اخبار

گزارش حقوق و دستمزد در ایران در سال ۱۳۹۴

گزارش حقوق و دستمزد

سایت مرجع استخدام IranTalent برای سومین سال متوالی گزارشی از وضعیت کسب‌و‌کار در ایران و میزان حقوق و دستمزد ارائه داده است.گزارش حقوق و دستمزد ایران‌تلنت بر اساس داده‌های سال ۱۳۹۴ گردآوری‌شده است.

در ابتدای این گزارش نگاهی شده است به آمار و ارقام مربوط به کشور ایران شده است. در این بخش که بر پایه آمار مربوط به مرکز آمار ایران، بانک جهانی و مرکز آمار جهانی گردآوری‌شده است تولید ناخالص داخلی GDP ایران ۴۲۵٫۳ میلیارد دلار (سال ۱۳۹۳) تخمین زده‌شده است و جمعیت کشور ۷۹٫۱ میلیون نفر(اسفند ۱۳۹۴) محاسبه‌شده است. از نکات جالب در این بخش میزان ضریب نفوذ اینترنت است که بیش از ۵۷ درصد در ایران ارزیابی‌شده است و نرخ باسوادی نزدیک به ۹۰ درصد محاسبه‌شده است.

در این گزارش ضریب نفوذ اینترنت ۵۷ درصد برآورد شده است!

در این گزارش نگاهی شده است به مهم‌ترین رویدادهای اتفاق افتاده در سال ۱۳۹۴ خورشیدی که از آن جمله می‌توان به توافق برجام هسته‌ای، انتخابات مجلس شورای اسلامی و خبرگان، افت قیمت نفت و تداوم رکود بازار مسکن اشاره کرد.

تحولات ایران در سال 1394

تحولات ایران در سال ۱۳۹۴

اما در بررسی انجام‌شده کمتر از ۳۰ درصد خانم‌ها و مابقی آقایان شرکت کرده‌اند و تعداد کل شرکت‌کنندگان ۳۶ هزار نفر اعلام‌شده است.

بر اساس تحلیل داده‌های کسب‌شده توسط ایران‌تلنت این‌طور به‌دست‌آمده است که دریافتی حقوق و دستمزد افراد با تحصیلات فوق‌لیسانس به‌طور متوسط ۱۵ درصد بالاتر از کارمندان با مدرک لیسانس است و نسبت بیشترین اختلاف دریافتی مربوط به سمت‌های مدیریت مالی با ۴۳ درصد است.
یکی از معیارهای مهم در میزان دریافتی حقوق متعلق به نوع دانشگاهی است که افراد در آن تحصیل‌کرده‌اند؛ بر این اساس به‌طور متوسط افراد با مدرک دانشگاه دولتی ۱۶ درصد حقوق بیشتری از افرادی که مدرک دانشگاه آزاد دارند دریافت می‌کنند.
اما یکی دیگر از عوامل در تفاوت دریافتی مربوط به جنسیت افراد است. خانم‌ها در سمت‌های مشابه به‌طور متوسط ۲۳ درصد کمتر از آقایان حقوق دریافت می‌کنند. این اختلاف برای سمت مدیریتی در حدود ۳۶ درصد است و برای سمت کارشناسی ۲۸ درصد. بیشترین اختلاف دریافتی بر اساس جنسیت مربوط به سمت مدیر پروژه است که خانم‌ها در حدود ۳۳ درصد نسبت آقایان کمتر دریافت می‌کنند.
داشتن مدرک زبان انگلیسی از شاخص‌های مهم در تفاوت حقوق دریافتی افراد است به‌طوری‌که در صورت داشتن تسلط کامل به زبان انگلیسی، افراد به‌طور متوسط ۱۶ درصد حقوق بیشتری دریافت می‌کنند.

به‌طور متوسط میزان افزایش حقوق سالیانه در سال ۱۳۹۴ نسبت به سال گذشته آن در شرکت‌های دولتی ۲۱ درصد بوده است که این عدد برای شرکت‌های خصوصی ۲۵ درصد محاسبه‌شده است. برنامه‌نویسان با متوسط ۳۰درصد بیشترین رشد دریافتی و منشی یا کارمند بخش اداری با ۲۰درصد افزایش کمترین رشد حقوق دریافتی را داشته‌اند.
مقایسه آمارهای امسال با سال گذشته نشان می‌دهد که میزان رضایت شاغلین از وضعیت کاری خود حدود ۶ درصد کاهش پیداکرده است و تلاش افراد برای ارتقای شغلی به میزان ۹ درصد افزایش داشته است. آمار نشان می‌دهد که مدیرانی که ۱۹ درصد و کارشناسانی که ۳۳درصد بیشتر از عرف بازار دریافت می‌کنند از وضعیت فعلی خود راضی هستند.

دریافتی مهندسان صنایع

دریافتی مهندسان صنایع

در مورد وضعیت مسکن افراد شاغل به‌طور متوسط ۳۵ درصد ایشان اجاره پرداخت می‌کنند این در حالی است که افراد با حقوق پایین نزدیک به نیمی و افراد با حقوق بالا یک‌پنجم حقوق خود را صرف اجاره مسکن می‌کنند.

برای دریافت فایل گزارش بر روی لینک زیر کلیک کنید.

گزارش حقوق و دستمزد سال ۱۳۹۴

 

افزودن نظر

یک دیدگاه ارسال کنید