باید بدانیم منابع انسانی

۷ نکته برای بهبود فرایند استخدام

استخدام

دانشکده مدیریت دانشگاه تهران -امروزه با وجود اینکه تعداد افراد بیکار و جویای کار کم نبوده و متقاضیان زیادی به دنبال کار هستند اما مشاغلی وجود دارند که یافتن فردی شایسته برای آن کار آسانی نیست. برخی تخصص ها و مهارت ها هستند که شرکت های بسیاری برای استخدام آن در حال رقابت هستند.

در اینجا قصد داریم تا به ارائه چند نکته بپردازیم که ممکن است شما را در رقابت با سایرین برای یافتن یک فرد شایسته کمک کند.

۱- تعیین دقیق آنچه که به دنبالش هستید

همیشه و در بسیاری از کارها تعیین دقیق آنچه می خواهیم به عنوان اولین قدم به حساب می آید. شما پیش از اینکه دقیقاً بدانید به چه فردی و با چه مهارت ها و تخصص هایی نیاز دارید نمی توانید اقدام به نشر آگهی استخدام کنید.

در فرایند معین کردن آنچه می خواید به این نکته هم باید توجه داشته باشید که علاوه بر تخصص کار با مثلاً نرم افزار مورد نظرتان، آن فرد باید چه ویژگی های رفتاری نیز داشته باشد. بنابراین ما می گوییم که به جای استخدام فرد شما به “استخدام رفتار و استخدام مهارت”.

در حالی که مشاغل مختلفی هستن که نیاز به مهارت و تجربه خاص دارند اما ویژگی های رفتاری و شخصیتی موجب تمایز افراد به حساب می آیند. لذا سعی کنید برای ویژگی های رفتاری و شخصیتی فرد مورد نظرتان فکر کنید.

۲- یک آگهی قانع کننده منتشر کنید

متفاوت باشید. ارسال یک آگهی استخدام به صورتی که شبیه همه آگهی های استخدام باشد احتمالاً به همان اندازه معمولی و بی فایده خواهد بود. آگهی شما باید از یک آگهی ساده فراتر رفته و متفاوت جلوه کند.اکثر آگهی ها شامل لیستی از مسئولیت های شغلی و مدارک و چندین خط در مورد شرکت است.

شما در مورد شرکت خود و نکات متمایز کننده شرکت خود بنویسید. به خوانندگان آگهی بگویید که چگونه شرکت شما شروع به کار کرده است و تیم خوب شرکت شما شامل چه افرادی است. در بخش دیگر آگهی استخدامتان ذکر کنید که چه افرادی می توانند شرایط تعیین شده شما را کسب کنند..

استخدام

۳- لیستی از حقوق و مزایای آن جایگاه شغلی بنویسید

برای مشخص کردن عددی که برای پرداخت به آن جایگاه شغلی در نظر گرفته اید باید آن را درون بازه عددی پایین تر تا کمی بالاتر از آن عدد مفروض تعیین کنید. ذکر عدد دقیقی که برای پرداخت آن مشکلی ندارید موجب این می شود که شما را مجموعه ای نشان دهد که برای خلاقیت نخبگان ارزشی قائل نیستید.

علاوه بر دستمزد که درون یک بازه عددی قرار می دهید شما باید لیستی از دیگر مزایای کسب آن شغل نیز تهیه کنید. این لیست باید شامل مزایای مادی و معنوی باشد که فرد پس از استخدام یکجا یا در طول زمان به دست خواهد آورد.

مثلاً داشتن پارکینگ خودرو ممکن است به عنوان یک امتیاز ویژه برای شرکت هایی باشد که در مرکز شهر هستند.

۴- ارسال آگهی استخدام در رسانه های مختلف

امروزه رسانه ها و ابزارهای مختلفی برای انتشار آگهی استخدام وجود دارند. اگرچه هنوز روش های ابتدایی و قدیمی نیز هنوز مورد استفاده هستند.

در مورد روش های گذشته مثل نصب اعلامیه و … ذکر یک نکته لازم است که این روش ها برای برخی از مشاغل و اصناف همچنان تنهاترین و بهترین روش انتشار آگهی به شمار می آید.

اما در خصوص رسانه و روشی که بطور عموم مورد استفاده شرکت ها قرار می گیرد لازم است تا مهم ترین و برترین آن ها را بشناسید و آگهی استخدام خود را در چند رسانه به ثبت برسانید. با این کار عملاً جامعه مخاطبان آگهی خودتان را افزایش داده و شانس بیشتری برای استخدام فرد ایده آل خواهید داشت.

۵- زمان مناسبی را برای انتشار آگهی تان انتخاب کنید

می دانید که برای انتشار آگهی استخدام در رسانه های منتخب و پر طرفدار باید هزینه ای را پرداخت. لذا لازم است تا در انتخاب زمان مناسب برای درج آگهی هوشمندانه عمل کنید. مثلاً می دانید که ایام تعطیلات و نیز روزهای منتهی به تعطیلات برای درج آگهی استخدام مناسب نیستند. روزهای منتهی به پایان سال و روزهای میان تعطیلی برای انتشار آگهی استخدام مناسب نیستند.

در مثال دیگری مثلاً شما قصد استخدام یک یا چند فارغ التحصیل دانشگاهی را دارید. لذا لازم است تا زمان فارغ التحصیلی را دانسته و بلافاصله پس از آن زمان آگهی استخدام خود را منتشر کنید.

استخدام

۶- سازماندهی رزومه ها

برای پس از منتشر شدن آگهی استخدامتان یک برنامه ریزی داشته باشید. مثلاً اگر برای ارسال رزومه ها روش ارسال به ایمیل را انتخاب کرده اید باید سعی کنید پس از دریافت ایمیل ها به سرعت نسبت به تعیین تکلیف و دسته بندی و ایجاد زیر شاخه ها برای رزومه های دریافتی اقدام کنید.

۷- از تکنیک “بله، نه و شاید” شروع به انتخاب کنید

پس از دریافت رزومه ها سغی کنید نهایتاً ظرف سه تا پنج روز بررسی رزومه ها را به اتمام برسانید. شما می توانید از تکنیک “بله، نه و شاید” استفاده کنید. همه رزومه ها را مطالعه کنید و در نهایت در سه دسته “بله، نه و شاید” قرار دهید. با این روش در مرحله اول رزومه ها را فیلتر کرده و مجدداً فیلتر می کنید.

در اینجا ذکر یک نکته لازم است که علیرغم تعیین مصادیق مورد نظرتان برای استخدام، معمولاً یافتن فردی که همه آن مصادیق را دارا باشد ممکن است به ندرت رخ دهد.

جهت ثبت نام در دوره های MBA و DBA دانشکده مدیریت دانشگاه تهران کلیک کنید. یا با شماره ۰۲۲۲۱۳۶۷۶۴ جهت مشاوره رایگان ثبت نام تماس بگیرید.

منبع: www.entrepreneur.com