دوره MBA

MBA

MBA

در این مطلب نگاهی می اندازیم به اینکه دوره MBA چیست، دوره های آنلاین و نیمه حضوری MBA چه مزیت هایی نسبت به دوره های حضوری دارند و اساسا اینکه این دوره ها برای چه کسانی مناسب هستند.

ابتدا ۱۰ دلیل برای گذراندن دوره MBA را مورد بررسی قرار می دهیم:

 1. دوره MBA برای توسعه کسب و کار ضروری هستند.
 2. دوره MBA به ایجاد کسب و کار جدید و کار آفرینی کمک می کنند.
 3. دوره MBA به ارتقای شغلی در سازمان و یا شرکت کمک می کند.
 4. دوره MBA با توجه به مطالعه های موردی (کیس استادی) دانش پذیر را با فضای کسب و کار کشور آشنا می کنند.
 5. دوره MBA دانش پذیر را با روش های درآمد زایی آشنا می کند.
 6. دوره MBA به تصمیم گیری اثر بخش مدیران با توجه به پیچیدگی های امور داخل سازمان ها کمک می کند.
 7. دوره MBA به دانش پذیر در هر تخصص و دانشی امکان می دهد تا ذهن خود را متوجه خلاء ها، نیازها, شکاف ها و کمبودهای بازار کند و بر اساس تکنیک ها و تاکتیک هایی که بازار و کسب و کار می طلبد بهترین راه برای توسعه کسب و کار خود را پیدا کند و سهم خود را در بازار افزایش دهد.
 8. دوره MBA تا حدی به دانش پذیر می آموزد که در ایجاد یا توسعه یک کسب و کار چگونه اولین باشد اما تا حد بسیار زیادی به دانش پذیر یاد می دهد چگونه در کسب و کار خود و در بازار رقابتی بهترین باشد.
 9. دوره MBA یک نظام مدیریتی با توجه به مقتضیات و نیاز های روز کشور بر مبنای دانش مدیریت ارایه می دهد.
 10. دوره MBA به رشد مهارت هایی که یک مدیر باید در سازمان خود باشد کمک می کند.

در دوره آنلاین و نیمه حضوری MBA دانش پذیر می تواند به کمک پلتفرم آنلاین تجربه بی نظیر کلاس مجازی و تعامل با سایر دانش پذیران را تجربه نماید. بعلاوه اینکه دانشپذیر لازم نیست وقت و هزینه زیادی را برای حضور در کلاس و رفت و آمد به کلاس اتلاف کند. تنها کافی است برای شرکت در دوره MBA آنلاین در هر ساعتی از شبانه روز به کمک رایانه شخصی در کلاس مجازی حضور یابد. به این ترتیب دانش پذیران همزمان با یادگیری مهارت در کلاس های آنلاین MBA می توانند به کسب و کار نیز مشغول باشند و مهارت هایی را که فرا گرفته اند در کار خود پیاده کنندو اثرات آن را مشاهده نمایند.

MBA

حال می خواهیم این مطلب را بررسی کنیم که برای انتخاب یک موسسه ارائه دهنده گواهینامه MBA چه مواردی را باید در نظر بگیریم و چه مولفه هایی در اولویت هستند و اهمیت بیشتری برای انتخاب یک دوره با کیفیت MBA را دارند.

 1. موسسه یا دانشگاه ارائه دهنده دوره و گواهینامه پایان دوره

اولین و مهم ترین نکته در مورد دوره های MBA و گواهینامه پایان دوره آنها موسسه ای است که این دوره ها را برگزار می نماید و دانشگاهی است که گواهینامه آنرا صادر می کند. هرچقدر موسسه یا دانشگاه مشهورتر باشد و رتبه بهتری داشته باشد دوره MBA با کیفیت تر خواهد بود و ارزش بیشتری خواهد داشت.

 1. اساتید دوره

نکته مهم دیگر در زمینه انتخاب دوره آنلاین MBA اساتید دوره و جایگاه علمی آنها است. اساتیدی که از جایگاه آکادمیک و علمی خوب و همچنین تجربه بالای مدیریتی و مهارت بالا در کسب و کار برخوردار هستند، بی شک در آموزش مهارت های مدیریتی در قالب مطالعه های موردی موفق تر خواهند بود. به همین خاطر در دوره های MBA آنلاین با کیفیت اساتید دوره تفاوتی با اساتید دوره های حضوری ندارند. اساتیدی که معمولا برای این دوره ها انتخاب می شوند اولا از لحاظ آکادمیک و ثانیا از لحاظ تجربه کاری در بیزنسی که مهارت های آن را آموزش می دهند باید از سطح بالایی برخوردار باشند. و نکته مهم دیگر این است که برخلاف کلاس های حضوری در دوره های آنلاین اساتید باید از متدهای دیگری برای آموزش استفاده کنند تا با ایجاد انگیزه در دانش پذیران آنها را علاقه مند به موضوع کنند. بنابرین باید اساتید علاوه بر نکاتی که ذکر شد توانایی اموزش بالایی در محیط آموزش مجازی نیز داشته باشند.

 1. برنامه تحصیلی

اکثر دوره های MBA که برگزار می شود، محتوای یکسانی دارند. یعنی عنوان درس ها، تکالیف، متون و فعالیت ها تقریبا یکسان هستند. همچنین بین محتوای دوره های حضوری و آنلاین هم تفاوت چندانی وجود ندارد. البته ذکر این نکته نیز ضروری است که دوره آنلاین به این معنا نیست که دانش پذیر باید تلاش کمتری نسبت به دوره حضوری بکند. حتی در برخی موارد با توجه به برنامه دانش پذیر و حجم مطالب نیاز به تلاش بیشتری دارد. بنابرین برای انتخاب یک دوره MBA آنلاین باید به مواردی نظیر برنامه آموزشی، محتوای مطالب، پروژه های دروس و تکالیف توجه کنید.

 1. پلتفرم

باید به این نکته توجه کرد که دوره آنلاین MBA به طور کامل بصورت الکترونیکی برگزار می شود. بنابرین رابط کاربری که دانش پذیر از آن طریق در دوره شرکت می کند، محتوای آموزشی را دریافت می کند، تکالیف خود را تحویل می دهد، با سایر دانشجویان و اساتید به گفتگو و پرسش و پاسخ می پردازد باید همه نیاز های دانش پذیر را برطرف کند به طوریکه احساس کند در کلاس حضوری است و هیچ کمبودی را در این زمینه احساس نکند. این سیستم باید کاربر پسند (user-friendly) باشد بطوریکه که دانش پذیر بسادگی با آن کار کندو مشکلی از این لحاظ نداشته باشد. این سیستم کلاس مجازی بصورت یک پلتفرم طراحی می شود که دوره در قالب آن ارائه می شود.

خلاصه
تاریخ بازبینی
آیتم های بازبینی
MBA
امتیاز نویسنده
21star1stargraygraygray

یک دیدگاه

یک دیدگاه ارسال کنید