اقتصاد و سرمایه گذاری کارآفرینی منابع انسانی

۷ حوزه کاری با آینده شغلی طلایی

7 حوزه کاری با آینده شغلی طلایی

با تغییر کردن بازار کسب و کار، وضعیت مشاغل و محبوبت آنها نیز تغییر می کند و برخی مشاغل رونق خود را از دست می دهند؛ اما برخی نیز رو به رشد می گذارند. اگر می خواهید آینده شغلی شما امنیت و ثبات بیشتری داشته باشد و قصد دارید از فرصت های رو به رشد بیشترین استفاده را ببرید باید نگاهی دقیق به مشاغل محبوب در آینده بیاندازید. تغییر گرایش و کسب مهارت در زمینه هایی که آینده خوبی دارند به شما کمک می کند آینده شغلی روشن تری داشته باشید. به همین منظور در این نوشته به نقل از پایگاه تخصصی  Salary.com  هفت حوزه شغلی آینده دار را معرفی خواهیم کرد:

۷- حوزه تحلیل اقتصادی

بی ثباتی زیاد بازارهای مالی و اقتصادی، دشوار بودن پیش بینی آینده بازار و همچنین اهمیت تحلیل و انتخاب Option های مالی و اسناد و اوراق اعتباری ، تامین مالی و تحلیل امکان سنجی و توجیه پذیری طرح های اقتصادی از جمله مشاغلی است که آینده شغلی روشنی خواهند داشت. نقش پررنگ تحلیل اقتصادی در موفقیت شرکت های تازه تاسیس باعث افزایش گرایش به سمت تحلیل گران اقتصادی خواهد شد.

۶- بازاریابی

افزایش رقابت و نیاز بیشتر شرکت ها برای یافتن بازارهای جدید و مشتریان تازه نیاز بیشتر به بازاریاب ها و مدیران بازاریابی را تضمین می کند. اما باید توجه داشت بیش از آنکه در آینده نیاز به بازاریاب های مستقیم و فروشنده احساس شود به طراحان استراتژی بازاریابی، محققین بازار و مدیران بازاریابی نیاز خواهد بود (برای آشنایی بیشتر با مشاغل پیش‌روی فارغ التحصیلان بازاریابی این مطلب را مطالعه کنید.)

۵- تولید محتوا

قرن ۲۱ قرن رسانه های جمعی و شبکه های اجتماعی است. با علمی تر شدن بازاریابی و احساس نیاز به بازاریابی براساس محتوا، نویسندگان و تولیدکنندگان محتوا، چه از نوع متنی و چه از نوع چندرسانه ای بسیار بیشتر از قبل شده است. علاوه بر تهیه محتوا، مدیریت رسانه، مدیریت شبکه های اجتماعی و مدیریت تبلیغات نیز از جمله مشاغلی است که تا پیش از این وجود نداشت اما امروزه در حال رونق گرفتن است. مطمئن باشید تا ۱۰ سال آینده هر کسب و کاری نیاز دارد یک مدیر رسانه داشته باشد.

۴- قوانین و حقوق بین الملل

با افزایش دامنه ها و تبعات جهانی سازی، تجارت و بازرگانی بین المللی رونق تازه ای گرفته است و اکثر کشورها در حال حرکت به سمت تجارت بین المللی هستند. حقوق دان ها و وکلایی که با قوانین بین المللی آشنایی دارند و تنظیم کنندگان قرارداد های مالی و بازرگانی بین المللی می توانند به رونق بیشتر کارشان امید داشته باشند.

۳- حوزه انرژی های نو

تقاضای روزافزون برای منابع انرژی به ویژه در جوامع در حال توسعه و محدود بودن منابع سوخت و انرژی فسیلی باعث شده است نیاز به فعالیت و سرمایه گذاری در حوزه انرژی های تجدیدپذیر و پاک بیشتر از قبل حس شود. از طرفی افزایش نگرانی های محیط زیستی نیز به رونق بیشتر این حوزه کمک می کند. مشاغلی مثل مهندسی مکانیک و الکترونیک، پژوهش گر و علی الخصوص بازاریاب و مدیر فروش برای یافتن بازارهای جدید برای این محصولات رو به رشد، در سالهای آتی رونق بهتری پیدا خواهند کرد.

۲- حوزه فناوری اطلاعات

کافی است نگاهی به گسترش قدرت فناوری اطلاعات و ارتباطات و تاثیر روزافزون آن در زندگی اجتماعی انسان ها بیاندازید تا متوجه شوید این حوزه با چه سرعتی در حال گسترش و افزایش نفوذ است. کامپیوترها و موبایل ها امروزه در اختیار تمام اقشار مردم قرار دارند و همین امر باعث افزایش حجم تجارت و کسب و کار در این حوزه شده است. علاوه بر مشاغلی مثل برنامه نویس، توسعه دهنده اپلیکیشن برای سیستم های موبایلی و … مشاغل مدیریتی در این حوزه می تواند بسیار تاثیر گذار باشد. مدیریت فناوری اطلاعات، مدیریت سیستم های اطلاعاتی، مدیریت آینده فناوری اطلاعات و تجاری سازی فناوری ها در این حوزه، بخش هایی است که مدیران می توانند به فعالیت بپردازند.

۱- حوزه مدیریت سلامت

با افزایش سطح رفاه عمومی جوامع و افزایش کیفیت مراقبت های سلامت، امید به زندگی مردم افزایش یافته و حوزه سلامت تبدیل به یکی از حوزه های دغدغه مردم شده است. با افزایش سرمایه گذاری در این حوزه، مشاغلی مثل پزشکی، پرستاری و داروسازی رو به رشد می گذارند. یکی دیگر از جنبه های تازه و نو ظهور در حوزه سلامت، مدیریت سلامت است، مشاغل مدیریتی کم کم در حال پیدا کردن جای پای خود در حوزه سلامت هستند. مطمئنا پتانسیل بالا و مقدار کم کار انجام شده در این حوزه یک فرصت عالی برای کار مدیران نو اندیش و آینده نگر است.

شاید به نظر برسد در حال حاضر و به ویژه در کشور ما حوزه های کاری فوق الذکر وضعیت پررونقی ندارند اما مطمئنا با تغییر شرایط بازار کسب و کار باید انتظار داشت که حوزه های یادشده رشد قابل توجهی را تجربه کنند. شما نیز اگر قصد دارید در آینده وضعیت کاری خوب و با ثباتی داشته باشید باید وارد حوزه هایی شوید که هنوز اشباع نشده اند و در حال رشد هستند.

۴۱ نظر

یک دیدگاه ارسال کنید