منابع انسانی

۵ راهکار برای خوش بین بودن

چگونه خوشبین باشیم؟

 

اینکه همیشه خوشبین باشیم و نیمه پر لیوان را ببینیم خوب است اما نادیده گرفتن واقعیت هم می تواند خطرناک و مخرب باشد. مرز باریکی بین خوشبین بودن و واقع گرا بودن وجود دارد که متاسفانه برخی افراد آنرا نادیده می گیرند. خوشبینی بیش از حد هم می تواند باعث شود  فرد بدون تلاش منتظر موفقیت باشد. بنابرین واقع گرایی و خوشبینی باید توام با هم باشند.

در ادامه ۵ راه برای اینکه خوشبین باشیم آمده است، البته نه خوشبینی به آن معنا که دست روی دست بگذاریم و در انتظار موفقیت بنشینیم!

  1. به موفقیت خود ایمان داشته باشید، اما بدانید که این موفقیت به سادگی بدست نمی آید.

اجازه ندهید که روحیه خوشبینی شما باعث شود دست از تلاش کردن بردارید. در هر چالشی که هستید، مثلا شروع کردن یک کسب و کار جدید و یا مبارزه با یک رقیب ورزشی اعتماد به نفس و خوشبینی بیش از حد ممکن است باعث شود تلاش کمتری انجام  دهید.

بنابرین درست است که خوشبین بودن به رسیدن به هدف کمک می کند اما نباید انتظار داشت کوهنورد بدون تلاش  قله را فتح کند.

افکار انسان و طرز فکر او بر رفتارش تاثیرگذار است بنابرین به جای آنکه بگویید این برای من براحتی آب خوردن است به خودتان یادآور شوید که برای رسیدن به موفقیت باید سخت تلاش کنید. فرمول موفقیت ساده است! هر چه بیشتر تلاش کنید احتمال موفقیت بیشتر خواهد شد.

  1. نگذارید خوشبین بودن چشمتان را بر واقعیت ببندد.

در مواجهه با مردم اگر تصور کنید که همه آنها افرادی صادق و راستگو هستند و قصد کمک به شما را دارند و در این باره بیش از حد خوشبین باشید ممکن است باعث شود دچار حیله گری، دروغ و … آنها شوید و کلاه سرتان برود. بنابرین چشمتان را بر واقعیت نبندید. این را بدانید اگر اذعان کنید که فردی در تصمیم گیری ضعیف است یا خلق و خوی بدی دارد و قابل اطمینان نیست و یا به حیله گری معروف است به این معنا نیست که بدبین هستید، بلکه نشان می دهد واقع بین هستید! همانطور که خیلی خوب است که ویژگی های مثبت افراد را ببینید به همان اندازه مهم است که که جنبه منفی آنها را هم در نظر بگیرید. هر فردی نقاط قوت و ضعفی دارد برای تصمیم درست باید همه آنها را با هم دید.

چگونه خوشبین باشیم؟

  1. نقاط قوت خود را بیان کنید اما اغراق نکنید

درست که باید بر روی نقاط قوت خود تمرکز کنید اما باید بدانید که در صورتی که بیش از حد به آنها توجه شوید و مغرور شوید ممکن است باعث شود شکست بخورید.خوشبینی باید باعث شود با زیر پا گذاشتن تکبر و غرور به جای اغراق کردن در مورد توانایی هایتان روی آنها سرمایه گذاری کنید و برای رسیدن به موفقیت از آنها استفاده کنید.

هرچقدر هم که شما توانایی و مهارت داشته باشید باز هم جا برای بهبود توانایی هایتان وجود خواهد داشت. حتی اگر فکر می کنید در کاری متخصص هستید باز هم سعی کنید تلاش کنید تا در آن کار بهتر شوید.

  1. خوشبین بودن را با خیالبافی جایگزین نکنید!

مرز متمایزی بین خوشبین بودن و خیال بافی کردن وجود دارد. جمله “من می توانم” تنها زمانی به درد می خورد که باعث شود شما شروع به حرکت کنید و در جهت هدفتان گام بردارید، دست روی دست گذاشتن و تصویر کردن موفقیت بدون هیچ تلاشی تنها خیال بافی است. اگر می خواهید به نتیجه ای خوب برسید باید تفکر خوب را با عملکرد خوب ترکیب کنید. تفکر خوب به تنهایی راه به جایی نمی برد.

  1. Plan A را باور داشته باشید، اما در کنار آن Plan B نیز داشته باشید.

برخی افراد خوشبین می گویند که این تصمیم حتما نتیجه بخش خواهد بود. ممکن است هیجان و خوشبینی بیش از حد مانع در نظر گرفتن ریسک ها شود و هیچ راهکاری برای شکست احتمالی تصمیمی که اتخاذ کرده اند  نیاندیشیده باشند.

هر چند که این خوب است که امیدوار باشید اولین تلاش و اولین تصمیمتان با موفقیت همراه خواهد شد اما عاقلانه است همواره Plan B داشته باشید. در هر تصمیمی علی رغم خوشبین بودن همیشه بدترین سناریو ممکن را هم در نظر بگیرید و برای آن قبل از اجرا چاره جویی کنید.

به هرحال خوشبین بودن یا بدبین بودن و یا حتی واقع بین بودن به تنهایی مثمر ثمر نیستند. خوشبین بودن با در نظر گرفتن واقعیات می تواند گزینه مناسبی باشد. به یاد داشته باشید هیچ گل زیبایی بدون خار نیست!

منبع:

http://www.inc.com/amy-morin/5-ways-to-be-an-optimist-not-a-fool.html

 

 

 

یک دیدگاه ارسال کنید