور کار جدید دریافت می‌کنید و تصور مدیرتان نیز این است که می‌توانید در همان لحظه پاسخ دهید. خوب واقعیت این است که خود شما هم به این تصور دامن زده‌اید و در تمام ساعات شبانه‌روز گوشی هوشمند، تبلت و لپ‌تاپ‌تان را در آغوش دارید.

تعطیلات معنای خودش را از دست داده است

از خانه فراری شده‌اید، تعطیلات آخر هفته با روز کاری برای‌تان فرقی ندارد و همیشه باید یک فضای ثابت را ببینید. ولی خوب هیچ کس این موضوع را نمی‌فهمد!

 

روز بیماری با روز کاری فرقی ندارد

شاید بتوانید مرخصی بگیرید ولی باید دوران بیماری را در همان اتاقی بگذرانید که در آن کار می‌کنید!

دورکاری

وقت ناهار لطفی برای‌تان ندارد

چون در خانه هستید، زمان‌بندی برای ساعت کار و ساعت استراحت را به سختی انجام می‌دهید. ساعت ناهار تنها هستید و این شما را کلافه می‌کند. در آخر هم ظرف غذای‌تان را برمی‌دارید و کنار میز می‌آورید و در حین کار شروع به خوردن می‌کنید.

با خودتان حرف می‌زنید و به خودتان پاسخ می‌دهید

از خودتان سؤال می‌پرسید و با خودتان بحث می‌کنید و بعد یک‌نفره نتیجه می‌گیرید. وقتی که هیجان‌زده می‌شوید، نتیجه‌ی کارتان را می‌بینید و یا با یک موضوع خنده‌دار برخورد می‌کنید، هیچ کس نیست که در این باره با او حرف بزنید.

مردم فکر می‌کنند شما کاری انجام نمی‌دهید

«توی خونه کار می‌کنی؟ خوب پس راحتی!» وقتی به مردم می گویید که در خانه کار می کنید، تصورشان این خواهد بود که شما به همه‌ی کارهای شخصی‌تان می‌رسید، کارتان سبک است، خستگی برای شما معنا ندارد و هر وقت اراده کنید می‌توانید کار را ترک کنید و به گشت و گذار بپردازید.

 

خانواده‌تان فکر می‌کند شما شغل واقعی ندارید

همیشه فکر می‌کنند؛ نکند دروغ می‌گویید! نکند با محل کار، مدیرعامل و یا همکاران مشکل دارید! نکند بیکار شوید و به آنها نگویید! اصلاً مگر می‌شود از خانه کار کرد!؟

همه‌ی کارهای خانه را سر شما می‌ریزند

تصور خانواده این است که می‌توانند صبح خانه را ترک کنند و شب که باز می‌گردند شما خانه را مرتب کرده باشید، غذا آماده باشد و فهرست خرید روی یخچال هم انجام شده باشد! یادتان نرود که باید با چند نفر تماس بگیرید و برای مهمانی آخر هفته دعوت‌شان کنید. به این فهرست تعمیرکار یخچال و هماهنگی با نظافت‌چی سالن را نیز اضافه کنید.

می‌توانید تمام روز در رختخواب بمانید

سرد است؟ یک روز زمستانی برفی و دلگیر؟ خوب می‌توانید از رختخواب بیرون نیایید و همانجا کار را شروع کنید. یا اگر خواستید، با یک پتو کنار شومینه لم بدهید و با آرامش کار کنید.

 

 

منبع:

http://www.lifehack.org/articles/work/20-bad-things-only-people-who-work-from-home-will-understand.html

 

یک دیدگاه ارسال کنید