بیشتر بدانیم منابع انسانی

بیست ویژگی یک رهبر موفق (قسمت اول)

دانشکده مدیریت دانشگاه تهران؛ بیست ویژگی یک رهبر موفق

چه چیزی یک رهبر خوب را از یک رهبر معمولی متمایز می کند؟ صلابت، تیزهوشی، رابطه خوب؟ برای یافتن پاسخ ما به دنبال نظرات برخی از رهبران موفق و توانمند میرویم و نظرات آنها را جویا می شویم. (در قسمت اول این مطلب به ۱۰ ویژگی اول اشاره می شود.)

۱-تمرکز

برای عالی عمل کردن در زمینه رهبری نمی توانید بر موارد جزئی تمرکز زیادی به خرج دهید، باید نسبت به رقبایتان تمرکز بیشتری بر امور مهم داشته باشید و ذهنتان پراکنده نباشد. باید توجه کنید که امور مهم و حیاتی را انجام دهید و غفلت انتخابی داشته باشید وگرنه به زودی امور ساده شما را از پا درمیاورد.

-تیم فریس مجری برنامه The Tim Ferriss Show

۲-اعتماد

یک رهبر اعتماد و پیروی کردن را با داشتن یک دید مناسب و نشان دادن همراهی و همدلی و حمایت در زیردستان خود القا و ایجاد می کند. یک رهبر خوب باید غرور و صلابت لازم را داشته باشد و در مواقعی ابراز وجود کند اما در مواقع لازم مهربانی و بخشندگی را نیز نشان دهد، این دو با هم کامل می شوند.

-بری رافرتی مدیرعامل Ketchum North America

۳-شفافیت

هرگز به دنبال “نقاب” نبودم. تنها راهی که برای ایجاد اعتماد در میان همکارانم بلدم صد درصد شفاف و یکرو بودن است؛ گاهی نقص دارم اما همیشه نسبت به کارم هیجان و تمایل دارم. این اتفاق باعث می شود همواره کاملا حاضر و پیگیر کارهایم باشم.

-کری پاتس مدیر روابط عمومی شرکت ESPN

شفافیت رهبر رهبری

۴-درستی و صداقت

کارمندان ما انعکاسی از ارزش هایی هستند که ما به عنوان مدیر ارائه می دهیم. اگر به جای کار درست کردن تنها نقش بازی کنیم که در حال کار درست هستیم کیفیت خود را از دست خواهیم داد و استعدادهایمان شکوفا نخواهند شد. اگر بخواهید در همه تعاملات تان صادق باشید این به کل کسب و کار و فرهنگتان تسری خواهد یافت.

-گانار لاولیس مدیرعامل و موسس  Thrive Market

۵-الهام بخشی

مردم همیشه می گویند من یک مرد خودساخته هستم؛ اما این درست نیست. رهبران خودساخته نیستند، هدایت شده اند. من با دست خالی و فقط با یک کیف ورزشی به آمریکا آمدم اما نمی توانم بگویم دست خالی بودم، دیگران برایم نصایح عالی و انگیزه فراهم کرده بودند و من با باورها و انگیزش درونی خودم تقویت شده بودم. من قدرت انگیزه دادن را می دانم و به همین دلیل اگر کسی بتواند روی شانه هایم بایستند تا به رشد برسد من واقعا مایل به کمک کردن هستم.

-آرنولد شوارزنگر فرماندار سابق کالیفرنیا و اسطوره پروش اندام

۶-شور و اشتیاق

“شما باید عاشق کارتان باشید، اگر بخواهید واقعا در کاری موفق باشید باید کاملا در آن غرق شوید و بگذارید آن کاملا شما را تحت سلطه خود درآورد. در این حال فرقی نمی کند چقدر موفق باشید، در هر حال دوست دارید کار بزرگتری انجام دهید و نتیجه بهتری بگیرید. موفق می شوید چون این کاری نیست که باید انجام دهید، بلکه این روش زندگی شماست”

-جو پرز موسس شرکت Tastemade

۷-نوآوری

در هر سامانه ای با منابع محدود و رشد نامحدود جمعیت -مثل کسب و کار شما یا کل بشریت- نوآوری نه تنها برای موفقیت لازم است بلکه برای بقا ضروری است. نوآوران رهبران ما هستند. نمی توان آن دو را از هم جدا کرد. چه با فناوری باشد و چه با سازماندهی، نوآوری تنها امید ما برای رفع مشکلات است.

-آبری مارکوس موسس شرکت Onnit

۸-صبر

صبر شجاعتی است که تعهد شما به هدفتان را می سنجد. مسیر رسیدن به بزرگی عموما سخت است، ولی رهبران خوب می دانند کی رها کنند و کی صبر کنند. مسائل زیادی باید روبه راه شوند تا کار شما شکل بگیرد؛ بازار بیرونی، رقابت، تامین مالی، تقاضای مشتری و شانس؛ و اگر بینش و دید شما به اندازه کافی مستحکم باشید صدها دلیل برای موفق شدن خود پیدا خواهید کرد.

-دن برایان مدیر اجرایی شرکت WhipClip

صبر

۹-تحمل درد

گریزی وجود ندارد؛ همیشه شما خود را در موقعیت هایی واقعا افتضاح خواهید دید؛ به خاطر اشتباهات مهلک خودتان، شکست های غیرمترقبه یا رقبا؛ تحمل درد یعنی قبول کردن و منتظر این مسائل بودن، تا احساسی عمل نکنید، نشکنید و مسائل را از این بدتر نکنید. ذهنتان را آماده کنید، بدترین شرایط را در نظر بگیرید، و پاسخ های غریضی خود را اصلاح کنید تا از شرایط بد، شرایط مهلک و بحرانی نسازید.

-رایان هالیدی مدیر بازاریابی American Apparel

۱۰-عددشناسی

درک اعداد پنهان مهمترین کاری بود که من در کسب و کارم انجام دادم. شرکت ما یک سرویس مبتنی بر اشتراک دارد و مهمترین چالش ما کاهش نرخ از دست دادن مشتریان بود. ما توانستیم با کاهش نرخ از دست دادن مشتریان از ۶ به ۴ درصد میزان ارزش عمر مشتری را ۵۰ درصد ارتقا دهیم. اگر به درستی داده های خود را آنالیز نمی کردیم نمی توانستیم روی این معیار تمرکز کنیم و آن را کشف کرده و بهبود دهیم.

-سول اورول، موسس Examine.com

این مطلب ادامه دارد

افزودن نظر

یک دیدگاه ارسال کنید