بیشتر بدانیم کارآفرینی

۹ تغییر ذهنی که برای کارآفرین شدن لازم دارید

تفکر کارآفرینی کارآفرین کارآفرینان
۹ تغییر ذهنی که برای کارآفرین شدن لازم دارید

مهمترین تفاوت بین یک کارآفرین و کارمند در مدل های ذهنی آنها و نحوه برخورد با مسائل و اتفاقات است. مهم نیست که استعداد شما و ایده کسب و کار شما در چه حدی است؛ اگر از نظر ذهنی آماده کارآفرین شدن نیستید پس شانس زیادی برای موفقیت ندارید. در این مطلب در مورد ۹ تغییر و تفاوت ذهنی که برای کارآفرین شدن لازم و ضروری است صحبت خواهیم کرد:

۱-شما مسئول همه تصمیمات هستید؛ خوب یا بد

کارآفرینان بر خلاف کارمندان می توانند از هیچ چیز دستاورد بزرگی ایجاد کنند. اما لازمه این امر گرفتن تصمیمات بزرگ است. شما نمی توانید منتظر اتفاقات باشید؛ یا این که منتظر باشید که به شما بگویند چه کنید شما باید اتفاقات را مدیریت کنید. کارآفرینان موفق می دانند که فرصت ها ممکن است سریع از بین بروند پس حص تصمیم گیری سریع خود را تقویت میکنند.

۲-شما در آن واحد باید هم دید بلندمدت داشته باشید هم دید کوتاه مدت

وقتی برای دیگران کار میکنید تنها باید مسئول انجام دادن امور جاری هستید. به عنوان یک کارآفرین شما باید رو به جلو فکر کنید؛ در مورد خطرات و موقعیت هایی که گوشه و کنار وجود دارند فکر کنید و براساس عدم قطعیت تصمیم گیری کنید. شما باید در نظر داشته باشید که هر کاری که امروز میکنید بر وضعیت کسب و کار شما، سه ماه یا حتی پنج سال دیگر تاثیرگذار خواهد بود.

۳-احساس ناامنی کردن اکنون منطقه امن شما است

به عنوان یک کارمند شما “داخل جعبه” فکر میکنید، طبق روال و قائده کار میکنید. اما وقتی کارآفرین هستید دیگر جعبه ای وجد ندارد. آنچه دیگران نمی بینند را باید ببینید، ایده های جدید تست کنید، به حوزه های جدید سر بزنید، ریسک کنید و پا را از منطقه امن خود فراتر بگذارید. برای انجام موارد فوق باید شجاعت داشته باشید، جسور و نترس باشید و علی رغم شکست و مایوس شدن به کار خود ادامه دهید.

بیرون از جعبه فکر کنید!

بیرون از جعبه فکر کنید!

۴-یادگیری یک سفر ادامه دار است

کارمندان یک تعریف خاص شغل دارند، مهارت های مشخصی را لازم دارند و بس. اما کارآفرین بودن نیاز به یادگرفتن مهارتهای جدید دارد. مثلا ایجاد یک پایگاه داده، جلب توجه سرمایه گذاران، یافتن بازار برای ایده هایتان، استفاده از تکنولوژی های جدید، ایجاد وبسایت و … شما باید دراین مسیر مدام یاد بگیرید و هیچ عذری پذیرفته نیست.

۵-اعداد دروغ نمی گویند

وقتی کارمند هستید نیاز نیست زیاد به اعداد دقت کنید اما وقتی کارآفرین هستید باید با اعداد زندگی کنید، این اعداد هستند که شما را زنده نگه میدارند. میزان سود، هزینه ها و درآمد است که باید برای شما مهم باشد. اما بدون توجه به اعداد و راهنمایی آنها شما نمی توانید به خوبی کسب و کار خود را راهنمایی کنید.

۶-کار خود را دوست داشته باشید اما بی طرف باشید

وقتی کارمند هستید لازم نیست عاشق کار خود باشید اما یک کارآفرین باید عاشق کار خود باشد. اگر عاشق کار خود نباشید نمی توانید تلاش و انرژی کافی را صرف کار کنید. اما توجه کنید که علاقه به کارتان شما را از حقیقت دور نکند. نباید مثل یک کارمند برای خود کارکنید باید بلکه باید با چشم باز و بدون تعصب کسب و کار خود را هدایت کنید. مواظب باشید که مبادا عشق شما به کارتان قضاوت شما را خدشه دار کند.

۷-از شکستن قوانین لذت ببرید

کارمندان نباید قوانین را بشکنند. اما کارآفرینان اگر می خواهند دستاورد بزرگی داشته باشند نباید به شرایط فعلی و چارچوب ها علاقمند باشند؛ آنها باید مدام قوانین و چارچوب ها را زیر پا بگذارند و کارها و امور را به صورت متفاوتی انجام دهند. برای این امر باید یک دید بلندمدت و جامع داشته باشید، مدام به آنسوی افق نگاه کنید و به تغییر شرایط موجود علاقه مند باشید.

تفکر کارآفرینی کارآفرین

۸-زمان خطی نیست

یک کارمند هر روز باید ۸ ساعت کار کند و در باقی اوقات نیازی به کار کردن ندارد اما یک کارآفرین مدام باید در ارتباط با کار خود باشد حتی اگر پشت میز خود نباشد. مدام باید به کار خود فکر کند، با افراد مرتبط با کار خود در ارتباط باشد و امور کار خود را پیش ببرد. فرجه و استراحتی وجود ندارد و کارافرین باید خود را برای ساعات متمادی کار کردن آماده کند.

۹-همین حالا شروع کنید

خیلی ها مواردی که ذکر شد را جدی نمی گیرند و تغییر ذهنی برای کارآفرین شدن را شروع نمی کنند. همین امروز تغییر ذهنی خود را شروع کنید، حتی اگر کارمند هستید اقدام کنید و اگر ممکن است یک کسب و کار کوچک را در کنار کار اصلی خود ایجاد کنید؛ با اینکار می توانید فرصت تقویت مهارت های لازم برای کارآفرینی را در خود ایجاد کنید و هنوز فضای امنیت شغلی خود را داشته باشید. البته که باید دیر یا زود این امنیت را رها کنید.

به نظر شما چه تفاوت هایی بین ذهن یک کارمند و کارآفرین وجود دارد؟ ایده های خود را در بخش نظرات با ما به اشتراک بگذارید.

 

ترجمه و تلخیص از entrepreneur.com

خلاصه
تاریخ بازبینی
آیتم های بازبینی
۹ تغییر ذهنی که برای کارآفرین شدن لازم دارید
امتیاز نویسنده
51star1star1star1star1star

۲ نظر

یک دیدگاه ارسال کنید