بیشتر بدانیم

۱۰ ترس که شما را از دستیابی به شغل رویایی تان بازمیدارد

چند سال پیش با یک فرد حرفه ای در رسانه که بسیار با استعداد بود کار می کردم که به شدت به دنبال تغییر شغل خود بود. در حرفه خود یک فرد ارشد به حساب می آمد و به عنوان یک فرد که هزینه های تأمین مالی خانواده نیز بر دوش او بود همیشه از جابجایی شغل خود می ترسید. به علاوه اینکه در گذشته یک بار شغل خود را از دست داده بود و خاطره تلخ از دست دادن شغل سابقش نیز به او اجازه ریسک کردن نمی داد. صادقانه بگویم که او نگران تغییر بود و ترس های گوناگون از این تغییر مانع رسیدن به شغل رویایی وی می شد.

در این جا قصد دارم تا به سؤال زیر در خصوص ترس های مانع رسیدن ما به شغل رویایی بپردازم.

چه ترس هایی باعث می شود شما از دستیابی به شغل رویایی خود عقب نشینی کنید؟

اولین قدم برای رها شدن از ترس های مختلف این است که آن ترس و ریشه آن را بشناسیم. ۱۰ ترس را نام خواهم برد که مطمئنم یکی از آن ها مانع رسیدن شما به شغل رویایی تان شده است.

۱- ترس از شکست

شما قدم هایی برای کسب شغل دلخواهتان برمیدارید. ممکن است استخدام نشوید، ممکن است پول کافی برای راه اندازی آن را نداشته باشید یا حتی سرمایه خود را نیز از دست بدهید. امکان دارد که به هر دلیل دیگری نیز شکست بخورید. یک لیست از دلایلی که فکر می کنید به واسطه آن ها شکست می خورید تهیه کنید. هر چیزی که فکر می کنید باعث شکست شما در راه رسیدن به شغل رویایی تان می شود را به صورت کامل در این لیست ذکر کنید. سپس  این لیست را با یک مشاور کسب و کار و یا یک فرد موفق در کسب و کار بررسی و میزان اهمیت هرکدام از موارد را بررسی کنید.

۲- ترس از دست دادن

این ترس معمولاً شامل از دست دادن شغل فعلی، به هدر رفتن سرمایه فعلی و زمان به سراغ شما می آید. در اینجا من قصد ندارم تا راه مقابله با هر کدام از این ترس ها را ذکر کنم اما یک جمله؛ “برای به دست آوردن چیزی بدون ریسک از دست دادن چیزی باید معجزه ای رخ دهد”.

۳- ترس از خجالت

دوستان و خانواده شما بعد از این که در راه به دست آوردن شغل رویایی تان شکست بخورید شما را به عنوان یک فرد بحران زده و ناموفق نگاه می کنند. این چیزی است که باعث به وجود آمدن ترس از خجالت کشیدن در شما می شود. راه های فراوانی برای مقابله با این ترس وجود دارد که قدم اول آن، شناختن آن است.

۴- ترس از ناامیدی

بعضی مواقع احساس می کنید که تعدادی کوپن برای ریسک کردن دارید اما تعداد آن را نمی دانید. در این حالت ترس از ناامیدی سراغ شما می آید. چراکه احساس می کنید پس از شکست، کوپن دیگری ندارید.

۵- ترس از ناشناخته ها

اگر شما بیشتر اهل ثبات وضعیت فعلی هستید احتمالاً ترس از ناشناخته ها نیز در شما وجود دارد. این افراد مثلاً دوست ندارند که شماره تلفنی ناآشنا با آن ها تماس بگیرد. مایل نیستند که به سفرهای هیجان انگیزی بروند که تاکنون نرفته اند.

۶- ترس از مبارزه

ترس از مبارزه مساوی است با عدم خودباوری و عدم مهارت و تخصص. مثلاً زمانی که شما یک تیم متخصص همراه برای کسب و کارتان همراه خود ندارید احتمالاً از وارد شدن در یک رقابت اقتصادی می ترسید. این ترس اگر به دلیل عدم خودباوری باشد باید نسبت به ریشه یابی و رفع آن اقدام شود اما اگر ناشی از عدم مهارت و تخصص باشد به نظر پذیرفتنی است. گرچه باید برای کسب مهارت و تخصص تلاش و سرمایه گذاری کرد.

۷- ترس از تغییر

وقتی که شما از انجام کارهای سخت ترسی ندارید اما مایلید تا اموری را که دارای روند و روال هستند را انجام دهید احتمالاً ترس از تغییر دارید. شما دوست دارید تا روزها و هفته ها سرتان به کاری یکنواخت گرم باشد تا اینکه فضای کارتان پر از چالش باشد.

۸- ترس از شروع شدن

هنگام تغییر شغل، شما اعتبار حرفه ای خود را تغییر می دهید. اعتباری که در طول مدت تصدی شغل سابق خود به دست آورده اید. ورود شما به کار جدید معمولاً مساوی است با قرارداشتن در پله نخست کسب اعتبار. همکاران جدید شما را به عنوان یک تازه وارد می بینند و برای اثبات حرف خود باید مدیران و همکاران خود را تا مدتی مجاب کنید تا زمانی که آن ها به شما اعتماد کامل پیدا کنند.

۹- ترس از عدم کافی بودن

این ترس حتی برای افرادی که تحصیلات بالایی نیز دارند پیش می آید. احساس اینکه برای این شغل مهارت هایی نیاز است و من آن مهارت ها را به هیچ وجه ندارم. افراد دارای تجربه طولانی و پر چالش در یک شغل معمولاً این ترس را تجربه نمی کنند.

۱۰- ترس از پشیمانی برای شغل رویایی

اگر انسانی هستید که پس از رسیدن به نقطه های مختلف زندگی احساس می کنید که اینجا چیزی نیست که فکرش را می کرده اید شما ترس از پشیمانی خواهید داشت.

توجه داشته باشید که ترس با استرس شغلی متفاوت است. ترس هایتان را با اسفاده از این متن بشناسید و نام ببرید. برای هر یک از ترس های خود یک سناریو از بدترین حالت ممکن را تصور کنید تا احساس ترس خود را حتی برای چند دقیقه زندگی کنید.

در حین این تصور خود ببینید که آیا می توانید اقداماتی را برای به حداقل رساندن یا نابودی هر کدام از ترس های خود انجام دهید یا خیر. در نهایت یک انگیزه بزرگ تر از ترس خود پیدا کنید. ترس شما یا از بین می رود یا انگیزه ای بزرگ تر از ترس شما بر آن غلبه خواهد کرد.

نترسید؛ شغل رویایی شما، منتظرتان است.

منبع: www.entrepreneur.com

افزودن نظر

یک دیدگاه ارسال کنید