بیشتر بدانیم

چهار توصیه برای هدف گذاری صحیح

۴ توصیه برای هدف گذاری صحیح

مهمترین دستاوردی که از هدف گذاری بدست می آوریم تنها رسیدن به آن اهداف نیست، بلکه مسیری است که برای رسیدن به آنها طی میکنیم و شخصیتی است که در این مسیر برای ما ساخته میشود. هدف گذاری مساله بسیار مهمی در زندگی روزمره ماست. با کمک هدف گذاری زندگی متمرکز شده و امکان به واقعیت پیوستن رویاهایمان افزایش می یابد.

موقع هدف گذاری باید به چه نکاتی توجه کنیم؟ چگونه بهترین اهداف را برای زندگی خود انتخاب کنیم؟ در این نوشتار به چهار نکته کلیدی جهت انتخاب بهترین اهداف در زندگی اشاره میکنیم.

Goal

  1. ارزیابی صحیح

تنها راه رسیدن به خواسته هایمان، ارزیابی صحیح موقعیت فعلی خودمان و سطح رضایتمندی مان است. پس قبل از هدف گذاری، در مورد موقعیت فعلی خود بیاندیشید و سعی کنید آن را روی کاغذ بنویسید.

ارزیابی موقعیت کنونی برای شما دو مزیت دارد. اول شما را با چشم اندازهایی که در زندگی شخصی دارید مواجه کرده و به شما قابلیت تصحیح دید بلند مدتتان به زندگی را میدهد. دوم موقعیت فعلی تان را کاملا روشن میسازد. به این ترتیب شما میتوانید مسیر آینده خود را به درستی انتخاب نمایید.

از همین امروز به مدت یک هفته هر روز این ارزیابی را در مورد خود انجام داده و نتایج آن را روی کاغذ یادداشت کنید. روند پیشرفت خود را طی ماه های گذشته بررسی کنید و دستاوردهای خود را بازبینی نمایید.

۲- اهداف و آرزوهای خود را تعریف کنید

یکی از برترین نعمات خداوند به ما، قدرت رویاپردازی برای زندگی بهتر میباشد. البته این تنها نعمتی نیست که از آن برخورداریم. همه ما توانایی تحقق رویاهایمان را داریم، ولی به منظور رسیدن به آرزوهایمان نیازمند برنامه ریزی و استراتژی صحیح میباشیم.

سعی کنید در محلی ساکت و آرام به دور از هرج و مرج زندگی روزمره، در تنهایی خود به رویاهایی که دارید فکر کنید. به هر آنچه که شما را خوشحال میکند فکر کنید و سعی کنید بر اساس علایق خود، رویاهای خود را تصویر کنید.

 

  1. اهداف خود را S.M.A.R.T.کنید

منظور از اهداف  S.M.A.R.T.اهدافی مشخص، قابل اندازه گیری، قابل دسترس و مطابق با واقعیت و دارای محدودیت زمانی میباشد.

اهداف شما نباید مبهم و نامفهوم باشد. سعی کنید اهدافی کاملا مشخص و واضح انتخاب کنید که برای شما قابل دسترس باشند. علاوه بر این اهدافی مطابق با واقعیت تعریف کنید و اجازه ندهید رویاهایتان شما را از واقعیت دنیای بیرون دور کند. اهداف دور از واقعیت نه تنها برای شما دستاوردی ندارد، بلکه شما را از دنیای واقعی دور کرده و به فردی رویاپرداز تبدیل میکند. علاوه بر این نکات برای همه اهداف خود چارچوب زمانی مشخصی تعریف کنید. بدون چارچوب زمانی اهداف شما به احتمال زیاد به نتیجه نخواهند رسید.

  1. حسابرس خود باشید!

بدون رسیدگی و کنترل، هیچ گاه نمیتوانید به اهداف خود جامه عمل بپوشانید. سعی کنید هر روز وضعیت پیشرفت خود را کنترل کرده و هر گونه انحراف جزئی را در مسیر حرکت به سوی اهداف خود برطرف کنید.

 

برگرفته از سایت www.success.com

 

 

خلاصه
تاریخ بازبینی
آیتم های بازبینی
چهار توصیه برای هدف گذاری صحیح
امتیاز نویسنده
21star1stargraygraygray

۳ نظر

یک دیدگاه ارسال کنید