اقتصاد و سرمایه گذاری بیشتر بدانیم منابع انسانی

راهکارهایی برای مدیریت هزینه های سازمان

مدیریت هزینه های سازمان

چگونه مخارج سازمان را به درستی مدیریت کنیم و هزینه ها را کاهش دهیم؟؟

اکثر کسب و کارهای کوچک در رهگیری محل های هزینه کرد سازمان خود مشکل دارند و هنگامی که میزان درآمدها و مخارج خود را محاسبه می کنند متوجه می شوند میزان هزینه ها از آنچه انتظار می رفت بیشتر است. اما چگونه می توان هزینه های سازمان را به درستی مدیریت کرد و مخارج را کاهش داد؟ چند راهکار مفید برای مدیریت هزینه ها در ادامه معرفی شده است:

۱-خریدهایتان را مدیریت کنید و دوباره با تامین کنندگان مذاکره کنید:

بازنگری در تامین کنندگان و یکپارچه کردن یا تغییر دادن آنها می تواند در کاهش هزینه ها موثر باشد. بهتر است در پایان سال مجددا در لیست تامین‌کنندگان خود بازنگری کنید گاهی می توان با سپردن تامین چند کالا به یک تامین‌کننده هزینه های خرید را کاهش داد. همچنین باید در نظر داشت که بازنگری در تامین‌کننده اصلی می‌تواند باعث پیدا کردن فرصت های جدید برای خرید شود. با تامین‌کنندگان اصلی و قدیمی خود صحبت کنید و با تاکید بر سابقه زیاد خرید و خوش حسابی خود از آنها تخفیف بگیرید و یا برنامه های پرداختی بهتری به دست آورید. تامین‌کنندگان تازه کار و محلی نیز می توانند قیمت های مناسبی ارائه دهند، از آنها غافل نشوید!!

Cutting-Costs li

۲-تامین کنندگان خود را به رقایت وادار کنید:

به تامین‌کنندگان خود گوشزد کنید که رقبایی دارند. ایجاد حس رقابت بین تامین‌کنندگان می تواند قیمت های جالبی را در اختیار شما قرار دهد. حتی اگر قصد تعویض تامین‌کننده خود را ندارید مدام مسئله وجود رقبا و دیگر تامین‌کنندگان را به او گوشزد کنید تا او نیز پیشنهاد های جذابی به شما ارائه کند. تامین‌کنندگان را مجبور کنید برای به دست آوردن شما با هم رقابت کنند.

۳-موجودی خود را کنترل کنید:

یکی از مهمترین بخش هایی که سرمایه سازمان را درگیر می کند نگهداری موجودی هاست. هر کالایی که برای مدت طولانی در انبار می ماند علاوه بر افت سرمایه، هزینه های قابل توجهی نیز برای نگهداری و خرابی کالا به سازمان تحمیل می کند. در اولین فرصت به داده های خرید و فروش خود توجه کنید و کالاهایی با قیمت بالا و زمان ماندن زیاد در انبار را شناسایی کنید. کالاهایی که به علت شرایط خاص نگهداری هزینه حفظ موجودی زیادی دارند را بشناسید و با اصلاح فرآیند خرید میزان موجودی های خود را کاهش دهید. با این کار علاوه بر کاهش هزینه های اجرایی میزان سرمایه درگیر شرکت را نیز کاهش داده اید.

۴-هزینه ها را به صورت متغیر پرداخت کنید:

به جای پرداخت هزینه های ثابت برای هر کار بهتر است به روش های روی بیاورید که هزینه آنها متناسب با میزان کار است. اگر ممکن است پرداخت حقوق به کارمندان را براساس عملکرد آنها برنامه ریزی کنید، در صورت امکان بخشی از فعالیت های شرکت را برون سپاری کنید و حتی الامکان اجاره کردن سرویس ها و مستغلات را به جای خرید آنها در نظر بیاورید. استفاده از روش های Cloud Based (رایانش ابری) می تواند در هزینه های نرم افزاری شما کاهش مهمی ایجاد کند.

۵-فرهنگ کاری نیروی انسانی خود را اصلاح کنید:

به عنوان یک مدیر مراقب مخارج خود باشید چرا که کارکنان سازمان نیز خط مشی اقتصادی شما را دنبال خواهند کرد. در صورتی که شما بر انجام خرج های بیهوده (پروازهای گران قیمت، هتل های لوکس و سایر تجملات غیر ضروری) استمرار داشته باشید پرسنل شما نیز نسبت به دارایی شرکت بی توجه خواهند بود. بالعکس اگر شما در هزینه های شخصی و سازمانی دقت به خرج دهید و به دنبال سرویس های به صرفه و با قیمت مناسب باشید سازمان نیز از شما پیروی خواهد کرد. علاوه بر آنچه گفت شد به نیروی انسانی خود آموزش دهید که وقت او یکی از دارایی های ارزشمند سازمان است. فرهنگ مدیریت زمان و بهره وری بالا را به او بیاموزید. در صورت موفقیت در این امر هزینه های نیروی انسانی شما کاهش قابل ملاحظه ای خواهد داشت.

کارکنان سازمان از خط مشی اقتصادی شما پیروی خواهند کرد.

۶-حواستان به هزینه های جاری باشد:

در مورد هزینه های جاری شرکت (آنچه که از آن با عنوان “تنخواه گردان” نیز یاد می شود) بی توجه نباشید. رسید های هزینه ها را نگه دارید و دلیل هر خرید را یادداشت کنید. پس از هر مدت در هزینه ها بازنگری کنید و هزینه های اضافی و غیرضرور را شناسایی کنید. میزان هزینه های انجام شده را با بودجه در نظر گرفته شده مقایسه کنید و در صورت تجاوز هزینه ها از برنامه تعیین شده به صورت جدی در مخارج تحقیق و توجه کنید.

در نظر داشته باشید که در دوران بحران و مشکلات مالی کاهش هزینه های جاری می تواند یک راه برون رفت از مشکلات باشد. پس حتما به خاطر داشته باشید وقتی میزان درآمدها کاهش یافته، کم کردن هزینه ها امری اجتناب ناپذیر است، همان گونه که شاعر شیرین بیان، سعدی (رحمه الله) نیز در این باره می فرماید:

      چو دخلت نیست خرج آهسته تر کن              که می گویند ملاحان سرودی

      اگر باران به کوهستان نبارد                       به سالی دجله گردد خشک رودی

منابع:

http://www.inc.com/

http://www.entrepreneur.com/

خلاصه
تاریخ بازبینی
آیتم های بازبینی
راهکارهایی برای مدیریت هزینه های سازمان
امتیاز نویسنده
41star1star1star1stargray

یک دیدگاه ارسال کنید