باید بدانیم کارآفرینی

۲۲ اشتباه که افراد موفق در راه موفقیت هرگز دو مرتبه آن را انجام نمی‌دهند – بخش اول

دانشکده مدیریت دانشگاه تهران – همه اشتباه می‌کنند. این بخشی از رندگی است. در واقع از طریق اشتباهات و ناکامی های ماست که ما تجربیات و بینش جدید را به دست میاوریم و این بینش جدید به ما امکان موفقیت و موفق بودن را می دهد.

 بعضی افراد در زمانی که اشتباه می کنند خیلی موضوع را سخت می گیرند. با این حال افراد موفق وقتی مرتکب اشتباهی می شوند سعی می کنند تا از آن یک تجربه جدید برای خود بسازند. افراد موفق از اشتباهات خود یاد می گیرند، رشد می کنند و سپس به حرکت خود ادامه می دهند. آن ها می دانند که اگر اشتباه را نادیده بگیرند ممکن است در یک چرخه منفی افتاده و در نهایت به شکست تن دهند.

به منظور کمک به شما در اجتناب از شکست، در ادامه به بیان ۲۲ اشتباه بزرگ می‌پردازم که افراد موفق فقط یکبار ممکن است مرتکب شوند و نه دو مرتبه.

۱- نادیده گرفتن نیروی غریزه خود

گاهی اوقات ما حقایقی را حس می‌کنیم که قادر به توضیح آن نیستیم. ممکن است این حقایقی را که حس می کنیم را تخیل پنداشته و به آن ها توجه نکنیم. در کارآفرینی که یک بازوی مهم به نام ایده در آن نقش بازی می کند، نادیده گرفتن تخیل ها یک اشتباه به حساب می ‌آید. بنابراین غرایز و تخیل خود را به شکلی واقعی تر درآورده و بررسی کنید.

۲- سوالات سخت را نپرسیدن

در مواجهه با افراد مختلف و موفق سوالاتی را بپرسید که مهم و بسیار کاربردی برای خودتان و کسب و کارتان است. بسیاری از افراد حتی در طول دوره تحصیلات آکادمیک خود از پرسیدن سوالات خوب، مهم و جدی از اساتید خود خودداری می کنند. این موضوع یک اشتباه در مسیر موفقیت به حساب می آید.

۳- زندگی کردن فقط به شکلی امن

اگر فقط و فقط به دنبال آرامش و سکون در شرایط کاری خود باشید احتمالاً این یکی از اشتباهات شما به حساب می‌آید. افراد موفق همیشه از چالش ها استقبال می‌کنند. آن‌ها تهدیدها را به فرصت تبدیل می کنند. در مقابل افرادی وجود دارند که به دلایل مختلف ترجیح می‌دهند هیچ چیز جدیدی را امتحان نکنند و هرگونه تغییری در روند و ترتیب کار و زندگی آن‌ها موجب آشفتگی و به هم ریختگی آن‌ها می شود.

۴- کمال گرایی محض مانع موفقیت

همانطور که می دانید برخی افراد در میان ما وجود دارند که دچار وسواس های کمال گرایی هستند. منظور از وسواس کمال گرایی این است که هر امری را که به یک وضعیت قابل قبول رسیده است را به دلیل اینکه هنوز می تواند بهتر باشد نپذیریم. در فرایندهای کاری بسیاری از امور وجود دارند که لازم است در بازه زمانی مشخصی به انجام رسند و افرادی که وسواس کمال گرایی دارند همیشه ناراضی هستند و کارهای انجام نداده بسیاری دارند.

۵- متهم کردن دیگران وقتی که مقصر اصلی خودمان هستیم

عدم پذیرش مسئولیت اشتباهات ما به خودی خود یک اشتباه به حساب می‌آید اما اشتباه بزرگ تر این است که پس از عدم پذیرش اشتباهاتمان آن را به گردن افراد دیگر بیاندازیم. اکثر افراد دوست ندارند که اشتباه خود را اعتراف کنند و تلاش زیادی برای آشکارا نشدن تقصیر خود می‌کنند.

اما افراد موفق این توانایی را دارند که پاسخگو باشند و موفقیت های خود را بیش از این می دانند که با قبول یک تقصیر از آن چیزی کاسته شود.

۶- وارد کردن احساسات در تصمیم گیری ها

عنوان به خوبی مفهوم را می‌رساند اما ممکن است منظور از احساسات را فقط احساس مثبت تلقی کنید. احساسات منفی مثل حسادت، تردید و خشم می تواند اثر بدتری بر روی تصمیمات شما بگذارد. افراد موفق معمولاً با یک استحکام شخصیتی قابل قبول معمولاً برای تصمیم گیری های خود به احساسات مثبت و منفی خود رجوع نمی کنند.

۷- فرسایش و فرسودگی

رویاهای شما طبق یک قاعده طبیعی بدوم کار، تلاش و پشتکار محقق نمی شوند. اما میان تلاش و ثبات قدم و فرسودگی بی جهت تفاوت هایی وجود دارد. ثابت ماندن در همان جایی که هستم و همان کاری که همیشه می کنم برای افرادی که قصد موفقیت دارند می تواند یک اشتباه به شمار رود.

بدون تحرک بودن در ادامه موجب فرسایش و فرسودگی شما می شود.

۸- فقط به دنبال راه میانبر بودن

در کسب و کار یا در زندگی راه های میانبری وجود دارند. استفاده از راه های میانبر اشتباه نیست اما اصرار بر اینکه راه های طبیعی و معمول را به شکل میانبر انجام داد می تواند یک اشتباه به حساب بیاید. بسیاری امور وجود دارند که لازم است تا به جای دنبال میانبر گشتن برای آن ها با جدیت به آن ها پرداخت.

 

برای ثبت نام در دوره های نیمه حضوری و مجازی MBA و DBA دانشکده مدیریت دانشگاه تهران در (اینجا) کلیک کرده و یا با شماره ۲۲۱۳۶۷۶۴ تماس گیرید.

منبع: www.entrepreneur.com

نویسنده: محسن بیاتی

 

یک دیدگاه

یک دیدگاه ارسال کنید